Grafická karta
Neméně důležitým je pro střih videa výkon grafické karty. Ten sice nemusí být na úrovni výkonu grafiky v herním notebooku, nicméně grafická karta musí stíhat reálně vizuálně vykreslovat to, co procesor na pozadí zpracovává.
Grafická karta na střih videa je nejvíce zatěžována při renderování videa, přesouvání po timeline, náhledech rozpracovaných videí, barevných korekcích či speciálních efektech (třeba populární efekty Fast Blur, Blendening, Cross Dissolve jsou na výkon grafiky dost náročné).
Rovnou tedy můžeme zapomenout na integrovanou grafickou kartu, a to platí i pro ty nejméně náročné střihače videí. Základem střihačského notebooku je vždy dedikovaná grafika, která by určitě měla mít také nějakou svou vlastní paměť RAM. To je operační prostor, se kterým grafická karta pracuje. V podstatě právě tam se vykresluje to, co následně na monitoru uvidíte. Pokud budete mít RAM u grafické karty dostatek, nebude vám karta ubírat prostor z operační paměti samotného počítače a práce při editaci videa bude o to plynulejší a rychlejší.
Více než jinde ale při grafické kartě a procesoru platí, že hardware musíte mít správně sladěný. Tudíž obě součástky by měly být přibližně stejně rychlé a výkonné. Pokud byste zainvestovali obrovské peníze do velmi výkonného procesoru a následně se snažili něco ušetřit na grafické kartě, byly by to vyhozené finance. Grafická karta by za obrovským výpočetním výkonem procesoru zaostávala a vy byste tak jeho plný potenciál ani nebyli schopni využít. To samé pak platí samozřejmě i obráceně. Z toho vychází, že právě procesor a grafická karta jsou těmi komponenty, do kterých byste se neměli bát investovat.
Pro jaký model grafické karty v notebooku se nakonec rozhodnete, bude jen na vás. Dobrou volbou mohou být (stejně jako při výběru notebooku pro grafiky či náročné fotografy) grafické karty NVIDIA z řad Quadro, GTX nebo RTX. Karta by však vždy určitě měla mít alespoň 4 GB vlastní RAM paměti.
Operační paměť RAM
Dalším velmi důležitým parametrem, bez kterého vám střihačský software dobře fungovat nebude, je kapacita operační paměti, tedy RAM počítače. Čím větší kapacita RAM, tím více úkonů je notebook schopen současně zpracovat. Pro plynulý chod softwaru bez zasekávání je proto RAM velmi důležitá. Je proto jasné, že software na editaci videí RAM vyždímá až na maximum. Rozhodně jí potřebujete dostatek.
Naprostým minimem i pro nenáročné střihače by mělo být alespoň 8 GB nebo 16 GB. Pokročilejší uživatelé využívající více efektů nebo lidé, kteří mají při stříhání videí najednou otevřených více různých programů, se nemusí bát ani 32 GB nebo dokonce 64 GB RAM.
Na rozdíl od stolních počítačů, kde je rozšíření RAM velmi jednoduché, je rozšíření RAM v notebooku náročnější. Při spoustě modelů to dokonce vůbec není možné. Je proto lepší pořídit si rovnou notebook s dostatkem RAM. Pokud se střihem videa začínáte a na začátku si vystačíte s 8 GB RAM, pak dávejte zvýšený důraz na to, zda váš nový notebook budoucí rozšíření RAM umožňuje. Jakmile s editací videí pokročíte, zjistíte, že se vám větší RAM rozhodně hodí a nebudete muset kvůli tomu kupovat hned nový notebook, nýbrž postačí upgradovat kapacitu RAM.
Plynulost při stříhání videí ale ovlivňuje také takt paměti RAM. Není to sice tolik důležitý údaj, pokud vám však záleží na rychlosti práce a pohodlí při ní, pak při taktu paměti 3 200 MHz poznáte citelný nárůst rychlosti při renderování videí, než je tomu při taktu třeba 2 000 MHz.
Pevný disk
Jak jistě víte, videa bývají zpravidla v počítačích těmi největšími soubory (při uvolňování disku pro zrychlení počítače se tak vyplatí začít právě jejich smazáním). Samotný střih videa je pak datově jednou z nejnáročnějších operací, jaké může notebook provádět. Často opomíjenými, avšak rovněž velmi důležitými, jsou pro notebook pro střih 4K videa či jakéhokoli jiného vizuálního materiálu vlastnosti vašeho uložiště.
V rozpočtu si proto ušetřete dostatek financí na to, abyste si pořídili notebook s velkým SSD diskem. SSD disk vám totiž nabídne mnohem vyšší rychlost čtení i zápisu než klasický HDD disk. Práce tak bude mnohem pohodlnější. V případě častých přesunů a práce při cestování pak také bezpečnější – SSD diskům na rozdíl od plotnových disků nevadí časté otřesy, vibrace či nárazy (i tak si ale data raději zálohujte).
Za tyto výhody je samozřejmě nutné si připlatit, SSD disky jsou tedy logicky dražší než HDD disky. Pokud vám rozpočet nedovolí pořídit si mamutí SSD disk, pak budete muset najít kompromis. Toho lze docílit pomocí kombinace dostatečně velkého HDD disku a menšího SSD disku.
HDD disk vám bude sloužit jako levné „skladiště“ pro stovky GB nezpracovaného materiálu, zatímco na SSD budete mít nainstalovaný střihačský software. Nahrávání souborů i renderování videa poběží na SSD mnohem rychleji než na HDD, a vy přitom ušetříte nějaké peníze, které namísto toho investujete do výkonného procesoru a grafické karty.
Co se týče kapacity, konečné číslo je opět na vás. U HDD se to odvíjí od toho, kolik materiálu budete v počítači skladovat. Čím větší HDD uložiště, tím lépe. Na videa to bude chtít opravdu mamutí kapacitu. V případě SSD byste neměli jít pod 256 GB, ideálně však alespoň 512 GB. Notebooky mohou nabízet také možnost přidání dalšího SSD disku do volného slotu, před nákupem si proto ověřte také to, zda váš model tuto možnost nabízí.
Obrazovka
Dalším zásadním parametrem počítače pro střih Full HD videa či 4K videa je jeho displej. Pokud stříháte videa ve vysokém rozlišení, která budou sledovat uživatelé na zařízeních s vysokým rozlišením, pak kvalita displeje a jeho zobrazení dále nabírá na důležitosti. Musíte si být totiž jistí, že na obrazovce vidíte přesné zobrazení záznamu, a to včetně jeho ostrosti či rozsahu a přesnosti barev.
Většina obrazovek notebooků jsou obrazovky LCD, které pro zobrazení celé škály barev, které dokáží napodobit, používají systém RGB (podsvícení červeného, zeleného a modrého odstínu). Jas displeje se měří v nitech a rozlišení se měří počtem pixelů obsažených v jednom sloupci obrazovky.
Nejdůležitějšími parametry pro střih videí jsou proto při displeji právě jeho rozlišení a velikost. Čím větší obrazovka s vyšším rozlišením, tím samozřejmě lépe. Za velké displeje si ale musíte také připlatit. Většina pokročilých střihačů videí přitom stejně pracuje nikoli na obrazovce notebooku, nýbrž na připojeném externím monitoru. V takovém případě se vám proto nevyplatí zbytečně investovat do velkého displeje. Externí monitor, pokud ho už používáte, vám naopak nabídne příležitost, jak můžete z celkové ceny notebooku něco ušetřit – a to právě na jeho obrazovce.