Intel a AMD jsou dva nejvýznamnější výrobci procesorů, kteří si již dekády konkurují na poli výpočetní techniky. Společnosti vznikly jen rok po sobě (Intel v roce 1968 a AMD v roce 1969) a soupeří tak spolu na trhu již skoro 60 let. Významnější podíl na trhu však získalo AMD až kolem roku 2000 díky procesorům Athlon, pak ale následoval propad a silně konkurenceschopnou značkou se AMD opět stalo až s příchodem procesorů Ryzen v roce 2017. V současnosti mají obě značky podobný podíl na trhu v rámci procesorů pro stolní počítače, v procesorech pro notebooky a servery však s velkým náskokem stále kraluje Intel.
V rámci technologií jsou ale síly poměrně vyrovnané, a proto nelze říci, že by jedna značka byla mnohem lepší než druhá. Při rozhodování, kterou z nich zvolit, tak rozhodují spíše detaily. Podívejme se proto na to, jak si proti sobě stojí obě značky z několika hledisek.
Single-core a multi-core úkoly
Moderní procesory mají sice více jader, ale stále platí, že ne všechny programy dokážou využít jejich plný potenciál. Výkon jednoho jádra udává, jak rychle dokáže procesor provádět výpočty na jednom jádře, což je důležité pro aplikace, které nejsou optimalizované pro více jader. Vícejádrový výkon závisí na počtu jader a jejich spolupráci při zpracování úloh. Pokud software podporuje paralelní zpracování, může se díky tomu celkový výkon výrazně zvýšit.
Co se týče pracovní produktivity a tvorby obsahu, obecně lze říci, že s vícejádrovým výkonem je na tom o něco lépe AMD. A jelikož multi-core úkoly nachází uplatnění například při editaci videa nebo 3D renderingu, mohli bychom za lepší volbu označit právě procesory AMD. U Intelu bývá situace zase příznivější u výkonu jednoho jádra. Procesor této značky proto může být dobrou volbou při práci v takovém softwaru, který spoléhá na menší počet rychlejších jader (to jsou třeba aplikace typu CAD). Jak ale podobně obecná hodnocení promítnout do výběru procesoru?
Když se podíváme např. na srovnání výkonu procesorů v programu Blender (nástroj na 3D grafiku), zjistíme, že modelování a animace potřebují silný jednojádrový výkon (single core), ale samotné renderování se lépe dělá na více jádrech (multi core). A to platí i pro další úkony v tomto programu.
V rámci výkonu procesorů ve Photoshopu (nástroj pro bitmapovou grafiku) si např. lépe vede AMD, ale Photoshop zatím neumí dobře využívat více než 8 jader. Další jádra tak nepřináší tak velkou dodatečnou výhodu. Podobně je na tom i další nástroj od Adobe. Při srovnání výkonů CPU v After Effects (nástroj na postprodukci a speciální efekty) se ukazuje, že program více spoléhá na výkon a frekvenci jednoho jádra. Je v takovém případě lepší volbou Intel?
V první řadě v podobných srovnávacích tabulkách jen málokdy najdete na špici jen jednu značku a druhou vůbec. Pokud tam ale najdete několik procesorů AMD, z nichž některé stojí čtvrt milionu korun, nemusí to být užitečná informace pro nákup procesoru střední třídy. Je proto vždy důležité se dívat především na cenovou kategorii, která vás zajímá a srovnávat procesory obou značek za podobnou cenu.
S ohledem na výše zmíněné je v některých případech těžké srovnat procesory jen na základě údajů jako je frekvence či počet jader. Vždy dává smysl si dohledat benchmarky v programech, které chcete používat. Věnujte také pozornost tomu, jaké technologie má váš vybraný procesor. Např. AMD díky technologii 3D V-Cache, kterou se chlubí Ryzeny 9000 a která výrazně zvyšuje parametr L3 cache, je lepší volbou pro hraní her. Nedisponují jí ale všechny AMD procesory.
Poměr cena vs výkon
Pokud nechcete nejvyšší výkon bez ohledu na náklady, bude vás zajímat, jaká značka nabízí výhodnější poměr cena/výkon. Nejjednodušším způsobem pro získání určité představy jsou srovnávací výkonové testy (benchmarky), které porovnávají výsledky procesoru v testu s jeho cenou.
Např. PassMark uvádí hodnotu, která představuje výsledek ve výkonovém testu / cena procesoru v dolarech. Např. AMD Ryzen 5 5500 dosáhl v testu hodnocení 19 343 bodů a stojí 76 USD. Jeho výsledek tedy znamená, že za 1 USD si pořídíte výkon v hodnotě 254,5 bodů v testu.
Každé podobné srovnání může využívat trochu jiný způsob výpočtu, což výsledky v tabulce zpřehází. Vhodné je tedy porovnat si vybrané modely procesorů na více webech (srovnání tohoto typu najdete také např. na Userbenchmark a Technicalcity).
Např. procesor Intel Core i5-14600KF se pohybuje v hodnocení do 15. místa ve všech třech žebříčcích, a tak můžeme usuzovat, že jeho poměr cena / výkon je slušný. Pokud bychom ho porovnali s procesorem od AMD za podobnou cenu, AMD Ryzen 5 7600X, zjistíme, že tento model si vede hůře než Intel. Obecně se sice uvádí, že AMD nabízí lepší poměr cena / výkon, ale nemusí to tak platit vždy v rámci modelů, které zvažujete.