Jak výkonný zdroj tedy vybrat v praxi? Pokud se výpočtem dostanete k doporučenému výkonu zdroje 500 W, rozhodně nepotřebujete pořizovat zdroj s 1000 W. K oněm 500 W přidejte ideálně 100 - 200 W rezervu a pořiďte model s výkonem 600 - 700 W. V PC vám pravděpodobně vydrží sloužit celá léta.
Účinnost zdroje
Zdroj je součástkou, která se stará o změnu střídavého síťového napětí 230 V na několik stejnosměrných nižších napětí, které jsou potřeba pro napájení jednotlivých PC komponent. Tuto změnu zdroj provádí s nějakou předem definovanou účinností, která se dále může lišit podle toho, jaká je aktuální míra zátěže zdroje.
V praxi to tedy znamená, že pokud má zdroj účinnost 90 % a má dodat výstupní výkon 450 W, na vstupu spotřebuje 500 W. Zbylých 50 W představuje teplo, které vzniká při přeměně napětí ve zdroji a které je potřeba odvést ze zdroje pryč. Pokud by zdroj se stejným 500W výkonem měl účinnost pouze 80 %, na výstupu by zůstalo pouze 400 W a 100 W by bylo zbytkovým teplem.
Z tohoto je patrné, že účinnost může jednak výrazně ovlivnit nároky na chlazení zdroje i skříně, ale také zvýšit hlučnost a zkrátit životnost zdroje (při větším množství tepla jsou součástky zdroje namáhány mnohem více). Opomenout pak samozřejmě nelze ani celkovou spotřebu elektrické energie – pokud byste vybrali zdroj s nižší účinností, počítač by spotřebovával více energie, než by bylo nutné, což by se nakonec projevilo také ve vyšších dlouhodobých nákladech na provoz PC.
Účinnost zdroje je pak nejdůležitější řešit v případech, kdy stavíte velmi výkonnou sestavu nebo počítač, který bude v provozu denně po velmi dlouhou dobu. To se vám vyplatí co možná nejefektivnější zdroj. U méně výkonných sestav účinnost tak zásadní roli hrát nemusí (komponenty jsou méně výkonné, tudíž spotřebovávají méně elektřiny a rozdíl ve vyúčtování nebude tak drastický). Nicméně i tak je vždy lepší sáhnout po co nejlepší možné účinnosti zdroje, kterou vám váš rozpočet dovolí. Dlouhodobě jde o dobrou investici, která se vám vrátí. Účinnost zdroje zjistíte velmi snadno – na základě certifikace.
Certifikace zdrojů
Míru účinnosti zdroje udávají certifikace. Už z jejich principu je tedy jasné, že byste měli vybírat co nejlepší možnou. Nejrozšířenější certifikací zdrojů je v současnosti stále 80 Plus.
Zdroje, které touto certifikací prošly, jsou rozděleny do jednotlivých kategorií podle účinnosti:
- 80 Plus – účinnost 80 % při 50% i 100% zátěži,
- 80 Plus Bronze – 85% účinnost při 50% zátěži a 82 % při 100%,
- 80 Plus Silver – 88 % při 50% a 85 % při 100%,
- 80 Plus Gold – 90 % při 50% a 87 % při 100%,
- 80 Plus Platinum – 92 % při 50% a 89 % při 100 %,
- 80 Plus Titanium – 94 % při 50% a 90 % při 100 %.
Přítomnost některého z těchto certifikátů u konkrétního modelu zdroje tedy zaručuje, že hodnota jeho účinnosti bude při různých stupních zátěže rovná nebo vyšší údaji uvedenému výše.
Ještě lepším vodítkem pak může být nová certifikace Cybenetics. Ta jde ještě dál než 80 Plus a od výrobců požaduje vyšší standardy (zohledňuje totiž také standby režim zdroje, samostatnou účinnost 5V větve, stabilitu napětí či různé prvky ochrany). Zdroje podle jejich účinnosti pak dělí do 6 kategorií:
- Cybenetics Bronze a Silver – základ,
- Cybenetics Gold a Platinum – zlatá střední cesta,
- Cybenetics Titanium a Diamond – zdroje s nejlepší možnou účinností.
Hlučnost zdroje
Hlučnost je dalším parametrem zdroje, na který byste neměli zapomenout. Nejlépe se v tomto případě orientuje již zmíněnou certifikací Cybenetics. Ta zdrojům kromě účinnosti totiž uděluje také dodatečné certifikace na základě jejich hlučnosti a dělí je do 7 kategorií – Standard, Standard +, Standard ++, A-, A, A+ a A++. Samozřejmě platí, že čím vyšší je kategorie, tím tišší je zdroj. Pokud zdroj nemá certifikát Cybenetics ETA/LAMBDA, o jeho hlučnosti si předem takřka není možné udělat obrázek (ani na základě 80 Plus).
Hlučnost zdrojů je způsobená hlavně otáčkami jejich ventilátorů. Pokud jsou nastaveny na rychlejší otáčení, chlazení je efektivnější, ale vzniká slyšitelný hluk. Pokud jsou nastaveny na nižší otáčky, než by bylo potřeba, zdroj sice není slyšet, zato však může docházet k jeho přehřívání. Mezi hlučností a chlazením je tedy potřeba najít jakýsi kompromis.
Pokud chcete vybrat co nejméně hlučný zdroj, ideální je spolehnout se na certifikaci Cybenetics. Pokud zdroj tuto certifikaci nemá, pak se zaměřte alespoň na jeho chlazení. To vám může leccos napovědět. Zdroje mohou být chlazeny aktivně (ventilátorem), pasivně (teplo odvádí kovový chladič) nebo kombinovaně (tzv. hybridní chlazení – ventilátor ve spojení s kovovým chladičem).
Jako nejtišší možnou variantu, která zároveň dostatečně chladí, lze označit právě hybridní chlazení. Většinou jej poznáte podle toho, že zdroj nabízí tzv. hybridní mód (označován též jako silent mód, tichý mód, pasivní mód či 0dB mód). Ve chvíli, kdy je aktivovaný, se do určité teploty ventilátor vůbec netočí. Při menší zátěži se tedy o odvod tepla stará pasivní kovový chladič a ventilátor se zapne až ve chvíli, kdy je to potřeba (pozor však v případě, kdy ventilátor zdroje používáte také na odvod teplého vzduchu z PC skříně – i přes hlučnější provoz je lepší nechat jej stále zapnutý).
U zdrojů s aktivním chlazením se pak snažte alespoň vybírat z takových značek, které jsou známé nižší hlučností svých modelů (třeba Be Quiet!, Corsair nebo SilentiumPC). Dost vám mohou napovědět také recenze konkrétních modelů zdrojů, kterých je na internetu dostatek. Čistě pasivní chlazení, přestože je tiché, pak u zdroje doporučit nelze. Setkat se s ním však můžete (zpravidla u méně výkonných zdrojů pro sestavy s nižším výkonem, které jsou kvůli jejich technologii paradoxně dražší).
Konektory zdroje
V současnosti zdroje mívají všechny konektory a kabely, které byste pro napájení PC komponent mohli potřebovat. Nicméně v některých případech bude dobré si to ověřit. A to zejména:
- pokud pro disky či jiné příslušenství (třeba RGB) potřebujete hodně SATA kabelů (přestože se dnešní SSD stále více zapojují do M.2 slotů na desce, SATA budete potřebovat stále),
- pokud u některých PC komponent používáte starší molex napájení.
V obou těchto případech si kabely přepočítejte a zjistěte, zda vám jich zdroj pro vaše komponenty nabízí dostatek.