Jak zjistit hardware v PC: ​
​základní desku, grafiku, RAM

Znalost vašeho hardware, jako je základní deska, paměť RAM, grafická karta, či procesor, může být klíčová při upgradu, řešení problémů nebo instalaci nových ovladačů. V tomto článku vám proto ukážeme jednoduché způsoby, jak si informace o vašem hardware snadno ověřit – ať už pomocí nástrojů zabudovaných v operačním systému, nebo specializovaného softwaru.

Foto: Christian Wiediger | Zdroj: Unsplash.com

Proč chtít znát svůj hardware

Znalost hardwaru vašeho počítače je důležitá z několika důvodů:

  • Upgrady a rozšíření – Pokud plánujete vylepšit svůj počítač (např. přidat operační paměť, vyměnit disk nebo grafickou kartu), musíte vědět, jaké komponenty váš systém podporuje. To je zásadní zejména u starších počítačů, které už nemusí být s novými komponentami kompatibilní.
  • Řešení problémů – Přesná identifikace hardwaru je klíčová při hledání příčin problémů, jako je špatný výkon, nestabilita systému nebo nekompatibilita softwaru. 
  • Aktualizace ovladačů – znalost konkrétního modelu zařízení, které máte v počítači, je potřeba, abyste věděli, jakou verzi ovladačů stáhnout.
  • Požadavky programů – U specializovaných programů často musíte ověřit, zda váš hardware splňuje minimální nebo doporučenou specifikaci pro chod programu (typicky u software na střih videa či na tvorbu grafiky).

Jak zjistit hardware v PC s Windows

Postupů, které vám umožní zjistit podrobnější detaily o jednotlivých hardwarových komponentách ve vašem PC, je hned několik. Představíme si je od těch nejjednodušších až po ty složitější.

Ovládací panely

Pro otevření hardwarových specifikací přes Ovládací panely využijte buď postup: 

  1. Na hlavní liště klikněte na ikonu lupy a napište Ovládací panely a vyberte je z nabídky. Dále zvolte Systém a zabezpečení
  1.  A poté vyberte Zobrazit velikost RAM a rychlost procesoru.

Následně se zobrazí okno s nejzákladnějšími informacemi – modelovým označením a frekvencí procesoru, kapacitou nainstalované RAM paměti i detaily o vaší verzi Windows.

Pro dosažení tohoto výsledku můžete využít i velmi jednoduchou klávesovou zkratku Win+Pause/Break.

Správce úloh

Pokud potřebujete trochu detailnější hardwarové informace, vyzkoušet můžete nástroj Správce úloh.

  1. Zmáčkněte zkratku Ctrl+Alt+Del.
  2. Klikněte na Správce úloh.
  3. Přepněte na kartu Výkon.

Zde už budete mít po levé straně k dispozici karty jednotlivých hardwarových komponent – kupříkladu procesoru, RAM paměti, disku i grafických karet.

Snadno se tak můžete dozvědět přesné modelové označení procesoru, počet jeho jader a frekvenci, velikost nainstalované RAM paměti i její rychlost či přesné modelové označení disku i jeho typ a velikost.

Při grafických kartách jsou údaje ještě podrobnější – dozvíte se přesné modelové označení, kapacitu paměti GPU i její fyzické umístění či teplotu.

Tip

Při vyšším zatížení počítače je vhodné teplotu grafické karty i procesoru monitorovat. Varovným příznakem přehřívání může být např. neočekávané vypínání počítače.

Systémové informace

Pokud potřebujete ještě podrobnější informace, nabízí se využití nástroje Systémové informace. Ten spustíte velmi jednoduše – otevřete vyhledávání Windows (symbol lupy na hlavní liště), začnete psát Systémové informace a kliknutím nástroj spustíte.

Zobrazí se vám okno s detailním přehledem, kde se dozvíte podrobnosti o operačním systému, procesoru, verzi BIOS, základní desce či nainstalované RAM paměti.

BIOS

Poslední možností (integrovanou přímo v operačním systému Windows), jak snadno a rychle zjistit hardwarové informace, je vstup do BIOSu. Výhodou je, že hned na jeho úvodní obrazovce uvidíte přehledně zobrazené všechny nejdůležitější komponenty v PC a jejich údaje – tedy modelové označení procesoru, kapacitu RAM paměti, modelová označení grafických karet, verzi BIOSu a typ, kapacitu i modelové označení disku. Kromě toho zde ale najdete i množství dalších užitečných údajů – například informace o USB portech nebo třeba teplotu procesoru a počet otáček jeho ventilátoru za minutu.

Pokud s BIOSem nemáte velké zkušenosti, v každém případě si po vstupu do něj dejte pozor na to, co tam děláte. Postupujte opatrně a nikdy neměňte nastavení voleb, u kterých si nejste jistí, jaká je jejich funkce.

Jak zjistit model základní desky

Údaje o základní desce se vám budou hodit typicky v případě, kdy vybíráte nový procesor nebo jinou komponentu a potřebujete zjistit, zda je s ní vaše základní deska kompatibilní.

U základní desky by vás měl zajímat hlavně její výrobce a modelové označení. Toho se nejrychleji dopátráte použitím výše popsaného návodu přes Systémové informace. Výrobce i model najdete ihned po otevření okna.

V našem případě jde o ASUSTeK Computer Inc. FA706IU. Pro zjištění dalších informací o desce stačí vyhledat daný model na oficiálních stránkách výrobce. Tam už poté snadno najdete kompletní informace včetně hardwarové kompatibility, podporovaných ovladačů, dostupných aktualizací BIOS, utilit či manuálu apod.

Jak zjistit model procesoru v PC

Pro zjištění detailů o vašem procesoru, byste si měli bohatě vystačit s výše popsaným návodem přes Správce úloh. Jakmile přejdete na kartu Výkon, přepněte na detail procesoru. Nejdůležitější je údaj s modelovým označením procesoru.

Z něho si snadno rozklíčujete, o jaký procesor se vlastně jedná. Jako příklad poslouží náš procesor AMD Ryzen 7 4800H:

  • Číslo za označením procesoru (Ryzen 7) označuje výkonnostní třídu procesoru. Mohou tam být čísla 3, 5, 7 nebo 9, přičemž platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší výkonnostní třída a schopnější procesor.
  • První číslo z čtyřčíslí (4800) představuje generaci.
  • Druhé číslo z čtyřčíslí (4800) představuje výkonnostní úroveň v rámci výkonnostní třídy a čím je vyšší, tím je procesor svižnější.
  • Další dvě čísla (4800) nejsou pro běžné uživatele velmi podstatná.
  • Písmeno na konci (4800H) pak označuje spotřebu procesoru – náš případ H představuje herní procesor, písmeno U pak znamená úsporný procesor.
  • Pokud se na konci setkáte ještě s koncovkou PRO, ta u firemních počítačů signalizuje speciální funkce navíc.

Stejný klíč pak použijete i u procesorů od Intelu. Pokud se tedy setkáte například s označením Intel Core i7-7820HQ, pak i7 podobně jako u AMD označuje výkonnostní třídu, první číslo za pomlčkou značí generaci, druhé výkonnost v rámci třídy a písmena na konci specifikaci vlastností procesoru.

Kromě označení ale ze Správce úloh vytěžíte o procesoru mnohem více informací – například základní frekvenci, počet jader či velikost jednotlivých cache pamětí. Pro ještě podrobnější údaje pak můžete použít zjištěné označení procesoru pro vyhledání na stránkách výrobce.

My jsme se k procesoru AMD Ryzen 7 4800H tímto způsobem ihned dozvěděli, na jaké maximální frekvenci může pracovat, jakou má hodnotu TDP (od té se odvíjí spotřeba i to, jak moc procesor „topí“), či jakou maximální provozní teplotu zvládne.

Jak zjistit grafickou kartu v PC

Nejsnadněji grafiku zjistíte opět využitím Správce úloh. Na kartě Výkon se přepnete na detail grafické karty a ihned zjistíte její modelové označení, kapacitu paměti či aktuální provozní teplotu.

Zde je ale třeba upozornit na to, že výrobcem grafického čipu může být jiná firma než výrobcem celé grafické karty. Hlavní výrobci grafických čipů jsou NVIDIA (čipy GeForce) a AMD (čipy Radeon), ale ti je dodávají výrobcům grafických karet, jako jsou ASUS, Gigabyte, MSI a další. Pokud chcete zjistit, kdo vyrobil celou grafikou kartu, nainstalujte si např. program GPU-Z či AIDA64.

Příklad níže ukazuje grafickou kartu od firmy XFX s grafickým čipem AMD Radeon RX 5700 XT.

Pokud by vás zajímalo více detailů, opět se nabízí využít vyhledávání na stránkách výrobce karty. S přesným modelovým označením nebudete mít problém dohledat si velmi podrobné údaje. Velmi rychle si najdete např. základní či maximální frekvenci karty, kapacitu její paměti, její fyzické rozměry či její příkon a maximální provozní teplotu. Pokud jsou tedy pro vás údaje z GPU-Z málo srozumitelné, stránka výrobce může nabídnout dodatečný kontext.

Tip

Více podrobností o tom, jak nalezené údaje interpretovat, pak najdete v našem minulém článku Jak vybrat grafickou kartu do notebooku.

Jak zjistit paměť RAM v PC

Pro zjištění paměti RAM opět navštivte Správce úloh a na kartě Výkon se přepněte do kategorie Paměť. Snadno tak zjistíte její celkovou kapacitu, typ či rychlost.

Pokud RAM hledáte z důvodu minimálních hardwarových požadavků určitého software, bohatě si s tím vystačíte, protože vás pravděpodobně bude zajímat pouze její velikost. V současné době je jakýmsi slušným základem 16GB RAM paměť. Více paměti budou mít výkonnější zařízení, méně kancelářské počítače.

Občas ale může nastat situace, kdy budete o RAM potřebovat více detailů. Například při upgrade RAM si musíte zjistit, jaký máte typ. Jedná se o označení DDR3, DDR4 či DDR5. Údaj je důležitý proto, že jednotlivé typy mezi sebou nejsou kompatibilní, tudíž nemůžete upgradovat z DDR4 na DDR5 (to byste museli vyměnit celou základní desku), ale pouze v rámci vašeho typu paměti na vyšší kapacitu.

V takovém případě pro zjištění údajů využijte příkazový řádek:

  1. Spusťte vyhledávání Windows a vepište cmd.
  2. Napište příkaz „wmic MemoryChip get“ a zmáčkněte Enter.

Následně se vám zobrazí celá řada údajů pro každý jednotlivý RAM modul, ve kterých není na první pohled snadné se zorientovat. Ty nejdůležitější jsou:

  • MemoryType – označuje typ RAM. Údaj 20 značí DDR, 21 DDR2, 24 DDR3 a 26 DDR4. Pokud se v této kolonce nachází 0, orientujte se podle kolonky SMBIOSMemoryType.
  • Capacity – kapacita RAM v bajtech. Naše 8GB moduly tedy mají označení 8 589 934 592.
  • Speed – rychlost, kterou RAM modul podporuje.
  • FormFactor – fyzická podoba modulu RAM. 8 značí formát DIMM pro stolní počítače, 12 SO-DIMM pro notebooky.
  • Manufacturer – označuje výrobce paměti.
  • PartNumber – hodí se, pokud chcete vyměnit poškozený RAM modul za úplně stejný nový modul. Toto číslo totiž označuje konkrétní model a podle něho v internetovém prohlížeči snadno a rychle najdete přesně ten, který aktuálně máte v počítači.
Tip

Více tipů a podrobností k problematice RAM pamětí najdete v našem článku Jak vybrat paměť RAM do notebooku.

Jak zjistit model disku v PC

Nejvíce podrobností o vašem disku získáte, pokud navštívíte BIOS. Ihned na jeho úvodní obrazovce v sekci Storage uvidíte všechno, co by vás mohlo zajímat – tedy rozhraní, typ, kapacitu i modelové označení.

Tyto údaje mohou kupříkladu vypadat takto:
DeviceType NVMe SSD (1024.2 GB) Model Name: WDC PC SN530 SDBPNPZ-1T00-1002.

Během pár vteřin tak rozklíčujete, zda jde o HDD/SSD disk a zda používá starší rozhraní SATA nebo novější NVMe. S přesným modelovým označením můžete opět také použít vyhledávání na oficiálních stránkách výrobce disku, kde se o něm dozvíte úplně všechno.

V našem případě jsme pro disk WDC PC SN530 SDBPNPZ-1T00-1002 našli detail na stránkách výrobce Western Digital a během pár vteřin zjistili například sekvenční rychlost čtení i zápisu, generaci rozhraní, fyzické rozměry, ideální provozní teplotu či deklarovanou životnost.

Alternativně můžete využít i externí nástroje - např. AIDA64 či programy od výrobce disku jako je Samsung Magician.

Tip

Zejména u starších modelů, se vyplatí váš disk občas otestovat. Pokud zjistíte, že se disk blíží ke konci své životnosti, projděte si, co je třeba vzít v úvahu, když chcete vybrat nový disk.

Jak zjistit zdroj v PC

Zdroj v počítači nezjistíte pomocí tradičních metod, protože o sobě nepodává základní desce potřebná data. Jediným způsobem je proto jeho fyzická kontrola. Stačí odstranit boční kryt počítače a hledat krabičku ve spodní části skříně. Z vnější strany je právě ke zdroji připojen kabel spojující počítač s elektrickou zásuvkou.

Foto: SlezakPatrik | Zdroj: Depositphotos.com

Na zdroji pak najděte štítek se všemi informacemi. Pokud není viditelný, budete muset zdroj vyšroubovat – štítek může být na nepřístupném místě. Jakmile štítek najdete, hledejte modelové označení zdroje a poté použijte vyhledávač.

Tímto způsobem snadno zjistíte, jaký má váš zdroj výkon. To je jediná informace, která by vás v případě zdroje mohla zajímat. Nejčastěji se to stává při výměně určité komponenty v počítači, kdy chcete například vědět, zda zdroj disponuje dostatečným výkonem pro napájení nového procesoru, grafické karty a podobně.

Závěr

Zjistit si specifikace hardware v počítači čas od času nemine nikoho z nás. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak na to, a nejsou vůbec složité. Není se tedy čeho obávat, s našimi návody to zvládne každý. Pokud se pak chystáte na výměnu hardwarových komponent, nezapomeňte, že existuje ještě řada jiných metod, jak zrychlit počítač.

Kam dál

Jak zjistit hardware v PC
před 2 dny, 2.12.2024

Jak zjistit hardware v PC

Znalost vašeho hardware, jako je základní deska, paměť RAM, grafická karta, či procesor, může být klíčová při upgradu, řešení problémů nebo instalaci nových ovladačů. V tomto článku vám proto ukážeme jednoduché způsoby, jak si informace o vašem hardware snadno zjistit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat pracovní mobilní telefon
před 9 dny, 25.11.2024

Jak vybrat pracovní mobilní telefon

Výběr pracovního mobilního telefonu není jen o značce nebo ceně – jde o nástroj, který ovlivní vaši každodenní produktivitu a efektivitu. V tomto článku se proto podíváme na klíčové parametry, které by měl pracovní telefon splňovat, a poradíme, jak najít ideální zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace
před 14 dny, 20.11.2024

Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace

Výběr vhodného modelu dataprojektoru závisí na celé řadě faktorů od požadované kvality obrazu, přes velikost místnosti až po možnosti připojení. V článku vám poradíme, jak se zorientovat v klíčových parametrech, abyste našli projektor, který splní vaše požadavky. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit
před 22 dny, 12.11.2024

Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit

Majitelé firem, projektoví manažeři, vedoucí i zaměstnanci si kladou otázku, jak lépe řídit úkoly, komunikovat nebo sdílet informace tak, aby neztráceli cenný čas. Pojďme si představit aplikace, které vám pomohou získat nad pracovním dnem větší kontrolu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co je to malware a jak jej odstranit
před 2 měsíci, 16.10.2024

Co je to malware a jak jej odstranit

Internet je dnes plný kybernetických hrozeb a setkání s některým z typů malwaru je tak prakticky nevyhnutelné. Proto je zásadní vědět, jak tyto hrozby rozpoznat, jak se před nimi chránit a jak se malware zbavit, pokud je jím váš již počítač nakažen. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost,clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu
před 2 měsíci, 16.10.2024

Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu

Pořízení screenshotu je velmi snadným způsobem, jak sdílet důležité údaje z obrazovky vašeho počítače. Funkce printscreen přitom ale zahrnuje i pokročilejší možnosti, se kterými je vytváření, úprava i sdílení snímků obrazovky doslova hračkou. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář