Srovnání typů monitorů – IPS, VA, OLED, TN

U moderních monitorů si můžeme vybrat z několika druhů technologií panelů, mezi nimiž dominují IPS, OLED a VA. Každý z těchto typů má své silné i slabé stránky, které ovlivňují kvalitu obrazu a celkový výkon. Abyste si vybrali monitor, který přesně splní vaše požadavky, je důležité pochopit rozdíly mezi jednotlivými technologiemi. V našem článku vám proto přiblížíme jejich specifika a poradíme, jak najít ten pravý.

Foto: Nubelson Fernandes | Zdroj: Unsplash.com

Při výběru monitoru hraje klíčovou roli technologie panelu, která určuje nejen kvalitu zobrazení, ale i celkový uživatelský zážitek. Zatímco někomu záleží na živých barvách a širokých pozorovacích úhlech, jiní ocení rychlou odezvu nebo vysoký kontrast. Rozhodnutí tedy závisí především na vašich potřebách a na tom, k čemu monitor plánujete používat – ať už pro kancelářskou práci, střih videa, či hraní her a sledování filmů ve volném čase. Než se pustíte do výběru konkrétního modelu, pojďme se podrobněji podívat na hlavní typy panelů a jejich vlastnosti.

Co v článku najdete:

  1. IPS 
  2. TN 
  3. VA 
  4. OLED
  5. QLED
  6. Mini LED
  7. Micro LED
  8. Hlavní parametry panelů
  9. Spotřeba a životnost monitorů
  10. Závěrečná doporučení

IPS displej

IPS panel využívá technologii, která se v monitorech používá už velmi dlouhou dobu. Je totiž založen na LCD (Liquid Crystal Display) technologii. Zkratka IPS (In-Plane Switching) pak odkazuje na způsob, jakým se chovají tekuté krystaly uvnitř LCD vrstvy monitoru.

Pro výběr nového monitoru je důležité vědět, že IPS monitor funguje způsobem, kdy se za samotným panelem nachází jednotný zdroj světla, který je rovnoměrně rozložen po celém displeji. Výsledný obraz na displeji vzniká tak, že některé krystaly v závislosti na jejich poloze světlo z podsvícení propouští a jiné nikoli.

Toto podsvícení je tedy zodpovědné za jas celé obrazovky, a proto je hned patrná hlavní nevýhoda IPS panelů – nemohou zobrazit hlubokou černou barvu. Výsledek je spíše tmavě šedivý (protože krystaly i v poloze pro zobrazení černé barvy minimum světla z podsvícení propustí).

Co se týče dalších slabých stránek, IPS panel nabídne obecně nižší kontrast než OLED či VA panel a pomalejší odezvu než TN panel. Občas může taky trpět neduhem zvaným backlight bleed neboli prosvítání podsvícení. Tato nedokonalost je dána výrobní technologií a může způsobit změny v průniku světla. Výsledkem jsou místa na displeji, která jsou světlejší než jiná místa (zejména v rozích či po okrajích displeje a při zobrazení černé barvy).

I přes tyto nedostatky jsou ale IPS panely dnes velmi oblíbenou volbou. Mají totiž spoustu výhod - jsou ideální na práci a nabízí skvělý poměr cena/výkon (mezi LCD panely jsou sice nejdražší, ale ve srovnání s OLED panely jde stále pouze o zlomek ceny). Mezi jejich nejsilnější stránky patří široké pozorovací úhly, vysoký jas a po kalibraci také věrné podání barev. Díky tomu mohou být skvělou volbou nejen pro kancelářskou práci na stolním počítači, ale také jako přídavný monitor pro práci na notebooku pro grafiky, či fotografy

Tip

Kromě monitoru hraje velmi důležitou roli při práci v grafických programech také výběr konkrétní grafické karty.

Výhody IPS panelů tedy snadno převáží, a proto jsou na práci univerzální a spolehlivou volbou. Jiné by to bylo snad jen v případě monitoru na konzumaci filmového obsahu – tam je obecně lepší zvolit jiný typ panelu, který nabídne vyšší kontrast.

TN displej

TN (Twisted Nematic) monitor opět patří do kategorie LCD monitorů a je to to nejlevnější, co si můžete pořídit. Je ale nutno podotknout, že jde o technologii, která má to nejlepší už za sebou a je na ústupu.

Na trhu jej drží už jen jedna zásadní výhoda – velmi rychlá odezva pixelů a vysoká obnovovací frekvence. Z tohoto důvodu TN monitory často volí hráči e-sportů. Mezi jejich nevýhody totiž patří nepřesné barvy, nízký kontrast, omezené pozorovací úhly i horší jas. Na práci proto lze tuto technologii doporučit pouze v případě, že se jedná o běžnou kancelářskou práci v různých dokumentech, kdy přesné barvy ani vysoký kontrast nejsou potřeba. V tomto případě je to tedy dobrá volba v situaci, kdy máte na nový monitor vyhrazený pouze velmi omezený rozpočet.

Nicméně v kontextu toho, že IPS monitory v poslední době výrazně zlevnily, bude dobré i tak zauvažovat nad tím, zda nedává větší smysl si raději trochu připlatit a zvolit kvalitnější IPS technologii, se kterou se v kvalitě obrazu, kontrastu ani pozorovacích úhlech TN panely nemohou srovnávat. Dokonce i rychlost odezvy TN panelů mohou IPS monitory v některých případech dorovnat (je ale potřeba vybrat dražší a výkonnější model). Posledním argumentem pro výběr TN monitoru tak zůstává opravdu pouze jeho velmi nízká cena.

VA monitor

Vertical Alignment či VA displej je dalším ze skupiny LCD panelů a představuje jakýsi přechod mezi TN a IPS. Nabízí živé barvy, výbornou černou a mnohem vyšší kontrast než IPS panel. Kromě toho je ve srovnání s IPS také cenově mnohem dostupnější a obyčejně netrpí na obrazové nedokonalosti. Nicméně pokud zůstaneme při stejném srovnání VA vs IPS, najdeme u VA panelů také mezery a slabší stránky. Mezi ty hlavní patří pomalejší odezva, omezenější pozorovací úhly a nižší barevná přesnost.

Foto: Cafer Mert Ceyhan | Zdroj: Unsplash.com

Tyto rozdíly ale pro běžnou práci na monitoru nejsou zase tak zásadní. VA panel proto může představovat dobrou volbu. Navíc si pravděpodobně jeho vyšší kontrast velmi rychle oblíbíte. Jedinou výjimku představují grafické práce. Tam je rychlá odezva monitoru a vysoká barevná přesnost klíčová, proto se vám více vyplatí spíše IPS monitor.

OLED monitor

Organic Light-Emitting Diode neboli OLED panel funguje na zcela odlišném principu než LCD panely. Zatímco ty využívají podsvícené tekuté krystaly, OLED obrazovka je složena z jednotlivých pixelů, které jsou samy zároveň i zdrojem světla. Díky tomu je odezva OLED panelů mnohem rychlejší. Další velkou výhodou je jejich bezkonkurenční kontrast. OLED monitory totiž se zobrazením dokonalé černé barvy nemají žádný problém – odpovídající pixely jednoduše vypnou.

Ani v jejich případě však není všechno jen růžové a najdou se i nedostatky. Tím prvním je nižší jas, a to zejména při sledování světlých scén. To může být rušivé například při práci v textových dokumentech nebo třeba prohlížeči. S některými OLED monitory může být problematické také zobrazení textu a ikon. Takový obsah na nich může občas působit neostře až rozmazaně, což by při práci mohlo mít rušivý efekt. Na běžnou kancelářskou práci by tak OLED monitor byl nejen zbytečně drahou záležitostí, ale možná také problémem, který by negativně ovlivnil pohodlí při práci.

Naopak dobrou volbou může být opět pro grafiky, střihače videí nebo architekty – tedy všude tam, kde je vyžadována rychlá odezva, barevná přesnost a vysoký kontrast. Bezkonkurenční je pak OLED z hlediska zábavy – například při konzumaci filmového obsahu nebo hraní her.

OLED panely ale mohou trpět jedním zásadním neduhem ovlivňujícím jejich dlouhodobé plnohodnotné používání. Existuje u nich totiž teoreticky riziko vypálení statického obrazu do displeje. Proto se u OLED monitorů stále i v současnosti doporučuje automatické skrývání lišty operačního systému a používání spořiče obrazovky s krátkou aktivační dobou. Tento problém však nebývá tak velký, jak by se mohlo zdát. Např. u notebooků firmware hlídá "únavu" pixelů a upravuje jejich jas. Reálně tak ani nic nemusíte poznat. Dříve se tak spíše setkáte s morálním zastaráním celého notebooku.

Posledním negativem je pak velmi vysoká cena. OLED monitor vás kvůli tomu může vyjít klidně na 2-3x více, než byste zaplatili za některou z LCD alternativ.

Co si z toho tedy vzít? O OLED monitoru na práci přemýšlejte pouze v případě grafických prací. Pro běžnou práci a statický obsah OLED doporučit nelze. I na grafiku byste si však pravděpodobně vystačili s univerzálnějším a levnějším IPS panelem. U OLEDu se platí za bezkonkurenčně vysokou kvalitu zobrazení, která ale není klíčová pro práci, nýbrž pro sledování filmů a hraní her.

QLED monitor

QLED panel není podobný OLEDu, jak by se mohlo na první pohled podle jeho názvu zdát. Velmi zjednodušeně řečeno se naopak jedná o klasický LCD VA panel, který je vylepšený o vrstvu s kvantovými body. Díky ní může monitor zobrazit více barevných odstínů a nabídnout vyšší jas.

Nedostatky VA panelů (zejména pomalejší odezva a omezené pozorovací úhly) ale zůstávají i zde. To samé platí o využití – QLED proto může být na běžnou práci dobrou volbou. Za lepší barevné podání a vyšší jas je ale potřebné si připlatit, proto nepočítejte s tím, že by vás QLED monitor vyšel stejně jako VA monitor. Kvůli vylepšené vrstvě s kvantovými body bude určitě dražší.

Foto: Roberto Nickson | Zdroj: Unsplash.com

Mini LED monitor

Mini LED technologie je jakýmsi mezistupněm mezi IPS a OLED. IPS má jednotné podsvícení pro celou obrazovku, u OLEDu je zdrojem světla každý jednotlivý pixel, a Mini LED právě toto kombinuje – nabízí mnoho malých světelných zdrojů, které monitoru umožňují dosáhnout větší hloubku tmavých odstínů. Stejně jako OLED tak ani Mini LED nemá se zobrazením hluboké černé barvy žádný problém. Dalšími výhodami jsou vyšší kontrast než u IPS, vysoký jas a velmi rychlá odezva pixelů.

Mini LED panely ale trpí neduhem, při kterém můžete kolem světelných objektů pozorovat světlé obrysy – tzv. svatozář. Je to proto, že i když tyto panely mají mnohem víc podsvícených zón než IPS, stále jich mají mnohem méně než OLEDy. Tyto světlé obrysy mohou být při práci na PC velmi rušivé. Kolem kurzoru myši nebo bílého textu na tmavém pozadí jsou totiž patrné na první pohled.

Přestože Mini LED starší LCD technologie opravdu vylepšuje a nabízí velmi dobrou kvalitu obrazu za dostupnou cenu, v případě monitoru k počítači může být kvůli výše zmíněnému efektu svatozáře trochu limitující. Proto jí úplně doporučit nelze. Jiné by to bylo s televizními panely, kde je Mini LED ideální.

Micro LED panel

Pro úplnost je potřebné uvést také Micro LED panely, které jsou však i v současnosti stále pouze hudbou budoucnosti.

Fungují podobně jako OLED, avšak s malým rozdílem – každý pixel na panelu je samostatnou Micro LED diodou. Aktuálně jde o nejkomplexnější známou technologii displejů, která je proto logicky i nejdražší. Nabídka trhu je také stále velmi omezená a v podstatě zahrnuje pouze luxusní televize (které vyjdou na miliony Kč).

Do budoucnosti má ale být právě Micro LED tím, co změní svět televizí i monitorů k PC. Mezi výhody této technologie totiž patří skvělý kontrast, perfektní černá barva a mnohem vyšší jas i delší životnost než mají OLED panely (Micro LED totiž zcela odstraní riziko vypálení obrazu, které hrozí u OLEDů).

Jakmile se v budoucnosti u Micro LED panelů podaří vyřešit výrobní výzvy a srazit jejich ceny na přijatelnou úroveň, právě tato technologie bude tím nejlepším, co budou moci monitory k PC (a samozřejmě i televize) nabídnout.

Hlavní parametry typů panelů

Pro lepší přehlednost si jednotlivé typy displejů a rozdíly mezi nimi shrňme do srovnávací tabulky:

Typ panelu

Barvy

Kontrast

Pozorovací úhly

Rychlost

IPS

vysoká barevná přesnost

omezený

velmi dobré

obecně pomalejší odezva (neplatí u dražších IPS)

TN

limitované, barevná přesnost je nízká

podprůměrný

velmi omezené

velmi rychlá odezva

VA

solidní barevná přesnost, ale horší než u IPS

vysoký

podprůměrné

pomalejší odezva

OLED

špičková barevná přesnost

velmi vysoký

velmi dobré

velmi rychlá odezva

QLED

vysoká barevná přesnost

vysoký

horší

pomalejší odezva

Mini LED

vysoká barevná přesnost

vysoký

velmi dobré

velmi rychlá odezva

Micro LED

vysoká barevná přesnost

velmi vysoký

velmi dobré

velmi rychlá odezva

A jejich nejvhodnější využití shrnujeme zde: 

Typ panelu

Využití

IPS

běžná práce i grafické práce

TN

kancelářská práce, zábava (pouze hraní her vyžadujících velmi rychlou odezvu)

VA

běžná práce, zábava (hraní her, sledování filmů)

OLED

zábava (hraní her, sledování filmů), práce s grafikou

QLED

běžná práce, zábava

Mini LED

zábava (sledování filmů, hraní her)

Micro LED

v současnosti zábava a sledování filmů, s příchodem dostupných monitorů v budoucnosti také běžná i grafická práce

Jak je to se spotřebou a životností?

Co se týče spotřeby a životnosti, rozdíly mezi jednotlivými druhy monitorů sice najdeme, avšak nejsou tak závratné, aby je bylo potřeba nějak významně řešit.

Foto: Nate Grant | Zdroj: Unsplash.com

Obecně vzato jsou pak monitory s vyšší spotřebou ty, jejichž displeje jsou založeny na LCD technologii – tedy IPS, TN, VA a QLED či Mini LED (i ten vychází z podstaty LCD). Úspornější alternativu pak představují OLED a Micro LED obrazovky. V případě, že se snažíte snížit spotřebu, zaměřte se však spíše na to, jaká je spotřeba vašeho počítače

Co se týče životnosti, rozdíly jsou zřejmě ještě menší. Spíše než o technologii, je to o tom, jak kvalitní zařízení nakonec vyberete. Za náchylnější ke zkrácené životnosti lze však považovat OLED monitory, a to kvůli riziku vypálení statického obrazu do displeje, které u ostatních technologií – třeba IPS, Mini LED či Micro LED – nehrozí.

Závěrečné doporučení

Co si z našeho srovnání typů monitorů odnést? Pokud chcete univerzální monitor, který dobře poslouží pro běžnou či grafickou práci a také občasné shlédnutí filmů, s IPS panelem nemůžete udělat krok vedle. Kvalita zobrazení sice nebude na OLED úrovni, ta ale k práci není potřeba. Výhodou bude naopak lepší cenová dostupnost.

Levnější alternativu pak představují VA nebo TN panely. Ty ale nelze doporučit na grafiku, pouze na běžnou kancelářskou práci. Pomohou v situacích, kdy máte na monitor vyhrazený pouze omezenější rozpočet (hlavně TN monitor, který je tím nejlevnějším, co se dá sehnat).

Pokud rozpočet na monitor neřešíte a prostě si chcete dopřát nejvyšší kvalitu v podobě OLEDu, pak předem počítejte s tím, že na běžnou kancelářskou práci to nemusí být úplně to pravé ořechové. Naopak – možná se setkáte s některými neduhy, které pohodlí při práci negativně ovlivní. OLED panely jsou totiž stále primárně určeny hlavně pro zábavu, kde jsou bezkonkurenční.

Stejné tvrzení pak bude platit i o Mini LED panelech. Ty sice představují zajímavý mezistupeň mezi IPS a OLED, avšak jako monitor k PC na práci je doporučit nelze. Jejich doménou je spíše zábava.

Tip na závěr

Technologií panelu však výběr vhodného monitoru rozhodně nekončí. Naopak, spíše začíná. Existují další velmi důležité parametry monitorů – například rozlišení, úhlopříčka nebo možnosti konektivity. Detaily se dozvíte v článku o výběru pracovního monitoru.

Kam dál

Jak vybrat správný typ počítačové skříně
před 1 dnem, 16.1.2025

Jak vybrat správný typ počítačové skříně

Počítačová skříň představuje základní element každé počítačové sestavy. Nejde o pouhou „krabici“, do které byste jednotlivé komponenty pouze schovali. Naopak – dobrá skříň musí efektivně odvádět teplo, pracovat co možná nejtišeji a umožnit snadný přístup. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat komponenty do PC
před 3 dny, 14.1.2025

Jak vybrat komponenty do PC

Sestavení vlastního stolního počítače vám umožní vytvořit systém přesně odpovídající vašim potřebám. Klíčem k úspěchu je ale správný výběr jednotlivých komponent a zajištění jejich vzájemné kompatibility. V následujícím článku si řekneme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Srovnání typů monitorů – IPS, VA, OLED, TN
před 16 dny, 2.1.2025

Srovnání typů monitorů – IPS, VA, OLED, TN

Abyste si vybrali monitor, který přesně splní vaše požadavky, je důležité pochopit rozdíly mezi jednotlivými technologiemi. V našem článku vám proto přiblížíme specifika jednotlivých druhů nejběžnějších obrazovek a poradíme, jak zvolit tu pravou. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat datové úložiště NAS
před 29 dny, 19.12.2024

Jak vybrat datové úložiště NAS

Datové úložiště NAS je pohodlným způsobem, jak ukládat a sdílet data v menších a středních firmách. Jaké jsou rozdíly mezi modely a na co se při výběru zaměřit? V našem článku vám poradíme, jak si vybrat NAS, který bude spolehlivě sloužit dlouhá léta.​ Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat záložní zdroj UPS
před 1 měsícem, 16.12.2024

Jak vybrat záložní zdroj UPS

Záložní zdroj UPS je nezbytnou součástí výbavy každé menší či větší firmy. V případě výpadku elektrického proudu totiž dokáže napájet připojená zařízení po několik dalších minut, což vám poskytne dostatek času k tomu, abyste uložili všechnu rozdělanou práci. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zjistit hardware v PC
před 2 měsíci, 2.12.2024

Jak zjistit hardware v PC

Znalost vašeho hardware, jako je základní deska, paměť RAM, grafická karta, či procesor, může být klíčová při upgradu, řešení problémů nebo instalaci nových ovladačů. V tomto článku vám proto ukážeme jednoduché způsoby, jak si informace o vašem hardware snadno zjistit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware