Tyto rozdíly ale pro běžnou práci na monitoru nejsou zase tak zásadní. VA panel proto může představovat dobrou volbu. Navíc si pravděpodobně jeho vyšší kontrast velmi rychle oblíbíte. Jedinou výjimku představují grafické práce. Tam je rychlá odezva monitoru a vysoká barevná přesnost klíčová, proto se vám více vyplatí spíše IPS monitor.
Organic Light-Emitting Diode neboli OLED panel funguje na zcela odlišném principu než LCD panely. Zatímco ty využívají podsvícené tekuté krystaly, OLED obrazovka je složena z jednotlivých pixelů, které jsou samy zároveň i zdrojem světla. Díky tomu je odezva OLED panelů mnohem rychlejší. Další velkou výhodou je jejich bezkonkurenční kontrast. OLED monitory totiž se zobrazením dokonalé černé barvy nemají žádný problém – odpovídající pixely jednoduše vypnou.
Ani v jejich případě však není všechno jen růžové a najdou se i nedostatky. Tím prvním je nižší jas, a to zejména při sledování světlých scén. To může být rušivé například při práci v textových dokumentech nebo třeba prohlížeči. S některými OLED monitory může být problematické také zobrazení textu a ikon. Takový obsah na nich může občas působit neostře až rozmazaně, což by při práci mohlo mít rušivý efekt. Na běžnou kancelářskou práci by tak OLED monitor byl nejen zbytečně drahou záležitostí, ale možná také problémem, který by negativně ovlivnil pohodlí při práci.
Naopak dobrou volbou může být opět pro grafiky, střihače videí nebo architekty – tedy všude tam, kde je vyžadována rychlá odezva, barevná přesnost a vysoký kontrast. Bezkonkurenční je pak OLED z hlediska zábavy – například při konzumaci filmového obsahu nebo hraní her.
OLED panely ale mohou trpět jedním zásadním neduhem ovlivňujícím jejich dlouhodobé plnohodnotné používání. Existuje u nich totiž teoreticky riziko vypálení statického obrazu do displeje. Proto se u OLED monitorů stále i v současnosti doporučuje automatické skrývání lišty operačního systému a používání spořiče obrazovky s krátkou aktivační dobou. Tento problém však nebývá tak velký, jak by se mohlo zdát. Např. u notebooků firmware hlídá "únavu" pixelů a upravuje jejich jas. Reálně tak ani nic nemusíte poznat. Dříve se tak spíše setkáte s morálním zastaráním celého notebooku.
Posledním negativem je pak velmi vysoká cena. OLED monitor vás kvůli tomu může vyjít klidně na 2-3x více, než byste zaplatili za některou z LCD alternativ.
Co si z toho tedy vzít? O OLED monitoru na práci přemýšlejte pouze v případě grafických prací. Pro běžnou práci a statický obsah OLED doporučit nelze. I na grafiku byste si však pravděpodobně vystačili s univerzálnějším a levnějším IPS panelem. U OLEDu se platí za bezkonkurenčně vysokou kvalitu zobrazení, která ale není klíčová pro práci, nýbrž pro sledování filmů a hraní her.
QLED panel není podobný OLEDu, jak by se mohlo na první pohled podle jeho názvu zdát. Velmi zjednodušeně řečeno se naopak jedná o klasický LCD VA panel, který je vylepšený o vrstvu s kvantovými body. Díky ní může monitor zobrazit více barevných odstínů a nabídnout vyšší jas.
Nedostatky VA panelů (zejména pomalejší odezva a omezené pozorovací úhly) ale zůstávají i zde. To samé platí o využití – QLED proto může být na běžnou práci dobrou volbou. Za lepší barevné podání a vyšší jas je ale potřebné si připlatit, proto nepočítejte s tím, že by vás QLED monitor vyšel stejně jako VA monitor. Kvůli vylepšené vrstvě s kvantovými body bude určitě dražší.