Jak vybrat správný typ počítačové skříně

Počítačová skříň představuje základní element každé počítačové sestavy. Nejde o pouhou „krabici“, do které byste jednotlivé komponenty pouze schovali. Naopak – dobrá skříň musí efektivně odvádět teplo, pracovat co možná nejtišeji a umožnit snadný přístup ke všem PC komponentům. Otázce, jak vybrat počítačovou skříň, se proto při sestavování počítače nevyhnete.

Foto: Andrey Matveev | Zdroj: Unsplash.com

Abyste zvolili vhodné řešení a při výběru ostatních PC komponent nebyli ničím omezeni, do výběru počítačové skříně je vhodné se pouštět až nakonec. Konkrétně až poté, co budete mít jasno v tom, jaký formát základní desky a jakou grafickou kartu do vašeho PC použijete.

Plánované využití počítače tedy ovlivní nejenom volbu zmíněných komponent, ale také volbu PC skříně. Ve zkratce jde o to, že požadavky na PC skříň se budou hodně lišit v závislosti na tom, zda stavíte počítač se základním výkonem pro kancelářskou práci, nebo naopak výkonný počítač na grafiku či střih videa. Samostatnou kapitolou je pak firemní server, který bude vyžadovat zcela odlišné řešení.

Typy PC skříní

V současnosti trh nabízí 6 různých typů PC skříní. Ty se liší hlavně velikostí, jejich konkrétní rozměry ale nejsou přesně definovány. Z velké části je proto určuje formát základních desek, se kterým jsou PC skříně kompatibilní. 

PC skříň Big Tower

Tyto skříně jsou ze všech největší, nabízí výborný přístup ke komponentám a mají velmi dobré možnosti chlazení. Hodí se proto pro ty nejvýkonnější pracovní stanice na grafickou tvorbu či střih videa. Kompatibilní jsou se všemi formáty základních desekmITX, mATX, ATX i eATX. Vejde se do nich klidně několik grafických karet i vyšší počet disků.

Jejich hlavní výhodou je tedy dostatek prostoru, což umožňuje pohodlná rozšíření a upgrady počítače v budoucnosti. Pro někoho ale mohou být jejich rozměry nevýhodou – obzvláště pokud máte na PC jen omezený prostor. Big Tower skříně jsou vysoké, proto si určitě nezapomeňte změřit výšku prostoru, ve kterém mají stát.

PC skříň Midi Tower

I se skříní Midi Tower můžete stále postavit velmi výkonný firemní počítač. Díky nižší výšce se skvěle hodí všude tam, kam by se vám nevešla Big Tower (například pod stůl). Kompatibilní je s deskami typu mITX, mATX a ATX. Možnosti chlazení jsou stále velmi dobré a prostor pro případný budoucí upgrade dostatečný (ačkoli už nikoli takřka neomezený jako u Big Tower).

PC skříň Mini Tower

Mini Tower neboli PC skříň micro ATX je kompatibilní s deskami mATX a mITX. Jde o dobré řešení v případě, že potřebujete šetřit místo. Vzhledem k již omezenějším možnostem chlazení je ale nutné počítat s tím, že tato skříň je vhodná už spíše pro počítače na kancelářskou práci a podobné sestavy se středním výkonem. Na montáž potřebných PC komponent nabízí dostatek místa, při případném budoucím upgradu byste už ale mohli narazit na problém. Proto ji lze doporučit ideálně na takové počítače, u kterých se v budoucnu s rozšiřováním nepočítá.

Foto: Howard Bouchevereau | Zdroj: Unsplash.com

Mini ITX skříň

Mini ITX skříně jsou určeny pouze pro malé základní desky mITX. Jde o dobré řešení do nejmenších kanceláří, kde máte na PC jen velmi malý prostor. Je však nutné počítat s tím, že pojmou jen omezený počet méně náročných komponent, tudíž s nimi postavíte méně výkonné PC určené výhradně na jednodušší kancelářskou práci.

Desktop skříň

Jde o menší skříně, které se pokládají naležato. Vnitřní prostor je stísněnější, a proto mají podobná omezení jako Mini ITX skříně. A ačkoli jsou kromě mITX desek kompatibilní také s mATX, maximální délka grafické karty je pro ně ale ještě nižší.

Opět se proto hodí spíše na jednodušší kancelářskou práci do malé kanceláře. Výhodou bude, že si je můžete umístit pod monitor a ušetříte tak místo pod stolem. Navíc jsou i praktické – všechny ovládací prvky a konektory skříně budete mít skvěle po ruce.

Serverové skříně

Serverová, nebo chcete-li, rack skříň, je speciálním typem skříně pro server. Kompatibilní je s deskami formátu až ATX, má dobré možnosti chlazení a vyšší počet pozic pro disky i mechaniky. Představuje tak základ pro sestavení spolehlivého a výkonného serverového řešení.

Jaký typ vybrat?

PC skříň nelze vybírat jen podle formátu základní desky, kterou chcete do PC použít. Roli zde hrají i další faktory, nad kterými byste se měli předem zamyslet – kromě možností chlazení také třeba to, jaký počet pozic pro úložiště od skříně požadujete.

Dalším neopomenutelným parametrem je délka grafické karty, kterou chcete do vaší sestavy osadit. Maximální rozměry u jednotlivých typů skříní jsou následovné:

  • Big Tower – maximální délka grafické karty 400 mm a více.
  • Midi Tower – přibližně 350-400 mm.
  • Mini Tower – cca 300-350 mm.
  • Mini ITX – 200-300 mm.
  • Desktop – 150-200 mm.

Dál si u skříně nezapomeňte prověřit také maximální možnou výšku chladiče procesoru. U větších skříní to nebývá problém, ale u těch kompaktnějších by se mohlo stát, že by vyšší a výkonnější chladič procesoru kolidoval s bočnicí.

Pokud tedy konkrétní typ PC skříně fyzicky pojme vybranou základní desku i grafickou kartu, a kromě toho vám nabídne dostatečný počet ventilátorů i pozic pro úložiště, jste téměř u konce. Pak už totiž zbývá zvážit pouze možnost případného upgradu v budoucnosti.

Pokud nic podobného neplánujete, vystačíte si s výše popsaným. Pokud si však prostor pro snadný upgrade ponechat chcete, zvažte nákup o něco větší skříně, než aktuálně potřebujete. Příklad: v současnosti stavíte sestavu s deskou mATX. Bohatě by vám stačila skříň Mini Tower. Zvažte však, zda se nevyplatí raději Midi Tower, do které v budoucnosti snadno umístíte desku formátu ATX a další nové komponenty. Díky tomu nebudete muset při upgradu měnit skříň a ta vám vydrží sloužit klidně třeba 10 nebo více let.

Navíc, obecně vzato je právě skříň Midi Tower jakýmsi univerzálním doporučením – má dobré vnitřní uspořádání i dostatečné možnosti chlazení a prostor navíc pro upgrade. Navíc může mít stále i kompaktní rozměry – to záleží na konkrétním modelu, pro který se rozhodnete.

Skříň se zdrojem nebo bez?

Zda se rozhodnete si pořídit skříň se zdrojem nebo bez něj, je spíše jen na vašich preferencích. Pokud se ale rozhodnete pro variantu se zdrojem, je důležité si předem spočítat spotřebu celé sestavy (a přidat ideálně 10 - 20% rezervu), aby byl zabudovaný zdroj pro vaše potřeby dostatečně výkonný.

Zdroj: Pixabay.com

Pro kancelářské počítače postačí zdroj s nižším výkonem, pro výkonné pracovní stanice budete potřebovat silnější zdroj. Do této rovnice tedy vstupuje i volba samotné skříně – pokud vybíráte velkou skříň, pravděpodobně jí budete osazovat výkonnějšími komponenty, tudíž do ní budete potřebovat také výkonnější zdroj. Reálná spotřeba počítače tak bude samozřejmě také vyšší.

Rozvržení PC skříní

Při výběru skříně nelze opomenout ani její vnitřní uspořádání. To ovlivňuje nejen pohodlí při osazování komponent nebo manipulaci s kabeláží, ale také proudění vzduchu a úroveň chlazení uvnitř skříně.

Problémem (hlavně u nejlevnějších modelů) může být zejména umístění zdroje do horní části skříně. To zhorší manipulaci i vhodné umístění kabeláže a zkomplikuje přístup k základní desce. Hledejte proto takové skříně, kde je zdroj (a případně i diskový koš) oddělen od zbytku skříně a nachází se ve spodním tunelu. Díky tomu kabeláž snadno schováte a airflow uvnitř skříně bude také lepší.​

Foto: Andrey Mateev | Zdroj: Unsplash.com

Bonusem je, pokud montáž zdroje probíhá pomocí samostatného rámečku. Ten se k němu nejprve přimontuje a poté zasune na své místo ze zadní části skříně. Pokud jsou součástí spodního tunelu také boxy na mechanické disky, ideálně by měly být vyjmutelné. V případě, že je nebudete potřebovat, jejich odstranění přispěje k účinnějšímu chlazení zdroje.

Nakonec je pak dobré pohlídat si také rozvržení pozic pro SSD disky. Ačkoli se v současnosti už připojují spíše na základní desku do M.2 modulů, určitý počet klasických 2,5“ pozic by vám chybět neměl. Ideální je, pokud se nachází na střední příčce skříně ve vertikální pozici – tam k nim snadno přivedete všechny potřebné kabely a zaberou jen minimum prostoru.

Airflow a chlazení

O chlazení komponent uvnitř skříně se starají ventilátory. U procesorů či grafických karet bývají standardní součástí jejich výbavy. Toto řešení ale bývá dostatečné pouze pro méně výkonné počítače. Pokud stavíte výkonnější sestavu, je potřeba zvážit další a efektivnější chlazení PC skříně. To musí skříň umožňovat, a proto se při jejím výběru musíte zaměřit i na airflow (proudění vzduchu) a chlazení.

Foto: Anthony Roberts | Zdroj: Unsplash.com

Hledejte proto takovou skříň, která vám nabídne možnost umístění přídavných ventilátorů z různých stran, nejenom z jedné. Základem je předozadní proudění vzduchu či proudění zdola nahoru. Ideální tedy je, když má skříň pozice pro chladicí prvky ve všech stěnách. Na dobré airflow se navíc může pozitivně podepsat také mesh design skříně (skříně s perforovanou přední stranou) či možnost osadit ventilátory prachovými filtry (do skříně se tak nasaje mnohem méně prachu).

Pokud byste airflow a chlazení podcenili, mohlo by docházet k přehřívání komponent (zejména k příliš vysoké teplotě CPU či GPU), což by negativně ovlivnilo stabilitu systému i celkový výkon počítače. V dlouhodobém horizontu pak nedostatečné chlazení znamená také zkrácenou životnost PC komponent.

Pro ty nejvýkonnější sestavy proto ani vzduchové chlazení stačit nemusí. V takovém případě je dobré zvážit alternativu v podobě moderního vodního chlazení (ověřte si předem, zda je k tomuto řešení skříň uzpůsobena a obsahuje také pozice pro radiátory vodních chladičů).

Hlučnost

Hlučnost skříní úzce souvisí s jejich chlazením. Pokud je efektivní proudění vzduchu, počítač pracuje tiše. Pokud chcete vybrat co nejméně hlučnou skříň, je tedy vhodné jí dostatečně naddimenzovat – prostor kolem komponentů bude dostatečný na kvalitní proudění vzduchu bez zbytečných překážek.

Dále už je to pak spíše o údržbě. V každé PC skříni se totiž bude časem usazovat prach. Ten po určité době zhorší proudění vzduchu, kvůli čemuž se zase ventilátory začnou otáčet rychleji. Výsledkem bude hlučnější provoz počítače. Kromě toho začne trpět i samotné chlazení, teplota komponentů začne stoupat a systém zpomalí. Pro zrychlení počítače a co nejtišší sestavu je proto dobré alespoň 1 - 2x ročně přistoupit k čištění počítače od prachu.

Pokud by proudění vzduchu uvnitř skříně bylo dobré, ale počítač by vám přesto připadal hlučný, zde jsou další tipy na odhlučnění PC skříně:

  • Vyměňte základní ventilátory procesoru, grafické karty či zdroje za účinnější modely s kombinací pasivního a aktivního chlazení.
  • Zvažte instalaci vodního chlazení.
  • Pokud používáte i HDD disky, umístěte je do speciálních tišících rámečků (případně je vyměňte za tiché SSD).

Materiály skříní

Kvalita použitého materiálu se sice podepíše i pod cenu, ale také odolnost a životnost PC skříně. A jelikož rozdíly v cenách nejsou tak závratné, rozhodně se v tomto ohledu nevyplatí šetřit.

Foto: Anthony Roberts | Zdroj: Unsplash.com

Nejlevnější skříně jsou totiž vyrobeny z plastu nebo tenkého plechu, kvůli čemu se snadněji poškrábou a opotřebují. Trpí i kvalita provedení, v těchto skříních se tak mohou začít uvolňovat jednotlivé součástky (což by způsobilo zbytečné vibrace i hluk).

Dražší a kvalitnější skříně jsou vyrobeny z hliníku nebo oceli. Jsou sice výrazně těžší, ale také odolnější a vydrží sloužit celou řádku let. Samostatnou kapitolou je pak průhledná PC skříň – její průhledné části bývají vyrobeny ze skla a jejich účelem je zatraktivnění designu.

Konektory skříně

Konektory na zadní straně PC jsou z logiky věci vždy hůře přístupné. Kvalitní PC skříň by proto měla nabídnout také přední panel s vybranými konektory. Při práci tak k nim budete mít mnohem pohodlnější přístup.

Vepředu se proto hodí mít alespoň 3 USB porty pro připojení externích disků a podobných přenosných zařízení, 3,5 mm jacky na sluchátka či mikrofony a ideálně také USB-C port (pro rychlý datový přenos nebo nabíjení různých zařízení). Nadstandardem je pak přítomnost čtečky SD karet.

Design

Počítačové skříně jsou dostupné v nejrůznějších designech, nicméně pro pracovní prostředí nejde zase o tak zásadní parametr. Do něj jsou vhodná spíše klasická konzervativnější provedení. Po těch extravagantnějších řešeních sahají většinou spíše hráči počítačových her, kteří staví herní počítače.

Foto: Ella Don | Zdroj: Unsplash.com

Nicméně pro úplnost uvádíme některé současné designové vychytávky PC skříní:

  • Průhledná PC skříň s plastovou nebo skleněnou bočnicí.
  • RGB osvětlení PC skříně.
  • Otevřená PC skříň.
  • Skříň s vlastním vnitřním displejem (slouží ke kontrole teploty či ventilátorů).

Pokud je pro vás ve firmě design skříně z nějakých specifických důvodů důležitý, na výběr tedy máte z dostatku různých variant. Předem však myslete na to, že například osvětlení skříně by mohlo být pro některé zaměstnance při práci rušivým elementem a mít tak vliv na jejich pozornost.

Závěr

Výběr PC skříně by se měl odvíjet od parametrů ostatních komponent – zejména základní desky, grafické karty a procesoru. Nechte si jej proto nakonec, až budete vědět, jakými komponenty chcete svou sestavu osadit. Dále je pak potřeba zaměřit se na kvalitní vnitřní uspořádání skříně, její airflow a možnosti chlazení. Nakonec do hry vstupují také materiál a přední konektory skříně. Design v pracovním prostředí většinou zásadní důležitost nemá.

Kam dál

Jak vybrat správný typ počítačové skříně
před 1 dnem, 16.1.2025

Jak vybrat správný typ počítačové skříně

Počítačová skříň představuje základní element každé počítačové sestavy. Nejde o pouhou „krabici“, do které byste jednotlivé komponenty pouze schovali. Naopak – dobrá skříň musí efektivně odvádět teplo, pracovat co možná nejtišeji a umožnit snadný přístup. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat komponenty do PC
před 3 dny, 14.1.2025

Jak vybrat komponenty do PC

Sestavení vlastního stolního počítače vám umožní vytvořit systém přesně odpovídající vašim potřebám. Klíčem k úspěchu je ale správný výběr jednotlivých komponent a zajištění jejich vzájemné kompatibility. V následujícím článku si řekneme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Srovnání typů monitorů – IPS, VA, OLED, TN
před 16 dny, 2.1.2025

Srovnání typů monitorů – IPS, VA, OLED, TN

Abyste si vybrali monitor, který přesně splní vaše požadavky, je důležité pochopit rozdíly mezi jednotlivými technologiemi. V našem článku vám proto přiblížíme specifika jednotlivých druhů nejběžnějších obrazovek a poradíme, jak zvolit tu pravou. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat datové úložiště NAS
před 29 dny, 19.12.2024

Jak vybrat datové úložiště NAS

Datové úložiště NAS je pohodlným způsobem, jak ukládat a sdílet data v menších a středních firmách. Jaké jsou rozdíly mezi modely a na co se při výběru zaměřit? V našem článku vám poradíme, jak si vybrat NAS, který bude spolehlivě sloužit dlouhá léta.​ Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat záložní zdroj UPS
před 1 měsícem, 16.12.2024

Jak vybrat záložní zdroj UPS

Záložní zdroj UPS je nezbytnou součástí výbavy každé menší či větší firmy. V případě výpadku elektrického proudu totiž dokáže napájet připojená zařízení po několik dalších minut, což vám poskytne dostatek času k tomu, abyste uložili všechnu rozdělanou práci. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zjistit hardware v PC
před 2 měsíci, 2.12.2024

Jak zjistit hardware v PC

Znalost vašeho hardware, jako je základní deska, paměť RAM, grafická karta, či procesor, může být klíčová při upgradu, řešení problémů nebo instalaci nových ovladačů. V tomto článku vám proto ukážeme jednoduché způsoby, jak si informace o vašem hardware snadno zjistit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware