Třídy grafických karet
Při výběru grafické karty je dále důležité vyvážení nákladů a výkonu. Vždy si proto ujasněte, jaké bude primární využití grafické karty, podívejte se na hardwarové nároky dané aplikace a vybírejte si model, který si vedl dobře v testech a současně odpovídá cenové hladině, kterou jste si zvolili. Jednoduchou orientaci v této problematice nám umožňují třídy grafických karet.
Nižší třída grafických karet
Tyto karty jsou ideální pro ty, kteří mají na pořízení počítače omezený rozpočet. Vhodné jsou pro běžné kancelářské práce, webdesign a nenáročné grafické úlohy a úpravy fotografií. Často poskytují velmi solidní výkon za nižší cenu. Většinou samozřejmě neobsahují nejnovější funkce a výkon má také svou hranici, nicméně pro monitory s nižším rozlišením (Full HD) v oblasti produktivity postačí.
Střední třída grafických karet
Karty ze střední třídy pak nabídnou nejlepší poměr cena/výkon a pro většinu uživatelů jsou naprosto dostačující volbou pro celou řadu využití. Určeny jsou pro profesionální 2D grafiku, střih videa a CAD aplikace na střední úrovni. Dají se využít i na jednodušší 3D modelování.
Vyšší třída grafických karet
Na vyšší třídu by svou pozornost měli směřovat profesionálové v oblasti náročnějších grafických výstupů. Vhodná je pro náročné 3D modelování, rendering a datové simulace. Jejich pořizovací cena bývá vyšší, nicméně pro výkon potřebný při náročných úlohách v oblasti tvorby obsahu či práci na 4K monitoru je tato investice nutností.
Argumentem pro vynaložení těchto nákladů je fakt, že s takto výkonnou kartou zajistíte vizuální výstup pro váš počítač na velmi dlouhou dobu, protože výkonný model přežije pravděpodobně hned několik případných upgradů ostatních PC komponent.
Nejvyšší třída grafických karet
Nejdražší modely grafických karet se hodí pro specificky vysoce náročné úlohy - vývoj AI, složité vědecké simulace, filmovou produkci a velkoobjemové renderování. Tyto karty disponují extrémním výkonem a jsou často určeny pro situace, kdy dochází k propojení více grafických karet.
Parametry grafických karet
Při výběru GPU je potřeba se zorientovat v hlavních parametrech grafických karet. Těmi jsou architektura GPU, taktovací frekvence a kapacita a rychlost VRAM paměti.
Architektura GPU
Architekturu si musíme vysvětlit pomocí GPU jader. Základní stavební jednotkou GPU neboli jádry grafiky jsou tzv. SM (Streaming Multiprocessors). Každé z těchto základních jader může být složené z několika výpočetních jader, sdílené VRAM paměti a mezipaměti. Čím je takových jader více, tím je zpracování dat kartou paralelnější a doba zpracování kratší.
U výpočetních jader pak může jít o jádra CUDA, tenzorová jádra nebo třeba RT jádra.
- Jádra CUDA
Tato jádra jsou hlavními výpočetními jednotkami v kartách a čipech NVIDIA. Jsou vysoce efektivní pro paralelní výpočetní úlohy a vyplatí se třeba při renderingu nebo analýze velkého množství dat. - Tenzorová jádra
Tento typ jader jsou specializované výpočetní jednotky určené k akceleraci úloh hlubokého učení, které byly představeny s architekturou NVIDIA Volta. Nabídnou výrazné zrychlení v aplikacích umělé inteligence. - Ray-tracingová jádra
Tato jádra urychlují výpočty této specializované technologie, která simuluje způsob interakce světla s objekty ve virtuálním světě a vytváří tak realistické světelné efekty. Jádra jsou užitečná zejména pro 3D modelování a architektonickou vizualizaci.
NVLink pak umožňuje rychlejší přenos dat mezi více grafikami či mezi grafikami a procesorem. Je tedy klíčový v konfiguracích s více GPU.
Údaj o počtu jader je užitečný tím, že si můžete udělat představu o výkonu různých grafických karet. Smysluplnější je samozřejmě v případě srovnávání počtu jader v rámci jedné architektury. Vedle tohoto údaje ale pro informaci o výkonu GPU jádra doporučujeme sledovat také benchmarky konkrétních karet.
Taktovací frekvence
Vyšší taktovací frekvence jader karty vede k rychlejšímu zpracování instrukcí a výpočtů. Výrazněji lze vyšší hodnotu taktů využít při úlohách, které jsou závislé na jednovláknovém zpracování. Podobně jako při přetaktování procesoru můžete tímto způsobem zvýšit i taktovací frekvenci grafické karty. Nepřinese však takové zvýšení výkonu, protože grafiky na to nemají výraznější dodatečný prostor. Obvykle je možné dosáhnout zlepšení o hodnotě 5 - 10 %, což se při srovnání s vysokým nárůstem tvorby tepla a také spotřeby energie většinou nevyplatí.
Kapacita VRAM
Dostatečná kapacita sdílené paměti (VRAM karty) je klíčová pro ukládání a přístup k velkému množství dat, textur a mezivýpočtů. Nedostatečná paměť může vést k omezení výkonu, zejména v aplikacích, které vyžadují práci s velkými soubory dat nebo texturami s vysokým rozlišením.
Vyšší rychlost paměti (taktovací frekvence) může zlepšit rychlost přenosu dat a celkový výkon GPU. V současnosti byste na profesionální práci měli chtít alespoň 8 GB, 12 B je ale lepší volba. Pro 4K rozlišení požadavek na VRAM může narůst až na 16 GB. Důležitá je rovněž generace VRAM paměti – v současnosti je nejpoužívanější GDDR6 nebo výkonnější varianta GDDR6X.
Zejména karty z nižší cenové skupiny s nižší kapacitou VRAM mohou rychleji zastarávat, protože programy budou do budoucna vyžadovat vyšší objem paměti. Vyplatí se proto raději investovat do modelu s větší VRAM.
Rychlost VRAM
Rychlost paměti VRAM je určována šířkou pásma. Šířka pásma paměti totiž určuje, jak rychle lze přenášet data mezi pamětí GPU a jejími výpočetními jednotkami. Vyšší šířka paměťového pásma umožňuje rychlejší výměnu dat, což je výhodné zejména pro úlohy náročné na paměť, jako jsou hry ve vysokém rozlišení nebo složité simulace.
Optimální šířka paměťového pásma zajišťuje, že GPU může efektivně zpracovávat datově náročné úlohy, aniž by bylo omezováno rychlostí přístupu do paměti. Užší šířku pásma však dokáže vykompenzovat vyšší kapacita L2 a L3 cache grafické karty.
Konektivita grafické karty
Jakmile máte za sebou nejdůležitější parametry ohledně výkonu a kompatibility, můžete při výběru karty přejít na její konektory a porty.
Co se týče napájecích konektorů, pokud karta odebírá více než jí zvládne dodat PCI-E slot či sloty (jeden má maximum na 75 W), vyžaduje připojení doplňkových napájecích PCI-E konektorů ze zdroje. Ty se dodávají v 6, 8, 12 a 16kolíkových variantách.