Grafická karta je jedním z klíčových prvků výkonného počítače. Při její výměně nebo instalaci nového modelu ale nejde jen o pouhé zasunutí do slotu – důležitou roli hraje kompatibilita, dostatečné napájení i správná konfigurace v systému. Než se pustíte do samotné instalace, vyplatí se vědět, co všechno je potřeba zkontrolovat a připravit, abyste předešli zbytečným problémům a zajistili bezproblémový chod počítače.
Ověření kompatibility
Ještě předtím, než se dostanete k fyzickému zapojení grafické karty do PC, na vás bude čekat jeden z nejdůležitějších úkolů. Kompatibilitu grafické karty se zbytkem sestavy nelze podcenit a je nutné ji ověřit ještě před samotným nákupem karty.
Základní deska
Jako první by vás měla zajímat kompatibilita grafické karty se základní deskou, respektive jejím PCI-E x16 slotem, který slouží právě pro připojení grafiky na desku. GPU sice jsou vždy zpětně kompatibilní, přesto je generace PCI-E rozhraní v některých případech důležitá. Nejnovější grafické karty používají rozhraní PCI-E 5.0, ideálně by proto toto rozhraní měl podporovat také slot na desce.
Pokud však máte desku s PCI-E 4.0, nepředstavuje to významný problém – karta s PCI-E 5.0 v něm bude fungovat bez problémů jen s malým dopadem na snímkovou frekvenci (to samé pak lze říci také o kartě s PCI-E 4.0 v desce s PCI-E 3.0). Větší problém by nastal ve chvíli, kdybyste kartu s PCI-E 5.0 připojili na desku s PCI-E 3.0 – snížení výkonu karty by bylo výraznější (ovšem stále ne nijak dramatické).
Pro optimální výkon je tedy ideální, aby grafika a základní deska podporovaly stejnou generaci PCI-E rozhraní. Zjistěte si tedy přesný model vaší základní desky a poté si na stránkách výrobce v jejích specifikacích najděte, který PCI-E standard je jejím PCI-E x16 slotem podporován.
Generace PCI-E | Šířka pásma (x16) |
PCI-E 1.0 | 8 GB/s |
PCI-E 2.0 | 16 GB/s |
PCI-E 3.0 | 32 GB/s |
PCI-E 4.0 | 64 GB/s |
PCI-E 5.0 | 128 GB/s |
Zdroj
Obě nejznámější značky grafických karet – NVIDIA i AMD, vždy ke svým kartám uvádí také doporučený minimální výkon zdroje (třeba k novým a vysoce výkonným RTX 5090 a RTX 5080 jsou uváděny 1000W a 850W zdroje, zatímco ke střední třídě RTX 5070 či 5070Ti je uváděno 750 W). Při přetaktování grafické karty pak může být potřeba ještě výkonnější zdroj.
Před instalací nové grafické karty se proto ujistěte, že váš zdroj má pro její napájení dostatečný výkon, v opačném případě riskujete nestabilní systém či dokonce fyzické poškození zdroje. Do výkonu zdroje, který potřebujete, ale musíte započítat i všechny ostatní PC komponenty včetně interních disků, RAM pamětí či externích periferních zařízení (napájených z počítačového zdroje).
Vedle výkonu zdroje jsou důležité i jeho kabely a konektory. Existují dva hlavní typy napájecích konektorů pro GPU, první je robustní 8pinový blok, někdy s částí, která se odlomí a změní se na 6pinový blok. Druhým je větší 16kolíkový konektor s blokem 12 pinů, nad nímž následují 4 malé kolíky, jedná se o konektor 12VHPWR. Existují i další, včetně 12pinového konektoru, který používá společnost NVIDIA u některých grafických procesorů RTX 3000, ale všechny nejnovější grafické procesory používají buď 6/8pinový, nebo 16pinový konektor.