Jak vybrat klávesnici a myš k PC

I když se volba klávesnice a myši může na první pohled zdát jako drobnost, jedná se o periférie počítače, které používáme nejčastěji, a proto si zaslouží pečlivý výběr. Na dnešním trhu najdeme širokou škálu různých modelů, což může výběr těch správných paradoxně komplikovat. V dnešním článku si proto podrobněji rozebereme jednotlivé typy a parametry těchto zařízení.

Foto: Jakub Żerdzicki | Zdroj: Unsplash.com

Ačkoliv se nám jednotlivé myši či klávesnice mohou zdát mezi sebou zaměnitelné, jejich ergonomie, výbava a funkce určují, zda si je při práci ani nebudeme uvědomovat, či zda při jejich používání budeme zažívat diskomfort a sníženou výkonnost.

​Taková ergonomická myš pomůže ulevit přetíženému zápěstí i předloktí a nehlučná klávesnice zase nebude budit zbytek rodiny při práci do noci. Její podsvícení nám navíc umožní ji plnohodnotně používat i při nedostatku světla. Podobně jako u bot či matrace je tedy třeba, aby vám počítačová klávesnice a myš padly jako ulité.

Hlavní parametry u myši

Nejzásadnější věcí při práci s myší je, aby vám dobře padla do ruky. Pokud si zvolíte příliš malou či příliš velkou myš, nebude se vám nikdy komfortně používat.

Velikost počítačové myši a typ úchopu

Co se týče úchopu, můžeme myši rozdělit na 3 druhy. Prvním jsou univerzální myši se symetrickým tvarem, které jsou vhodné pro každého. Další 2 druhy pak mají asymetrický design, který je uzpůsoben buď pro praváky, nebo pro leváky. Pokud jste při práci zvyklí střídat obě ruce, pak pro vás bude vhodná univerzální myš.

Aby vám však myš správně padla do dlaně, je nutné vzít v první řadě v potaz její velikost. Vycházejte přitom z velikosti vaší dlaně - změřte si ji od špičky prostředníku až po první ohyb zápěstí. Velikost myši odpovídá většinou těmto rozměrům:

  • S - do 17 cm,
  • M - 17 - 19 cm,
  • L - 19 - 21 cm,
  • XL - nad 21 cm.

I když by vám měla myš podle tohoto rozřazení sedět, neuškodí si ji v obchodě vyzkoušet. Případně, pokud si ji objednáte přes Internet a nejste s ní zcela spokojeni, nestyďte se ji vrátit. Je to věc, kterou budete používat každý den. Musí vám vyhovovat.

Drátové a bezdrátové myši

Drátová myš se k počítači připojuje pomocí kabelu (nejčastěji s koncovkou USB-A, nově také s USB-C). Kabel myši musí mít vždy dostatečnou délku a měl by být také dostatečně kvalitní (základem je klasický s bužírkou; vyšší kvalitu, odolnost a lepší design nabídne opletený kabel). Musíte ale počítat s tím, že vám může na pracovním stole překážet.

Při výběru drátové myši se možná setkáte s pojmem polling rate. Toto číslo udává četnost komunikace myši s počítačem (tedy v podstatě plynulost myši). Nejlepší modely se mohou pohybovat až kolem 8 000 Hz. Obvyklá hodnota je ale 125 Hz a zde je nutné podotknout, že pro běžnou práci na počítači je to více než dostačující.

Celkově pak kabel u myši zajišťuje lepší a spolehlivější spojení, než je tomu u bezdrátového připojení, což se hodí hráčům PC her. Pro běžnou práci na počítači je to však bezpředmětné, a tudíž při výběru záleží pouze na vašich preferencích.

Bezdrátovou myš oceníte, pokud máte raději svobodu pohybu a čistý stůl bez kabelů. Musíte však počítat s tím, že jednou za několik měsíců bude potřeba myš nabít nebo v ní vyměnit baterie. K počítači se připojují buď přes Bluetooth, nebo pomocí přijímače do USB portu, který je dodáván spolu s myší. Dražší bezdrátové myši pak dokonce můžete spojit hned s několika počítači současně. Tlačítkem na myši pak přepínáte, který PC chcete ovládat.

Typ snímače

Optické myši bývají levnější, ale pro práci jsou stejně dostačující jako ty laserové. Ve srovnání s nimi mají pouze jedinou nevýhodu. Optické myši využívající červené LED světlo špatně fungují na skle a lesklých površích. Pokud máte pracovní stůl podobného povrchu, bude potřeba si pořídit podložku pod myš.

Laserové myši fungují dobře i na lesklém povrchu, díky čemuž jsou sice spolehlivější, ale zároveň i dražší. Volba je tedy opět jen na vašich preferencích – zda upřednostníte spolehlivější a dražší laserovou variantu nebo stejně kvalitní optickou myš, pro kterou budete muset potenciálně pořídit ještě podložku.

Bluetrack myši jsou pak vybaveny modrou LED diodou, díky které si bez problémů poradí s každým povrchem. Hodí se vám zejména v tom případě, že často pracujete s notebookem v posteli nebo třeba na koberci (ačkoli tento způsob práce obecně není velmi doporučován, protože může vést k přehřívání notebooku).

Citlivost

Citlivost myši udává hodnota DPI, se kterou jste se možná potkali i u tisku. Čím je toto číslo vyšší, o to větší bude vzdálenost, o kterou při pohybu myší posunete kurzor na obrazovce (například 1 000 DPI znamená, že pokud posunete myš o jeden palec, kurzor na obrazovce se reálně posune o 1 000 pixelů).

Zde si většinou bohatě vystačíte s citlivostí v rozmezí přibližně 1 600 - 2 000 DPI. Pokud máte velký monitor a chcete se rychle pohybovat kurzorem, můžete pak zvolit myš s DPI kolem 2 500. Vyšší hodnoty nemá smysl řešit. Dnes už se totiž setkáte u myší s hodnotou klidně 25 000 DPI, jde ale čistě o marketing výrobců, protože v praxi takovou hodnotu nikdo nepoužívá. Snižovala by totiž přesnost myši (kdybyste u 25 000 DPI pohnuli myší o 3 mm, přejeli byste na šířku celý 4K monitor).

Typ scrollovacího kolečka

Při výběru se zaměřte také na kolečko u myši. V lecčems vám jeho uzpůsobení může usnadnit práci. Pokud jej lze například naklápět do stran, umožní vám to s kolečkem scrollovat i v horizontální rovině.

Setkat se ale můžete i s takovou myší, která má druhé kolečko – nejčastěji na boku pod palcem. Tohle kolečko pak opět slouží pro horizontální scrollování. Užitečné může být také kolečko se setrvačníkem. Tato funkce se nejčastěji označuje jako HyperScroll. Pokud takové kolečko prudce roztočíte, bude se dlouho otáčet až do samovolného zastavení. To vám usnadní procházení dlouhých excelových tabulek, zdrojových kódů a podobných dlouhých pracovních dokumentů.

Typy počítačových myší

Při výběru myši se můžeme setkat s mnoha typy - kancelářskými, cestovními, ergonomickými či herními. Protože byly mnohdy vyvinuty s ohledem na specifické využití, budou se i trochu lišit jejich parametry, o kterých jsme se právě bavili.

Kancelářské myši

Nejčastěji se setkáte s těmi kancelářskými, které jsou univerzální a mají jednoduchý design. Zpravidla mají pouze 3 základní tlačítka – levé, pravé a kolečko. Jejich výhodou je fakt, že vyhoví všem méně náročným uživatelům a zároveň jsou cenově dostupné.

Foto: Barry A | Zdroj: Unsplash.com

Cestovní myši

Tento typ myši je takovou zmenšenou verzí kancelářské myši. Menší rozměry vám umožní myš snadno schovat do brašny k notebooku a pracovat tak kdekoli na cestách. Při přesunech mezi kancelářemi jsou ideální volbou, rozhodně se ale nehodí k celodenní práci na stole.

Foto: VCOM | Zdroj: Unsplash.com

Ergonomické myši

Označuje se tak každá myš, která má ergonomický tvar a ulevuje tak námaze rukou při jejím ovládání. Základem pro ergonomicky tvarovanou myš je prostor na jejím boku, který umožňuje pohodlné uložení palce. Dlaní tak obemknete celou myš, což vám zejména při mnohahodinové práci významně uleví.

Tip

Pokud vám současné vybavení vašeho pracoviště nevyhovuje, prostudujte si v našem článku Zásady ergonomie při sezení u počítače, jak jej vylepšit.

Foto: Đào Hiếu | Zdroj: Unsplash.com

Vertikální myši

Druh ergonomické myši, který zajišťuje zdravější úchop. Dlaň při držení neleží rovnoběžně, ale je otočená, což snižuje napětí v zápěstí i předloktí. Ideální je pro grafiky, projektanty, pro lidi pracující denně na počítači déle než 6 hodin či pro lidi, kteří jsou náchylní k onemocnění karpálního tunelu.

Foto: Eddacor | Zdroj: Depositphotos.com

Trackbally

Alternativní myš, kterou při práci vůbec nepohybujete. V podstatě je to speciální ovladač s kuličkou, jejíž otáčení zajišťuje pohyb kurzoru. Trackbally jsou velmi přesné a precizní, skvěle se proto hodí pro grafiky nebo architekty pracující v CAD programech.

Foto: Ron McClenny | Zdroj: Unsplash.com

Herní myši

Tyto myši jsou stvořeny primárně pro hraní PC her. Jsou více orientované na výkon, proto zpravidla mívají kvalitnější snímače. Design bývá velmi výrazný, součástí je i spousta tlačítek, které můžete programovat, a často nechybí ani podsvícení.

Foto: Higor Hanschen | Zdroj: Unsplash.com

Grafické tablety

Pomůcka nahrazující tužku a papír, která malovaný obraz přenáší přímo do počítače. Ve srovnání s klasickou myší značně usnadňuje práci v grafických programech, je proto perfektní v případě, že profesionálně upravujete fotky, navrhujete weby, kreslíte, malujete, vytváříte 2D animace nebo třeba pracujete s vektory. Grafický tablet pak samozřejmě poslouží také k běžné obsluze počítače.

Hlavní parametry u klávesnice

Ať už klávesnici používáte pro běžné psaní, programování, nebo hraní her, každý detail od typu připojení až po rozložení kláves může hrát roli v pohodlnosti jejího používání. Nyní se tedy podíváme na nejdůležitější faktory, které byste měli zvážit při výběru té pravé klávesnice pro své potřeby.

Rozložení kláves

Nejběžnější rozložení kláves neboli layout je mezinárodní QWERTY. Pro práci v našem prostředí je ale lepší rozložení QWERTZ s českým jazykem a českými popisky klávesnice. Při výběru si proto ověřte, zda se jedná o českou klávesnici.

Foto: Simon | Zdroj: Pixabay.com

Vyhledat však pouze layout QWERTZ také nestačí. Dále se zaměřte i na velikost a uspořádání některých kláves – například Enter, Shift a Backspace. Vždy si vybírejte takové provedení, na jaké jste byli doposud zvyklí. Klávesy se totiž mohou často lišit jak velikostí, tak fyzickým umístěním na klávesnici. Ideální je si ke klávesnici sednout a zkusit na ní chvíli psát, počítat apod.

Technické provedení kláves

Membránové klávesnice mají jednodušší vnitřní konstrukci kláves (zahrnuje tištěné spoje, membránu a gumové báně, které po stisknutí vrací klávesu do původní polohy). Musí se promáčknout až do nejspodnější polohy klávesy, aby bylo její stisknutí počítačem zaznamenáno. Nevydávají klapot, nejsou tedy hlučné a jejich cena bývá velmi příznivá. Nevýhody ale představují nedostatečná citlivost na stisknutí klávesy a pomalejší odezva.

Mechanické klávesnice mají pod každou klávesou složitý mechanický systém (lineární spínač, taktilní spínač, nebo mechanický spínač s proklikem). Klávesy vydávají typický klapot, mohou proto být dost hlučné. Mají však mnohem rychlejší odezvu i delší životnost než membránové klávesnice. Klávesa nemusí být promáčknuta až do nejspodnější pozice, aby byl stisk zaznamenán, proto umožňují velmi pohodlné a rychlé psaní. Pokud se jím živíte, jsou proto pro vás jasnou volbou.

Profil kláves

Podle profilu můžeme klávesy dále rozdělit do 3 skupin.

Klasické klávesy mají vysoký profil, často jsou mechanického provedení, nabízí proto přesnou a rychlou odezvu.

Nízkoprofilové klávesy jsou velmi nízké (podobají se těm u notebooku) a jejich hlavní výhodou je nižší hlučnost.

Chiclet klávesy jsou uzpůsobeny pro pohodlné psaní – jednotlivé klávesy jsou řazeny do obdélníku a rozestupy mezi nimi jsou větší.

Foto: Iliescu Victor | Zdroj: Pexels.com

Drátové a bezdrátové klávesnice

Drátové klávesnice mají kabel, kterým se připojují k počítači. Mají tedy omezený dosah a kabel může na stole překážet, proto je často potřeba pak větší množství kabelů schovat. Mají ale rychlejší odezvu, proto je většinou volí hráči PC her.

Bezdrátové klávesnice se připojují buď pomocí USB přijímače, nebo přímo přes Bluetooth. Odpadají tak starosti s kabelem, pracovní stůl vypadá lépe a se samotnou klávesnicí se lépe manipuluje. Je ale potřeba v nich jednou za čas vyměnit baterie. Díky uvedeným výhodám jsou nicméně pro běžnou práci a kancelářské činnosti na používání příjemnější i pohodlnější (na odezvě v tomto případě vůbec nezáleží).

Doplňkové funkce klávesnice

Klávesnice mohou mít také různé doplňkové funkce, které vám značně usnadní práci s počítačem. Je jich celá řada, proto zmíníme pouze ty, které stojí za to před výběrem klávesnice zvážit.

Podsvícení
Užitečná věc v případě, že na PC často pracujete i večer nebo v noci, protože na jednotlivá tlačítka budete dobře vidět. Ideální je, pokud klávesnice nabízí také možnost intenzitu podsvícení regulovat.

Programovatelné klávesy
Tlačítka, jež nemají předem definovanou funkci. Tu jim přiřadíte až vy podle vašich potřeb. Mohou vám pomoct zefektivnit či nahradit klávesové zkratky ve Windows a přispět tak k vyšší efektivitě práce.

N-key rollover
Funkce, díky které je klávesnice schopná zaznamenat současné stisknutí více tlačítek.

Čtečka otisků prstů
Zefektivní kancelářské modely klávesnic, protože vám umožní používat otisk prstu k přihlášení do systému nebo třeba k autorizaci internetových plateb.

Tip

Aby vám klávesnice spolehlivě sloužila, je nutné ji čas od času důkladně vyčistit. Detailněji postup čištění klávesnice popisujeme v rámci článku o čištění notebooku.

Typy klávesnic

Pro snadnější vyhledání vhodné klávesnice můžete vycházet z následujících tří kategorií, které se od sebe liší řadou parametrů.


Kancelářské klávesnice

Běžná klávesnice vám perfektně poslouží v případě, že ji používáte hlavně k běžným kancelářským činnostem, jakou je třeba práce v jednoduchých programech nebo psaní textu. Tyto modely mívají nenápadný design, jejich výhodou je však univerzálnost. Vždy jsou vybaveny také numerickou klávesnicí pro pohodlné psaní číslic. V závislosti na kvalitě konkrétního modelu a zejména ceně pak mohou nabízet také speciální funkce, jako například čtečku otisků prstu nebo třeba podsvícení a podobně.

Ergonomické klávesnice

Pokud u počítače trávíte velké množství času, často píšete, nebo cítíte při používání klasické klávesnice diskomfort v oblasti zápěstí, je dobré zvážit pořízení ergonomické klávesnice. Pro ty je typické specifické ergonomické tvarování. Bývají zakřivené a uprostřed rozdělené volným prostorem, což má vést k přirozenější poloze pro ruce. Bývají také vybaveny polstrovanou opěrkou zápěstí, což vede k uvolnění v zápěstí a předloktí. Paradoxem je, že ze začátku nemusí být úplně pohodlná. Je proto potřeba si na ni postupně zvyknout.

Herní klávesnice

Herní klávesnice ve srovnání s kancelářskými nabídnou větší množství speciálních funkcí – třeba různobarevná podsvícení, makro tlačítka („prázdná“ tlačítka, kterým můžete přiřazovat funkce) nebo funkce N-Key Rollover, která zajistí spolehlivé zaznamenání všech stisknutí při současném stisknutí několika kláves najednou. Tyto modely zpravidla nabízejí rychlejší odezvu a mívají výrazný až exotický design. V případě home office kanceláře je to v zásadě jedno, ale ve firemní kanceláři může takový vzhled působit trochu nepatřičně.​

Foto: Katharina Gloth | Zdroj: Unsplash.com

Závěr

Pokud byste si měli z našeho článku vzít jednu věc, pak by to mělo být to, že myš i klávesnici je nejlepší si vyzkoušet, než si ji pořídíme. Pokud vám nevyhovují, je lepší je vrátit. Pokud vám nevyhovuje současná klávesnice či myš, je lepší je vyměnit. V případě, že pracujete na obou zařízeních mnoho hodin denně, zvažte jejich ergonomické provedení.

Kam dál

Jak se lépe soustředit na práci
před 3 dny, 16.9.2024

Jak se lépe soustředit na práci

Soustředění je klíčem k efektivitě a úspěchu v práci, ale v dnešní době plné rozptýlení může být nerušené ponoření do práce skutečná výzva. Ať už jde o upozornění na mobilu, rušivé kolegy nebo vlastní myšlenky, udržet pozornost není vždy snadné. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář,clanek-kategorie-Kancelář
Jak vybrat počítačovou myš a klávesnici
před 6 dny, 13.9.2024

Jak vybrat počítačovou myš a klávesnici

I když se volba klávesnice a myši může na první pohled zdát jako drobnost, jedná se o periférie počítače, které používáme nejčastěji. Na dnešním trhu najdeme širokou škálu různých modelů, což může výběr těch správných paradoxně komplikovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat procesor do notebooku
před 21 dny, 29.8.2024

Jak vybrat procesor do notebooku

Výběr nového notebooku je vždy spojený s hodnocením a porovnáváním celé řady jeho jednotlivých komponent. Mezi ty nejdůležitější, které při výběru notebooku rozhodně nemůžete zanedbat, patří procesor. V následujícím článku vám proto poradíme, jak vybrat ten nejlepší. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak funguje přepěťová ochrana a záložní zdroje
před 27 dny, 23.8.2024

Jak funguje přepěťová ochrana a záložní zdroje

Pravděpodobnost, že do budovy uhodí blesk a způsobí přepětí, je mizivá. Proč tedy řešit přepěťovou ochranu? Důvod je jednoduchý – nebezpečné přepětí nevzniká jen při bouřce, ale i v důsledku poruchy v rozvodné síti či sepnutí výkonných spotřebičů. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak nastavit automatické vypnutí PC ve Windows
před 30 dny, 20.8.2024

Jak nastavit automatické vypnutí PC ve Windows

Každý z nás se jistě již někdy ocitl v situaci, kdy kvůli rozdělané práci musel nechat počítač běžet i poté, co od zařízení fyzicky odešel. Pokud nechcete, aby počítač po ukončení takové činnosti zůstal zapnutý, můžete mu nastavit automatické vypnutí. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář,clanek-kategorie-Kancelář
Jak vybrat externí disk
před 1 měsícem, 13.8.2024

Jak vybrat externí disk

Ať už potřebujete zálohovat důležité soubory, rozšířit úložný prostor, nebo jen snadno sdílet větší soubory, externí disk bude pro vás ve všech těchto případech přínosem. Důležité však je zvolit správný typ disku, odpovídající kapacitu a rychlost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware