Mini ITX skříň
Mini ITX skříně jsou určeny pouze pro malé základní desky mITX. Jde o dobré řešení do nejmenších kanceláří, kde máte na PC jen velmi malý prostor. Je však nutné počítat s tím, že pojmou jen omezený počet méně náročných komponent, tudíž s nimi postavíte méně výkonné PC určené výhradně na jednodušší kancelářskou práci.
Desktop skříň
Jde o menší skříně, které se pokládají naležato. Vnitřní prostor je stísněnější, a proto mají podobná omezení jako Mini ITX skříně. A ačkoli jsou kromě mITX desek kompatibilní také s mATX, maximální délka grafické karty je pro ně ale ještě nižší.
Opět se proto hodí spíše na jednodušší kancelářskou práci do malé kanceláře. Výhodou bude, že si je můžete umístit pod monitor a ušetříte tak místo pod stolem. Navíc jsou i praktické – všechny ovládací prvky a konektory skříně budete mít skvěle po ruce.
Serverové skříně
Serverová, nebo chcete-li, rack skříň, je speciálním typem skříně pro server. Kompatibilní je s deskami formátu až ATX, má dobré možnosti chlazení a vyšší počet pozic pro disky i mechaniky. Představuje tak základ pro sestavení spolehlivého a výkonného serverového řešení.
Jaký typ vybrat?
PC skříň nelze vybírat jen podle formátu základní desky, kterou chcete do PC použít. Roli zde hrají i další faktory, nad kterými byste se měli předem zamyslet – kromě možností chlazení také třeba to, jaký počet pozic pro úložiště od skříně požadujete.
Dalším neopomenutelným parametrem je délka grafické karty, kterou chcete do vaší sestavy osadit. Maximální rozměry u jednotlivých typů skříní jsou následovné:
- Big Tower – maximální délka grafické karty 400 mm a více.
- Midi Tower – přibližně 350-400 mm.
- Mini Tower – cca 300-350 mm.
- Mini ITX – 200-300 mm.
- Desktop – 150-200 mm.
Dál si u skříně nezapomeňte prověřit také maximální možnou výšku chladiče procesoru. U větších skříní to nebývá problém, ale u těch kompaktnějších by se mohlo stát, že by vyšší a výkonnější chladič procesoru kolidoval s bočnicí.
Pokud tedy konkrétní typ PC skříně fyzicky pojme vybranou základní desku i grafickou kartu, a kromě toho vám nabídne dostatečný počet ventilátorů i pozic pro úložiště, jste téměř u konce. Pak už totiž zbývá zvážit pouze možnost případného upgradu v budoucnosti.
Pokud nic podobného neplánujete, vystačíte si s výše popsaným. Pokud si však prostor pro snadný upgrade ponechat chcete, zvažte nákup o něco větší skříně, než aktuálně potřebujete. Příklad: v současnosti stavíte sestavu s deskou mATX. Bohatě by vám stačila skříň Mini Tower. Zvažte však, zda se nevyplatí raději Midi Tower, do které v budoucnosti snadno umístíte desku formátu ATX a další nové komponenty. Díky tomu nebudete muset při upgradu měnit skříň a ta vám vydrží sloužit klidně třeba 10 nebo více let.
Navíc, obecně vzato je právě skříň Midi Tower jakýmsi univerzálním doporučením – má dobré vnitřní uspořádání i dostatečné možnosti chlazení a prostor navíc pro upgrade. Navíc může mít stále i kompaktní rozměry – to záleží na konkrétním modelu, pro který se rozhodnete.
Skříň se zdrojem nebo bez?
Zda se rozhodnete si pořídit skříň se zdrojem nebo bez něj, je spíše jen na vašich preferencích. Pokud se ale rozhodnete pro variantu se zdrojem, je důležité si předem spočítat spotřebu celé sestavy (a přidat ideálně 10 - 20% rezervu), aby byl zabudovaný zdroj pro vaše potřeby dostatečně výkonný.