Grafické karty podle způsobu využití
Další způsob dělení grafických karet vychází z rozdělení podle typu činností, které na notebooku hodláte dělat.
Grafické karty v kancelářských noteboocích
Pokud na notebooku nebudete provádět žádné graficky náročné procesy ani hrát náročné hry, stačit by vám mohl i notebook s integrovanou grafickou kartou. Velkou výhodou je cenová dostupnost takového notebooku.
Pokud si chcete být jistí, že notebook rychle morálně nezastará do pár let (nebude výkonově stačit), můžete zvolit notebook s dedikovanou grafickou karty z low-end segmentu. Výsledná cena notebooku s tímto typem karty bude mírně vyšší než ta u notebooku s integrovaným čipem, rozdíl ale nebude nijak závratný. Výhodou grafik z low-end segmentu je oproti střední či vyšší třídě grafických karet také nižší spotřeba energie a menší hlučnost.
Výhody
Nižší cena za celý notebook
Dostačující multimediální výkon
Nízká spotřeba a hlučnost
Potenciálně menší a lehčí notebook
Nevýhody
Grafické karty v noteboocích na profesionální práci
Grafické karty v noteboocích z této kategorie jsou velmi výkonné. Určené jsou těm lidem, kteří se profesionálně věnují práci v nějakém grafickém softwaru. Výkon těchto karet proto naplno využijí na svých noteboocích profesionální architekti a projektanti, 3D návrháři, průmysloví designéři a ostatní grafici.
Nejoblíbenějšími modely této kategorie jsou grafiky z řad NVIDIA Quadro či AMD Fire Pro. Pokud hledáte stroj na profesionální grafickou práci, pak notebooky s těmito modely grafik představují sázku na jistotu. Přes vysoký výkon se ale úplně nehodí na hraní her. Jsou totiž specificky upravené pro výpočty v graficky náročných aplikacích.
Čipy Quadro RTX, Quadro P či Quadro T mají sice výkon obdobný jako herní řada GeForce, na hraní her ale nejsou optimalizované. V zásadě platí, že u herních karet jde o vysoký počet snímků za vteřinu (FPS) a vykreslování textur ve hrách, u karet pro profesionální využití jde hlavně o kvalitu výstupu.
Dále je pak nutno podotknout, že výběr profesionálního notebooku se může lišit i v rámci jednotlivých grafických činností. Notebook na střih videa byste měli hledat s takovou kartou, která má kapacitu vlastní paměti minimálně 4 GB.
Tvorba komplikovaných 3D modelů v CAD programech si už bude žádat alespoň 8 GB grafické paměti. V případě výběru notebooku pro méně náročné grafické práce či úpravu fotek v programech Photoshop, InDesign či Illustrator byste si mohli vystačit s grafikou s pamětí 2 GB.
Výhody
Výkon je optimalizován pro náročné grafické programy.
Ideální pro profesionální grafiky
Utáhnou i více monitorů ve vysokém rozlišení.
Nevýhody
Grafické karty v herních noteboocích
Karty v herních noteboocích jsou optimalizovány pro hraní nejnovějších, graficky velmi náročných her. S tím je spojena i vyšší spotřeba elektrické energie v zátěži a dostatečné výkonné chlazení, což znamená i potenciálně větší velikost notebooku a při hraní her i vyšší hlučnost.
Jestliže chcete, aby životnost notebooku byla co nejdelší, je třeba dbát na to, aby se notebook nepřehříval.
Cenové rozpětí těchto notebooků je opět velmi široké podle grafického výkonu. Výhodou herních karet je fakt, že jsou všestranné. Herní notebooky tak kromě her můžete použít i na práci v grafických programech.
Výhody
Všestranné využití
Vysoký grafický výkon
Nevýhody
Třídy grafických karet
O co je grafika výkonnější, tím je na notebooku lepší a věrnější zobrazení 3D objektů, vizualizací, stínování, textur, jemných detailů i barev. Do určité míry platí rovnice vyšší výkon = vyšší cena. Grafické karty se tak běžně řadí do několika tříd:
Low-end grafické karty
Nižší či nižší střední třída grafických karet je dobrým řešením pro nenáročnou kancelářskou práci, umožňuje však také hrát nenáročné hry či starší náročnější hry v nízkém rozlišení a se slabšími detaily (zázraky však nečekejte - zvlášť, pokud si potrpíte u her na vysokou snímkovou frekvenci, FPS). Zahrnuje valnou většinu integrovaných grafických karet a také dedikované grafiky z řady Nvidia GeForce MX či grafiku Iris Xe Max. Notebooky s low-end grafikou jsou cenově nejdostupnější.
Mainstreamové grafické karty
Střední výkon představuje kompromis mezi low-end a high-end. Pod horním stropem cenové kategorie notebooků se střední grafikou najdete už také slabší herní či profesionální notebooky. Umožní vám to solidně pracovat v náročnějším grafickém softwaru nebo plynule hrát nové hry na středních detailech. Do této kategorie lze zařadit například karty Nvidia GeForce MX 450, GTX 1050, RTX 2060 či RTX 3050. Od konkurenčního AMD jsou to pak například modely Radeon RX (5500M, 5600M, 6600M).
High-end grafické karty
Cena karet s vysokým výkonem se může pohybovat dost vysoko, proto jsou notebooky s high-end grafikou těmi finančně nejnákladnějšími. Profesionální notebooky s těmito kartami utáhnou náročný grafický software, ty herní vám zase umožní hrát i ty nejnáročnější nové hry ve vysokém rozlišení (často vyšším než Full HD). Do této kategorie patří hlavně nejnovější generace herních karet Nvidia GeForce RTX (4070, 4080, 4090) či profesionálních karet Nvidia Quadro (4000, 5000) a RTX (A3000).
Notebooky se silnou grafikou však vybírejte pouze v případě, že její výkon dokážete opravdu využít. Jinak by šlo o zbytečnou investici (s Ferrari taky nebudete většinu času jezdit po polní cestě rychlostí 20 km / hod.).