Stabilita a spolehlivost internetu
Výkon 5G sítí může být ovlivněný hned několika faktory, ke kterým patří například vzdálenost od vysílače, fyzické překážky (např. budovy) nebo počet současně připojených zařízení. Tyto faktory mohou vést k variabilní kvalitě připojení.
Optická síť na druhou stranu nabízí stabilní a spolehlivé internetové připojení s minimální latencí. Nespornou výhodou je i to, že optické sítě nejsou závislé na vnějších podmínkách, jako je počasí nebo počet připojených uživatelů, ovšem s výjimkou optiky ve vzdušné variantě, která je více náchylná k mechanickému poškození (např. při větru, sněhu atd.). 5G může být citlivější na rušení, ale novější architektury (např. standalone 5G) přinášejí zlepšení.
Spolehlivé připojení, které nabízí optika, je pro mnohé firmy zcela zásadní, i krátký výpadek totiž může vést k vysokým finančním ztrátám. Příkladem může být nedávný výpadek internetu způsobený chybnou aktualizací softwaru technologické společnosti CrowdStrike, kvůli kterému musela letecká společnost Delta Airlines zrušit přes 7 000 letů a škodu s tím spojenou vyčíslila na 500 milionů dolarů.
Dostupnost a mapa pokrytí
Dalším důležitým parametrem při výběru technologie je bezesporu dostupnost a pokrytí. V České republice je pokrytí 5G sítí na vysoké úrovni. 5G síť nabízí širší pokrytí než optická síť, v méně pokrytých oblastech a uvnitř budov je ale spojena s nižším výkonem.
Vzhledem k tomu, že optická síť vyžaduje fyzickou infrastrukturu, není dostupná všude. Pro zjištění dostupnosti optické sítě na vaší adrese můžete využít online nástroje poskytované operátory.
Tam, kde je optika dostupná, může být vhodnou volbou pro hlavní firemní připojení. 5G však může doplnit její využití v mobilních nebo specifických scénářích.
Kybernetická bezpečnost a ochrana dat
Jedním z klíčových požadavků firem na internetové připojení je také bezpečnost a ochrana dat. Průměrné náklady pro firmy po kybernetickém útoku se ostatně pohybují od statisíců po miliony korun.
Kvůli své bezdrátové povaze jsou 5G sítě zranitelnější vůči určitým typům útoků nebo rušení signálem. Tato rizika však minimalizují moderní bezpečnostní vrstvy (např. šifrování a síťová segmentace).
Fyzická povaha optických kabelů ztěžuje neoprávněný přístup nebo odposlech bez detekce. Jakékoliv pokusy o narušení optického kabelu zpravidla vedou k viditelnému poklesu výkonu nebo úplnému výpadku připojení, což usnadňuje identifikaci rizik. Optika je tedy fyzicky bezpečnější, pokud je však zajištěno celkové zabezpečení celé síťové infrastruktury.Firmy, které pracují s citlivými daty, jako jsou například firmy na poli finančnictví, zdravotnictví nebo průmyslu, by proto měly upřednostnit optickou síť, která je obecně méně náchylná k útokům.