Jak vybrat pracovní mobilní telefon

Výběr pracovního mobilního telefonu není jen o značce nebo ceně – jde o nástroj, který ovlivní vaši každodenní produktivitu a efektivitu. V tomto článku se proto podíváme na klíčové parametry, které by měl pracovní telefon splňovat, a poradíme, jak najít ideální zařízení pro vaše potřeby.

Foto: Yura Fresh | Zdroj: Unsplash.com

Co zvážit před pořízením telefonu

Na začátku je velmi důležité ujasnit si, co vlastně od pracovního telefonu očekáváte. Jen tak najdete mobil, který bude pro vaše potřeby opravdu ten nejlepší. Z hlediska charakteru práce totiž při jeho výběru může hrát roli hned několik faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • Pracovní prostředí 
    ​Budou zaměstnanci používat telefon i v náročnějších podmínkách nebo někde v terénu (například ve výrobě či na stavbě)? Pokud ano, pak bude pro vás klíčovým parametrem pracovního mobilu jeho odolnost. Naopak pro zaměstnance, kteří pracují pouze v kanceláři, není telefon se zvýšenou odolností nutností.
  • Služební cesty
    Bude telefon zaměstnancem používán i na dlouhých cestách? Pokud ano, pak pro vás může být nejdůležitější výdrž baterie telefonu.
  • Cloud a práce přes Internet
    Potřebuje zaměstnanec ke své práci spolehlivé a rychlé připojení k internetu za všech okolností? V tom případě by pro situace, kdy není k dispozici Wi-Fi, měl pracovní telefon hlavně podporovat připojení k 5G sítím.
  • Mobil místo počítače
    Setkávají se vaši zaměstnanci při práci s multitaskingem, kdy musí řešit hned několik úkolů současně? V takovém případě bude nejdůležitější výkon a svižnost telefonu – tedy výkonný procesor a RAM s dostatečnou kapacitou.
  • Videokonference a správa firemních profilů
    Bude telefon zaměstnancem využíván k videohovorům nebo třeba k tvorbě obsahu na sociální sítě? V takovém případě bude nejdůležitější, aby pracovní telefon měl kvalitní fotoaparát.

Pracovních faktorů, které ovlivní konečný výběr pracovního mobilu, může být velké množství. Proto je tak důležité se před výběrem zamyslet a ujasnit si, k čemu všemu bude mobilní telefon používán. 

Důležité parametry pracovních mobilů

Nyní si představíme hlavní parametry mobilních telefonů. Zkuste si u každého zhodnotit, jak je pro výkon dané pozice důležitý. Je jasné, že asistentka ředitele, která pracuje pouze v kanceláři, bude potřebovat jiný telefon než třeba stavbyvedoucí.

Displej

Jedním z nejdůležitějších parametrů pracovního mobilu může být displej a jeho velikost. Čím je obrazovka větší, tím lépe a přehledněji jsou na ní důležité informace zobrazeny. Co se týče rozlišení, dnes už většina displejů chytrých telefonů nabízí vysoké hodnoty (typické je Full HD rozlišení 1920 × 1080).

Pokud bude mobil používán primárně na telefonování či psaní e-mailů a zpráv, pak pravděpodobně postačí i menší obrazovka s nižším rozlišením, díky čemuž za telefon nezaplatíte zbytečně mnoho peněz. Pokud ale bude telefon využíván jako náhrada notebooku například k pracovním videohovorům či k práci v různých aplikacích, pak vybírejte z modelů s velkým displejem a vysokým rozlišením.

A pokud je pro vás dostatečně velký displej nutností, ale zároveň nechcete zbytečně rozměrný a neskladný telefon, pak vybírejte z bezrámečkových modelů, kterých je v současné době na trhu velké množství. Díky nim můžete mít průměrně rozměrný smartphone se skutečně velkou zobrazovací plochou.

Co se týče technologie displeje, ta není pro práci zase tak důležitá. V současnosti tvoří základ nabídky OLED a LCD displeje. OLED displeje jsou tím nejlepším na trhu a jsou zárukou kvality, vynikajících kontrastů a širokých pozorovacích úhlů. Volte je v případě, že je pro vás kvalita zobrazení na pracovním telefonu velmi důležitá. Pokud vám na ní zase tolik nesejde, možná postačí LCD displej, který sice má mnohem vyšší spotřebu než OLED displej, ale je výrazně levnější a tím nabízí způsob, jak při výběru pracovního mobilu ušetřit.

Procesor a RAM

Procesor a operační paměť RAM udávají, jak bude mobilní telefon výkonný (tedy svižný při práci). A v případě mobilu pro práci opět platí to samé, co v případě displeje – pokud půjde pouze o prostředek ke komunikaci, vystačíte si s procesorem s méně jádry a nižší RAM.

Pokud ale potřebujete na pracovním mobilu provádět více úkonů najednou a pracovat v různých aplikacích, pak pro vás bude výkon procesoru a kapacita RAM klíčovým parametrem. RAM by v tomto případě měla mít alespoň 6 - 8 GB kapacitu a při procesoru se nespokojte s méně než 4 jádry, ideálně však více (6 - 8). 

Baterie

To, jak dlouho baterie v mobilu vydrží, určuje její kapacita, která se udává v mAh. Čím je číslo vyšší, tím déle telefon vydrží bez nabíjení.

Foto: Tyler Lastovich | Zdroj: Unsplash.com

Jedná se o důležitý parametr zejména v případě, že zaměstnanci jezdí pravidelně na dlouhé cesty či po dlouhou dobu pracují mimo svou kancelář a vy je potřebujete mít stále na příjmu. Delší výdrž baterie se ale může hodit i manažerům, kteří na pracovním mobilu tráví spoustu času telefonováním, používáním bankovních aplikací, správou sociálních sítí a podobně. I oni potřebují mít telefon neustále k dispozici a chtějí jej nabíjet po co nejdelší době. Za nadstandardní kapacitu baterie se dá považovat hodnota 5 500 mAh a více.​

Fotoaparát

Na kvalitu fotoaparátu je třeba se zaměřit v tom případě, že focení s pracovním mobilem je hlavní pracovní náplní zaměstnance a výsledné fotografie musí být kvalitní (například pro tvorbu obsahu na sociální sítě).

V takovém případě vybírejte z modelů s násobným zadním fotoaparátem (hlavní objektiv ve spojení s ultraširokoúhlým objektivem, teleobjektivem či makro kamerou) pro focení v různých situacích a s vysokým rozlišením. Pro co nejkvalitnější výsledky se hodí také optická stabilizace obrazu.

Kvalitní přední kamera je zase nutností pro pracovní mobily, které budou využívány k pracovním videohovorům. Pokud je kvalita fotek vedlejší, není třeba investovat do mobilu, který takovou kvalitu nabízí.

Foto: Daniel Romero | Zdroj: Unsplash.com

Pozornost věnujte také rozlišení snímače v Mpx (hodí se při přiblížení fotky či při zobrazení a tisku ve větším formátu), a světelnosti objektivu (nižší clona zajišťuje lepší kvalitu fotek při nedostatku světla).

Úložiště

Pokud má pracovní telefon obsahovat větší množství aplikací, fotit nebo přeposílat nejrůznější pracovní dokumenty, pak budete potřebovat model s dostatečně velkým úložištěm. Jelikož určité místo zabere už operační systém, a navíc se časem dá počítat se zvyšujícími se nároky na prostor, za jakýsi slušný základ na práci lze označit kapacitu alespoň 64 GB, ideálně však více (128 GB).

Pokud se rozhodnete pro menší úložiště, pak dbejte alespoň na to, aby telefon nabízel možnost budoucího rozšíření vložením paměťové karty do SD slotu. Tu třeba iPhony od Apple nenabízí. Pokud se rozhodnete pro ně, pak je vždy lepší vybrat větší úložiště, než aktuálně potřebujete, abyste do budoucna měli určitou rezervu.

Alternativně lze problémy s malým úložištěm v telefonu řešit zálohováním dat do cloudu. Zálohovaná data či fotky můžete z mobilu smazat, aby nezabíraly místo, ale zároveň o ně nepřijdete, protože je budete mít k dispozici online.

Konektivita

Co se týče možnosti připojení pracovních mobilů, u všech nových chytrých telefonů narazíte na USB-C konektor, který kromě nabíjení slouží v případě připojení datového kabelu také k propojení mobilu s počítačem. Tento konektor musí mít už i iPhony (od řady iPhone 15), které donedávna využívaly konektory Lightning.

Pro pracovní využití telefonu jsou dále samozřejmostí Wi-Fi a Bluetooth. Ideální je, pokud mobil podporuje také připojení k moderním 5G sítím, které zaručí velmi rychlé připojení k síti i ve chvílích, kdy není k dispozici Wi-Fi (pokud služby operátora zahrnují také internetová data).

Pokud víte, že k pracovnímu mobilu budou často připojována také různá periferní zařízení, pak se vyplatí zkontrolovat si, zda telefon podporuje funkci USB OTG. Ta, pokud je přítomná, bývá součástí USB-C zdířky a umožňuje k mobilu plnohodnotně připojit např. tiskárny, externí disky, flashky nebo třeba čtečky SD karet.

Foto: Mac Care | Zdroj: Unsplash.com

Materiál a odolnost

Posledním, ale neméně důležitým parametrem, je materiál pracovního mobilu. Pokud zaměstnanci pracují v terénu či náročnějších podmínkách, pak obyčejný mobil stačit nemusí a lepší bude vsadit na odolné pracovní telefony.

Těmi nejpoužívanějšími materiály jsou:

  • Plast – plastové telefony bývají křehčí a zpravidla levnější. Záleží však i na jejich zpracování. Pokud je kvalitní, i celoplastový telefon může být odolný.
  • Hliník – je materiálem u dražších modelů telefonů. Výjimkou není ani kombinace hliníku a plastu.
  • Nerez ocel a titan – materiál používaný pro rámečky dražších prémiových telefonů, jako jsou například novější iPhony Pro nebo Pro Max. Titan je velmi lehký a odolný, je ale náchylnější k poškrábání.
  • Sklo – prémiový materiál, který se u drahých telefonů používá pro zadní kryty.

Všechny mobily mohou disponovat voděodolností, prachuvzdorností či dodatečnou odolností vůči nárazům a pádům. Nezapomeňte proto vzít v potaz konkrétní podmínky a rizika daného pracoviště a v závislosti na tom vybrat dostatečně odolný telefon, který bude schopný těmto vlivům odolat.

A jak odolný telefon poznáte? Řiďte se stupněm krytí IPxx (xx reprezentuje 2 čísla). První číslo signalizuje odolnost vůči vniknutí cizích předmětů, druhé pak stupeň voděodolnosti. Aby byl telefon úplně prachuvzdorný, první číslo musí být 6. Nižší čísla znamenají nižší stupeň odolnosti. Co se týče voděodolnosti, telefon odolný vůči dešti poznáte podle čísla 4, telefon odolný proti ponoření do vody podle čísla 7. Čím vyšší číslo je, tím je telefon voděodolnější. Pokud se tedy setkáte například s telefonem se stupněm krytí IP67, znamená to, že je zcela prachuvzdorný a vydrží ponoření do vody v hloubce 1 m na 30 minut.

Jak ale vidíte, stupeň krytí se vztahuje pouze na odolnost vůči prachu a vodě. Pokud víte, že pracovnímu telefonu bude na pracovišti hrozit také vyšší riziko nárazů a pádů, pak vybírejte z telefonů odolných proti nárazům. Ty většinou poznáte na první pohled – bývají vybaveny buď pogumovaným povrchem, nebo různými výztuhami či výstupky v rozích a jiných rizikových místech náchylných k poškození. 

Foto: Jonathan Kemper | Zdroj: Unsplash.com

Zabezpečení pracovního mobilu

Zabezpečení telefonu na práci je samostatnou kapitolou. Pracovní mobily totiž často bývají zaměstnanci využívány i k soukromým účelům, přičemž v těchto zařízeních se mohou nacházet firemní data, která je třeba chránit.

Riziko vzrůstá v případech, kdy je pracovní mobil používán mimo zabezpečenou firemní Wi-Fi síť. V takovém případě je třeba, aby telefon sám disponoval adekvátní úrovní ochrany – například antimalwarovým nástrojem, který pomůže zachytit phishingové útoky nebo včas odhalí spyware.

Rovněž je důležité dbát na to, aby v pracovním mobilu byly firemní dokumenty oddělené od těch soukromých. A myslet je také potřeba na silné uzamčení samotného mobilu. To by se mělo skládat z identifikace uživatele (silného hesla) a některého z biometrických prvků. Pracovní mobil by tedy určitě měl zahrnovat také čtečku otisku prstů nebo funkci odemykání obličejem.

Operační systém

Zamyslet se budete muset také nad tím, který operační systém bude pro vás výhodnější. Základem jsou dnes iOS (výlučně pro iPhony) a OS Android. A ačkoli všichni ve firmě nemusí mít stejný operační systém, možná bude lepší a efektivnější, pokud se tak rozhodnete. A to zejména kvůli současné či budoucí softwarové výbavě – telefon s Androidem například nemusí fungovat s aplikací, která je dostupná pouze v App Store a naopak. Předejdete tak zbytečným zmatkům.

Co se týče samotného srovnání iOS vs Android, oba operační systémy mají své výhody i nevýhody.

Výhody iOS (iPhone)

  • Snadná a intuitivní obsluha díky nástrojům Apple.

  • Vysoká úroveň zabezpečení uzavřeného operačního systému, do kterého nelze nijak zasahovat.

  • Plynulost a spolehlivost.

Nevýhody iOS (iPhone)

  • Uzavřenost systému je z jiného úhlu pohledu nevýhodou – nelze jej nijak upravovat pro firemní potřeby.

  • Menší hardwarové možnosti – zařízení s iOS vždy nejlépe fungují s jinými Apple produkty.

Výhody OS Android

  • Android funguje na velmi široké škále různých telefonů, ze kterých můžete vybírat (od těch nejlevnějších až po špičkové smartphony).

  • Android není uzavřený, a tak si jej můžete upravovat přesně podle firemních požadavků.

  • Snadné a spolehlivé propojení s Google službami jako jsou Gmail, Dokumenty Google nebo Mapy Google.

Nevýhody OS Android

  • Android je kvůli své otevřenosti mnohem zranitelnější.

  • Postupem času může mít problémy s plynulostí.

  • Jeho ovládání nebývá zpravidla tak přehledné a intuitivní jako je tomu u iOS.

Závěr

Výběr pracovního mobilu se odvíjí hlavně od charakteru vašeho pracoviště a druhu práce. Důkladně si proto zvažte, na co přesně bude mobilní telefon používán. Následně vybírejte přesně takový model, který tomu odpovídá.

Kam dál

Jak vybrat pracovní mobilní telefon
před 1 dnem, 25.11.2024

Jak vybrat pracovní mobilní telefon

Výběr pracovního mobilního telefonu není jen o značce nebo ceně – jde o nástroj, který ovlivní vaši každodenní produktivitu a efektivitu. V tomto článku se proto podíváme na klíčové parametry, které by měl pracovní telefon splňovat, a poradíme, jak najít ideální zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace
před 6 dny, 20.11.2024

Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace

Výběr vhodného modelu dataprojektoru závisí na celé řadě faktorů od požadované kvality obrazu, přes velikost místnosti až po možnosti připojení. V článku vám poradíme, jak se zorientovat v klíčových parametrech, abyste našli projektor, který splní vaše požadavky. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit
před 14 dny, 12.11.2024

Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit

Majitelé firem, projektoví manažeři, vedoucí i zaměstnanci si kladou otázku, jak lépe řídit úkoly, komunikovat nebo sdílet informace tak, aby neztráceli cenný čas. Pojďme si představit aplikace, které vám pomohou získat nad pracovním dnem větší kontrolu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co je to malware a jak jej odstranit
před 1 měsícem, 16.10.2024

Co je to malware a jak jej odstranit

Internet je dnes plný kybernetických hrozeb a setkání s některým z typů malwaru je tak prakticky nevyhnutelné. Proto je zásadní vědět, jak tyto hrozby rozpoznat, jak se před nimi chránit a jak se malware zbavit, pokud je jím váš již počítač nakažen. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost,clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu
před 1 měsícem, 16.10.2024

Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu

Pořízení screenshotu je velmi snadným způsobem, jak sdílet důležité údaje z obrazovky vašeho počítače. Funkce printscreen přitom ale zahrnuje i pokročilejší možnosti, se kterými je vytváření, úprava i sdílení snímků obrazovky doslova hračkou. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co jsou drony a jaké mají komerční využití
před 1 měsícem, 16.10.2024

Co jsou drony a jaké mají komerční využití

Využití dronů v B2B sektoru přináší firmám nové možnosti, a to jak v oblasti efektivity, tak v inovacích. V tomto článku se podrobněji podíváme na to, jak drony mění svět technologií a jaké konkrétní výhody přinášejí firmám i jednotlivcům. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář