Jak vybrat základní desku do stolního PC

Výběr správné základní desky ovlivňuje kompatibilitu procesoru, paměti RAM i dalších komponent a určuje tak výkon i možnosti rozšíření v budoucnu. Na co si dát pozor? Jaký čipset zvolit, kolik slotů na RAM či jaké specifické funkce budete potřebovat? V tomto článku se podíváme na všechny důležité faktory, které vám pomohou vybrat ideální základní desku pro váš počítač.

Foto: Andrey Matveev | Zdroj: Unsplash.com

jaké faktory je třeba zvážit při výběru?

Základní deska je hlavní obvodová deska počítače, která se stará o vzájemné propojení jednotlivých PC komponent. Různé základní desky mohou přitom podporovat různé procesory, typy RAM pamětí i rozšiřující sloty. Výběr základní desky je tak velmi důležitý proto, že deska přímo určuje kompatibilitu i výkon počítače (a to tím, jak výkonné komponenty vám umožní osadit).

Pokud stavíte čistě kancelářský počítač, vystačit byste si mohli s "kancelářskou" základní deskou, která má obvykle méně slotů pro ostatní komponenty (takové desky někdy mohou mít i integrovaný procesor, který však nabídne pouze základní výkon pro nenáročné využití). Naproti tomu deska pro výkonnější pracovní stanice nebo herní základní deska nabídne větší počet slotů, lepší napájení, pokročilejší software a umožní osadit mnohem výkonnější komponenty.

Pokud bychom chtěli obecně srovnat dražší a levnější základní desky, lišit se budou hlavně nabídkou různých slotů, ale také kvalitou zpracování, napájení či chlazení. Pokud zvolíte dražší desku, rovněž vám vytvoří větší rezervu pro případný snadný upgrade PC v budoucnosti. Na základní desce se proto rozhodně nevyplatí šetřit.

Patice procesoru (socket)

Při výběru základní desky je klíčové zvolit správný socket, tedy patici, kam je umístěn procesor. Důležité je vědět, že každý procesor vyžaduje konkrétní typ socketu, který není kompatibilní s jinými. Proto je nutné nejprve určit, jaký procesor chcete použít, a teprve podle něj vybrat odpovídající základní desku. Postup opačný – vybírat procesor podle již zvolené desky – obvykle nedává smysl.

Pokud se tedy rozhodnete například pro procesor Intel Core i7-9700F, který má socket Intel 1151, vybírat budete pouze z desek s tímto socketem. Pokud vyberete AMD Ryzen 5 7600X se socketem AMD AM5, opět budete moci vybrat pouze z kompatibilních desek s tímto typem socketu. Pokud nevíte, jakou patici váš procesor má, vždy to snadno zjistíte z dokumentace k produktu nebo na webových stránkách výrobce.

Foto: Olivier Collet | Zdroj: Unsplash.com

Sockety se v průběhu let navíc taky mění. Přibližně každých 5 let výrobci AMD i Intel přicházejí s novým typem, což zajišťuje maximální výkon i efektivitu a podporu nových funkcí. Nejnovějšími sockety jsou AMD AM5 a Intel LGA 1851, předtím se používaly například AMD AM4 a Intel LGA 1700.

Důležité je vědět, že ani sockety jednotlivých generací v rámci stejné značky nejsou mezi sebou kompatibilní. Starší ani novější procesory na nich nepoběží, proto socket na základní desce musí vybranému procesoru vždy přesně odpovídat. To bohužel do budoucna i dost ovlivňuje možnost výměny procesoru za výkonnější.

Formát základní desky

Vedle patice procesoru je formát základní desky jedním z nejdůležitějších parametrů. Existují 4 standardizované formáty desek – ATX, E-ATX, microATX a mini ITX. S nimi pak úzce souvisí i rozměry PC skříně, proto se často stává, že uživatelé vybírají formát základní desky podle toho, jakou vybrali skříň. Tento postup ale není úplně vhodný. Lepší je vybrat si nejdříve formát základní desky podle svých potřeb, a poté výběr PC skříně přizpůsobit podle něj.

Na začátku se proto zeptejte sami sebe, jak velký chcete počítač. Chcete výkonný stroj se spoustou místa pro chlazení či budoucí úpravy a rozšiřování? Nebo chcete spíše kompaktnější počítač, který zabere méně místa?

Pokud máte hodně místa a potřebujete velký výkon, pak by se vám mohla hodit deska formátu Extended ATX, která je určená do těch největších a nejvýkonnějších počítačů. Velká PC skříň je pak sice nutností, na druhou stranu ale získáte více portů a rozšiřujících slotů (E-ATX mohou například obsahovat až více než 4 PCI-E x16 sloty pro grafické karty).

Foto: Andrey Matveev | Zdroj: Unsplash.com

Nejčastější volbou a standardem je však trochu kratší ATX základní deska, která sice mívá menší počet PCI-E slotů a horší možnosti konektivity než E-ATX, avšak stále poslouží i pro sestavy s velmi vysokým výkonem.

Formát microATX je také stále velmi populární a nabízí jakýsi kompromis mezi kompaktními rozměry a výbavou – vejde se do menší skříně, avšak nemá už tolik místa pro rozšiřující sloty. Nejmenšími deskami jsou pak mini ITX, které se hodí do nejmenších skříní. Nelze od nich ale očekávat významné možnosti rozšíření – nejčastěji mívají pouze 1 rozšiřující slot PCI-E.

Co si z toho ve zkratce vzít? Správný formát desky se pokuste určit podle toho, jak výkonný počítač se chystáte postavit. Pro ty nejvýkonnější sestavy zvolte určitě buď ATX, nebo E-ATX desku. Počítač se středním výkonem by si mohl vystačit s deskou microATX. Mini ITX se pak hodí do méně výkonných kancelářských počítačů. Čím výkonnější byste je totiž postavili, tím víc by kvůli omezenému prostoru v malé skříni mohly trpět vysokými teplotami CPU a GPU.

Čipset

Každá základní deska je postavená na určitém čipsetu neboli čipové sadě. Čipová sada je jakousi integrovanou páteří desky. Tato čipová sada spolupracuje s určitými generacemi procesorů a zprostředkovává komunikaci mezi CPU a úložnými či rozšiřujícími komponenty počítače.

Zatímco propojení mezi procesorem a omezeným počtem PCI-E linek i RAM pamětí je řešeno napřímo, čipová sada funguje jako rozbočovač, který řídí ostatní sběrnice na základní desce – tedy například ostatní PCI-E linky, disky nebo externí USB sloty.

Jednotlivé čipsety základních desek pak lze rozdělit do výkonnostních tříd, které se mezi sebou liší počtem PCI-E slotů či USB portů (vyšší třídy jich mají samozřejmě více) a také možností připojení novějších a výkonnějších hardwarových konfigurací.

Vyšší třídy mohou často nabídnout také vyšší počet PCI-E linek spojených přímo s procesorem. Čipset desky proto zásadním způsobem ovlivňuje i výkon samotného počítače. V současnosti jsou součástí čipsetů také funkce, které byly v minulosti pevnými součástmi připojenými k deskám. Jde například o Wi-Fi, Bluetooth či vestavěný zvuk. Čipset je tedy nutné vybrat tak, aby odpovídal vašim specifickým potřebám a požadavkům na provoz PC.

Samozřejmě při tom ale nelze opomenout ani procesor. Ten totiž musí čipset základní desky podporovat. Jak by tedy takový výběr čipsetu mohl vypadat v praxi a co si z toho vzít? Pokud byste se rozhodli například pro procesor AMD Ryzen 9 9900X se socketem AM5, zjistili byste, že podporuje všechny současné čipsety spjaté s tímto socketem – tedy A620, X670 a X670E, B650 a B650E, X870 a X870E, B840 i B850. Mohli byste si tedy vybírat, který z těchto čipsetů bude vaše základní deska mít. Je totiž rozdíl, pokud byste zvolili A620, který je určen pro základní výkon, nebo třeba X870, který je v současnosti špičkou.

To samé pak platí i pro AMD procesory se socketem AM4, který je spjatý s čipsety X570, B550, A520, X470, B450, X370, B350, A320 a A300 – opět by byl rozdíl, zda byste například při CPU AMD Ryzen 5 5600X, který podporuje čipsety B550, A520 a X570 zvolili desku s prvními dvěma čipsety (představují základ) nebo lepším X570, který představuje řešení pro výkonnější sestavy.

U Intelu se pak v současnosti nejčastěji setkáte se sockety LGA 1200, 1700 nebo 1851. Každý z nich je spojen s určitými čipsety a orientovat se v nich můžete podle následující pomůcky:

  • Čipové sady s označením Z (třeba Z890) nebo Q (např. Q870) mají nejlepší výkon a podporovat mohou až 24 PCI-E linek a 6 USB 3.1 Gen 2 portů.
  • Čipové sady s označením H (třeba H610) mají maximálně 20 PCI-E linek a 4 USB 3.1 Gen 2 porty.
  • Čipsety B (třeba B660) mají stejných maximálních 20 PCI-E linek, ale pouze USB 3.0 porty.

Ve zkratce si tedy na samém začátku vyberete procesor, načež jeho socket zúží výběr základních desek podle jeho typu. Ze zbylých možností pak vyberete čipset, který bude nejvíce odpovídat vašim potřebám.

Sloty a porty

Dál se budete muset zaměřit na to, zda má základní deska všechny sloty a porty, které budete potřebovat. Mezi ty nejdůležitější sloty patří:

  • PCI-E sloty – základem je alespoň 1 PCI-E x16 slot, do kterého se připojuje grafická karta. Špičkové desky mohou mít těchto slotů i více pro víc grafických karet. Dále budete potřebovat PCI-E x1 sloty, do kterých lze zapojit třeba zvukové (ty ale často bývají do desky už integrovány) či síťové karty, Wi-Fi nebo Bluetooth. Předem se proto ujistěte, že těchto slotů budete mít dostatek pro všechny komponenty, které chcete do desky zapojit. Určitě nezapomeňte zohlednit také generaci PCI-E. Nejnovější je PCI-E 5.0 (kterou ale zatím podporuje jen málo PC komponentů), zastaralou naopak PCI-E 3.0. V současnosti je proto základem PCI-E 4.0.
  • M.2 sloty – M.2 je konektor s vysokou datovou propustností. V současnosti je základem pro to, abyste v PC mohli mít rychlý SSD NVMe disk.
  • SATA – starší sběrnice, která se používá k připojení 2,5 či 3,5“ pevných disků, SSD disků nebo optických mechanik. Běžně se používá SATA 3.0, které je pomalejší než PCI-E – limitem přenosové rychlosti je 6 Gbit/s.

Co si z toho tedy vzít? Zaměřte se na to, zda má deska dostatek PCI-E x16 slotů v závislosti na tom, jak chcete zapojit grafiku, kolik má M.2 pozic pro SSD disky, a nakonec také na to, zda vám nabídne dostatek PCI-E x1 slotů a SATA konektorů pro připojení všeho ostatního příslušenství, které chcete v PC mít.

Porty

Výstupní porty desky jsou další věcí, kterou musíte zvážit. Jen tak jich budete mít dostatek na připojení všech periferií k PC. Toto jsou ty nejdůležitější:

  • USB 2.0/3.0/3.1/3.2 – potřebujete je na všechno počínaje klávesnicí a myší. Čím jich je více, tím lépe, a čím je novější generace, tím je vyšší přenosová rychlost. V současnosti je dobrým základem alespoň USB 3.0.
  • USB-C – nejčastější je u PC stále standardní formát USB, stále častěji se ale setkáte i s USB-C porty.
  • Audio porty – sluchátka a reproduktory se stále častěji připojují pomocí USB, stále je ale dobré mít také nějaké 3,5mm vstupní a výstupní audio porty.
  • HDMI / Display Port – tyto porty určeny k zapojení jednoho či více pracovních monitorů. Pokud počítač osadíte dedikovanou grafiku, nejsou u desky tak podstatné, protože grafika bude mít vlastní. Některé desky pak nabídnou Display Port v rámci portu Thunderbolt 3 (jde o vysokorychlostní port na špičkových deskách, který lze využít k připojení monitorů, externí grafiky či jiných periferií).
  • PS/2 – starší barevně označené porty pro klávesnici a myš.
  • Ethernet – port pro kabelové připojení k internetu. Je klíčový v případě, kdy se nerozhodnete pro Wi-Fi.

Kompatibilita a možnosti rozšíření

Vedle kompatibility s procesorem a později s PC skříní je při výběru základní desky nutné vzít v potaz i kompatibilitu s jinými komponenty – RAM, diskem a grafickou kartou.

U grafiky je např. dobré vědět předem, jakým způsobem jí hodláte zapojit a zda budete používat jednu nebo více karet. Pokud byste se rozhodli pro druhou možnost, předem si ověřte, že základní deska osazení dvou grafických karet podporuje. U disků se zaměřte na to, zda má deska dostatek M.2 či SATA konektorů pro připojení všech disků, které chcete v PC mít.

U RAM paměti zase sledujte počet slotů na desce a množství celkové podporované RAM. Na ATX či microATX deskách bývají standardem 4 sloty, na menších deskách typu mini ITX najdete většinou 2. Předem si proto definujte, kolik RAM budete v PC pro svou činnost potřebovat a poté se ujistěte, že se na desku vejde. Důležitý je však také podporovaný typ paměti – dnes se nejčastěji setkáte s DDR4 nebo DDR5. Novější standard je samozřejmě rychlejší a výkonnější.

Tip

Více se problematice věnujeme v článku Jak vybrat operační paměť RAM do stolního PC.

Foto: Sven Finger | Zdroj: Unsplash.com

V neposlední řadě je pak potřeba vzít v úvahu také budoucnost vaší sestavy a zamyslet se nad možnostmi případného rozšíření. Výběr konkrétní základní desky totiž v podstatě znamená uzamčení počítače na určitou generaci procesorů i ostatních komponent. Už jen kvůli případnému upgradu v budoucnu se proto vyplatí zvolit desky s nejnovějšími sockety AM5 nebo LGA 1851. Než dojde k výměně patice u výrobců procesorů, budete mít možnost snadné výměny procesoru a zrychlení PC.

Dále je pak pro budoucí upgrady dobré desku trochu naddimenzovat – zvolit trochu větší formát, mírně výkonnější čipset i více RAM slotů, než reálně v současnosti potřebujete. Tady už ale do hry vstupuje samozřejmě i váš rozpočet.

Pokud si to v současnosti nemůžete dovolit, upgradovat v budoucnu můžete i bez naddimenzování desky, ale bude to o poznání náročnější proces. A to hlavně v případě, kdy byste teď zvolili desku se starším socketem a pak chtěli připojit nový výkonnější procesor s novějším socketem. Nešlo by to bez výměny základní desky, což by narušilo zbytek systému a opět by bylo třeba řešit například velikost skříně, výběr napájecího zdroje nebo řešení chlazení. Pokud je to finančně možné, je proto opravdu nejlepší vsadit u desky na nejnovější typ socketu a také dostatečné možnosti budoucího rozšíření.

Tip

Pokud upgrade počítače právě zvažujete, projděte si postup, jak zjistit hardware v PC.

Napájení a chlazení

Svůj význam má při výběru základní desky také kvalita napájení a chlazení. Některé součásti desek totiž mohou generovat značné množství tepla. Aby se zabránilo vysokým teplotám a snížení výkonu, výrobci základních desek na ně instalují různá chladicí řešení. Ty mohou být pasivní (odvod tepla přes chladič) nebo aktivní, což zahrnuje použití ventilátorů. Velmi kvalitní desky ale mohou zahrnovat také integrované vodní chlazení.

Důležitost chlazení pak výrazně narůstá v případě, kdy pořizujete desku s podporou přetaktování. Kvalita napájení zase ukazuje na schopnost desky stabilně a dostatečně zásobovat energií CPU a ostatní komponenty. Pro spolehlivý výkon je proto rozhodující.

Specifické funkce

Pro kancelářské a pracovní počítače jsou u základních desek oblíbené hlavně integrovaná Wi-Fi (k routeru nemusíte pak být v kanceláři připojeni jen kabelem) či integrovaný Bluetooth modul (umožní snadné připojení různých periferních zařízení).

Dále je k dispozici celá řada různých funkcí, které mohou být více či méně užitečné. Zvažte proto, zda se vám některá z nich vyplatí:

  • podpora přetaktování,
  • vylepšené monitorování teploty,
  • odolnější konstrukce,
  • aktivní správa ventilátorů přes firmware UEFI nebo softwarovou sadu k základní desce.

Za zmínku stojí zejména softwarové sady k základním deskám, protože kromě snadného nastavení otáček ventilátorů mohou třeba automaticky monitorovat teploty, vyhledávat zastaralé ovladače a aktualizovat je či bezpečně aktualizovat BIOS.

Závěr

Základní deska je komponenta, která sama o sobě výkon PC neovlivňuje, udává ho však tím, jak výkonné komponenty vám umožní osadit. Proto při jejím výběru hraje velmi důležitou roli kompatibilita s ostatními komponenty – CPU, GPU, disky i RAM pamětí. Vyberte takovou desku, která vám umožní osadit vše, co potřebujete, a jejíž čipset z tohoto hardwaru dostane maximum. Dále se zaměřte na to, jaké možnosti rozšíření v budoucnosti vám deska nabízí a zda má dostatek výstupních portů pro všechna vaše periferní zařízení. Závěr výběru je už pak spíše o kvalitě provedení, napájení, chlazení a specifických funkcích. 

Kam dál

Jak vybrat operační paměť RAM do stolního PC
před 1 dnem, 19.2.2025

Jak vybrat operační paměť RAM do stolního PC

Operační paměť RAM patří mezi klíčové součásti každého počítače, a proto její výběr nelze podcenit. Při rozhodování o konkrétních modulech je nutné zaměřit se na kompatibilitu, kapacitu, frekvenci a latenci. Abyste při výběru zbytečně netápali, připravili jsme následující článek. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat základní desku do stolního PC
před 7 dny, 13.2.2025

Jak vybrat základní desku do stolního PC

Výběr správné základní desky ovlivňuje kompatibilitu procesoru, paměti RAM i dalších komponent a určuje tak výkon i možnosti rozšíření v budoucnu. V tomto článku se podíváme na všechny důležité faktory, které vám pomohou vybrat ideální základní desku pro váš počítač. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat zdroj do PC
před 21 dny, 30.1.2025

Jak vybrat zdroj do PC

Napájecí zdroj má zásadní vliv nejen na hlučnost, ale i na celkovou životnost počítače. Klíčovými parametry při výběru jsou výkon a účinnost, ale existuje i řada dalších faktorů, které je dobré zohlednit. V tomto článku si projdeme hlavní parametry zdroje a poradíme, jak zvolit ten správný pro váš počítač. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat správný typ počítačové skříně
před 1 měsícem, 16.1.2025

Jak vybrat správný typ počítačové skříně

Počítačová skříň představuje základní element každé počítačové sestavy. Nejde o pouhou „krabici“, do které byste jednotlivé komponenty pouze schovali. Naopak – dobrá skříň musí efektivně odvádět teplo, pracovat co možná nejtišeji a umožnit snadný přístup. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat komponenty do PC
před 1 měsícem, 14.1.2025

Jak vybrat komponenty do PC

Sestavení vlastního stolního počítače vám umožní vytvořit systém přesně odpovídající vašim potřebám. Klíčem k úspěchu je ale správný výběr jednotlivých komponent a zajištění jejich vzájemné kompatibility. V následujícím článku si řekneme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Srovnání typů monitorů – IPS, VA, OLED, TN
před 2 měsíci, 2.1.2025

Srovnání typů monitorů – IPS, VA, OLED, TN

Abyste si vybrali monitor, který přesně splní vaše požadavky, je důležité pochopit rozdíly mezi jednotlivými technologiemi. V našem článku vám proto přiblížíme specifika jednotlivých druhů nejběžnějších obrazovek a poradíme, jak zvolit tu pravou. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware