Společnost AMD v poslední době také výrazně vylepšila svůj softwarový ekosystém. Sada AMD Radeon Software Adrenalin poskytuje podobné funkce jako GeForce Experience a FidelityFX Super Resolution (FSR) je zase jejich obdobou DLSS, i když není tak efektivní, pokud jde o kvalitu obrazu a výkon. To jsou ale vesměs technologie zaměřené na hraní her, proto lze obecně říci, že značka AMD cílí spíše na hráče her než na pracovní produktivitu.
Dále je pak potřeba zmínit také technologii CUDA. Ta patří NVIDII a ve spojení s výše zmíněnými speciálními ovladači pro tvůrce právě ona představuje hlavní důvod, proč je značka NVIDIA pro grafický design tak preferována. CUDA jádra jsou totiž optimalizována pro vykreslování, 3D modelování a střih videa – pomáhají zrychlit výpočty, které by jinak prováděl pouze procesor. Tím mohou grafickou práci značně urychlit. Alternativu od AMD představuje technologie HIP, která ale v současnosti stále není tak rozšířená, propracovaná ani žádaná jako její protějšek CUDA.
Ray tracing a AI funkce
Ačkoli o ray tracingu (vykreslovací technice, která velmi realisticky simuluje osvětlení scény) se mluví spíše v souvislosti s PC hrami, i v oblasti produktivity může být velmi výhodný – a to zejména při 3D modelování nebo architektonických či strojírenských vizualizacích.
Proto v těchto případech nemůžete při výběru GPU zanedbat ani to, jak si na tom s podporou ray tracingu jednotlivé značky stojí. Poprvé s touto technologií přišla NVIDIA ve své řadě GeForce, načež jí rychle následovalo AMD s čipy Radeon. Přesto si v této oblasti i dnes drží prvenství NVIDIA – v testech a recenzích na internetu podávají její čipy se zapnutým ray tracingem výrazně vyšší výkon.
Co se týče AI funkcí, i toto srovnání je mírně ve prospěch značky NVIDIA, a to hlavně díky již zmíněným CUDA jádrům. Technologie CUDA je totiž široce podporována v mnoha vývojářských nástrojích pro hluboké učení, jako například PyTorch či TensorFlow. Pro profesionály v oblasti umělé inteligence, výzkumníky i vývojáře je díky tomu NVIDIA lepší volbou než konkurenční AMD.
Poměr cena vs výkon
Jako cenově dostupnější značka grafických karet je už delší dobu známá AMD. Pokud se při srovnání budeme pohybovat mezi ekvivalentními kartami 2 konkurentů, téměř vždy zjistíme, že levnější alternativu představuje právě AMD. Otázkou tak zůstává, jak na tom budou čipy výkonnostně – tam totiž většinou převáží NVIDIA.
Poměr cena/výkon je tedy podobný, protože příplatek, který budete muset na kartu NVIDIA vynaložit, bude vyvážený lepším softwarovým ekosystémem, vyšším výkonem ray tracingu či výkonnější DLSS. AMD tak může představovat cenově výhodnější volbu v případě omezeného rozpočtu nebo v situaci, kdy maximální výkon ray tracingu není podmínkou. NVIDIA je naopak lepší volbou v případě, kdy je pro vaší práci důležitá každá kapka výkonu navíc, kterou si ještě můžete dovolit. Sečteno a podtrženo, lepší poměr cena / výkon v nižší a střední třídě karet nabízí AMD. Za čipy NVIDIA a jejich vyšší výkon si prostě musíte trochu připlatit.
Cenový rozdíl mezi grafickými čipy AMD a NVIDIA se pak ještě dále prohlubuje v případě špičkového high-endu – tam může být NVIDIA dražší poměrně výrazně.
Spotřeba a efektivita
Při srovnání spotřeby se zaměříme na architektury Ada Lovelace (NVIDIA) a RDNA 3 (AMD). Nejnovějšími přírůstky jsou sice Blackwell v čipech NVIDIA 5000 a RDNA 4 v čipech Radeon RX 9000, karty s těmito čipy ale stále nejsou tak rozšířené.
Zajímavé je, že NVIDIA s Ada Lovelace dosáhla lepší energetické účinnosti, než tomu bylo v minulosti. Tyto GPU díky tomu nabízí lepší poměr výkonu k výkonu ve wattech, což znamená, že při nižší spotřebě energie získáte více výpočetního výkonu. Při výraznější pracovní zátěži typu strojového učení a práce s umělou inteligencí se pak vysoká účinnost může do dlouhodobé úspory nákladů promítnout docela výrazně.
S architekturou RDNA 3 na energetické účinnosti výrazně zapracovalo také AMD, avšak přestože výrazně zkrátilo její náskok, výhodu si stále drží NVIDIA. Při přímém srovnání architektur u čipů vyšších tříd RX 7900 XT a RX 7900 XTX od AMD s jejich protějšky od NVIDIA – RTX 4080 a RTX 4090 – zjistíme, že ačkoliv AMD nabídne skvělý výkon, stále má tendenci spotřebovávat více energie (to platí např. i pro RX 7800 XT vs RTX 4070 Super). Vyšší spotřeba energie pak v praxi znamená jednak potřebu výkonnějšího zdroje, ale také vyšší provozní teplotu grafické karty a nutnost účinnějšího chlazení v dostatečně prostorné počítačové skříni.