Proč si pořídit externí disk?
Externí disk představuje oddělené uložiště, které se snadno připojuje a zároveň pojme velké množství dat. V první řadě jej oceníte při každém zálohování dat (zejména větších souborů). Kromě toho je ale toto zařízení velmi užitečné také při přenosu souborů nebo jako jednoduché řešení v případě, kdy potřebujete navýšit interní kapacitu paměti notebooku (zejména v těch případech, kdy má notebook nevyměnitelný interní disk, tedy například u MacBooků). Už před výběrem disku se hodí mít ale jasno v tom, pro kterou z těchto činností zařízení primárně využijete.
Typy externích disků
Stejně jako interní uložiště i externí disky dále dělíme podle typu na HDD disky a SSD disky.
Externí HDD disky
HDD externí disk využívá starší typ pohyblivé mechaniky, kvůli níž je náchylnější na poškození při otřesech či nárazech. Tyto disky bývají také násobně hlučnější. Rychlostně pak za SSD disky zaostávají velmi výrazně a při vyšším zatížení mohou mít také tendenci se přehřívat. Pokud v něčem mají HDD disky ve srovnání s SSD výrazně navrch, pak je to nižší pořizovací cena a vyšší kapacita.
Používání externího disku k zálohování dat je jediným případem, kdy se ještě vyplatí uvažovat o pořízení HDD disku. Jasnou volbou je pak HDD disk v případě, kdy potřebujete zařízení pro skutečně velký objem záloh, na který by kapacita SSD nestačila.
Výhody externích HDD disků
- Nízká cena
- Vysoká kapacita
Nevýhody externích HDD disků
- Citlivost a vysoká náchylnost k poškození
- Hlučnost
- Nízká rychlost
Externí SSD disky
Naproti tomu SSD externí disky žádnou pohyblivou mechaniku nemají, díky čemuž jsou mnohonásobně odolnější. Jako statické zálohovací zařízení do firmy můžete použít HDD, jako přenosné zálohovací zařízení se ale mnohem více hodí SSD, protože není citlivé na otřesy.
Také jejich rychlost se s HDD disky nedá ani srovnat - je výrazně vyšší. V současnosti proto představují jednu z nejlepších technologií pro ukládání a přenos dat. Zásadní nevýhodu ale představuje vyšší cena u disků s velkou kapacitou.
Díky tomu, že nejste limitováni nízkými přenosovými rychlostmi ani odolností, má externí SSD disk širší paletu využití. Představte si například situaci, kdy k datům potřebujete často a rychle přistupovat (třeba pro přenos velkých souborů mezi zařízeními nebo k jejich další editaci přímo z disku). Takovéto operace by se s HDD diskem staly utrpením a externí SSD je v tomto případě proto jasnou volbou.
Výhody externích SSD disků
Spolehlivost a odolnost
- Vysoká rychlost
Nevýhody externích SSD disků
- Vyšší pořizovací cena
- Nižší kapacita
Typ disku ale není jediným kritériem, které byste měli zvážit - zajímat vás bude i konkrétní kapacita, rychlost přenosu dat či jeho zabezpečení.
Kapacita externího disku
Kapacita externích disků úzce souvisí s jejich fyzickou velikostí. Základem jsou 2,5“ externí disky, které v současnosti nabízí kapacitu od 250 GB do 4 - 5 TB. Tato kapacita je pro většinu uživatelů naprosto dostačující. Jelikož u externích disků je přenositelnost většinou velmi důležitým faktorem, nejčastější volbou jsou skladnější 2,5“ externí disky.
Existují ale také 3,5“ externí disky, které sice jsou těžší a větší, ale nabízí násobně vyšší kapacitu (v řádu desítek TB). Skvěle se proto hodí jako stolní uložiště, které zůstává v kanceláři na stole. Tyto disky ale potřebují navíc vlastní napájení.
Co se týče volby konkrétní kapacity, nejméně náročným uživatelům v kanceláři by mohl vystačit externí disk s kapacitou 500 GB či 1 TB. Bez problémů na něj uložíte nebo zálohujete dostatečné množství běžných souborů, jako jsou například pracovní dokumenty, smlouvy, účetnictví firmy a podobně. Tato velikost je vhodná také v případě, kdy máte na disk vyhrazený pouze omezený rozpočet.
Pokud se chystáte zálohovat multimediální soubory (např. fotky a videa z firemních akcí či veletrhů) nebo třeba obrazy celých disků pro případ jejich klonování, pak se více vyplatí sáhnout spíše po disku s kapacitou 2 TB. Ten už se totiž díky své velikosti hodí také na objemnější zálohování.
V případě, že potřebujete pracovat s velkým objemem dat, pak budete určitě potřebovat disk o velikosti 4 TB či větší. Ocení jej například grafici, fotografové, střihači videí nebo kameramani, kteří pracují v terénu.
Zde je nutno podotknout, že s narůstající kapacitou externího disku sice narůstá i jeho výsledná pořizovací cena, té se u větších disků ale není nutné zase tolik obávat. Čím je totiž disk větší, tím zároveň klesá cena, kterou musíte zaplatit za 1 GB úložného prostoru. Platí to jak pro SSD, tak pro HDD.
Rychlost disku a jeho rozhraní
Jak jsme již zmínili, SSD jsou násobně rychlejší než HDD disky. To, že se rozhodnete koupit externí SSD disk, ale ještě neznamená, že si pořídíte opravdu rychlé úložiště. S přenosovými rychlostmi a rychlostmi čtení/zápisu totiž u SSD disků velmi úzce souvisí použitá vnitřní a vnější rozhraní. Vnitřním rozhraním se rozumí samotný způsob fungování zařízení uvnitř disku, vnějším zase způsob jeho připojení k počítači či notebooku.
Obecně vzato můžeme moderní SSD disky pokládat za velmi rychlé v případě, kdy se jejich rychlost čtení a zápisu pohybuje kolem úrovně 1 000 MB/s. Tyto disky v drtivé většině případů využívají buď starší interní rozhraní SATA, nebo novější variantu NVMe.
I SSD disk s vnitřním rozhraním NVMe ale může patřit mezi pomalejší. Jeho rychlost totiž dále ovlivňuje vnější rozhraní. Týká se to zejména těch disků, které jsou vybaveny rozhraním USB 3.2 Gen 1. Toto starší rozhraní je omezuje na přibližně 400 - 450 MB/s.