Výhody plochého skeneru
Střední až vysoká kvalita
Cena začíná na tisícovce korun
Skenování průsvitných materiálů
Nevýhody plochého skeneru
Přenosné skenery
Do přenosných skenerů můžeme dnes zařadit teoreticky i mobilní telefon, ale jen v případě že nám stačí horší kvalita. Obecně, čím lepší má mobil fotoaparát, tím lépe budou vypadat i naskenované dokumenty. Pokud bychom se ale bavili o skenerech jako takových, máme na výběr průtažný a ruční skener.
Průtažné skenery
Z hlediska technologie se jedná o zcela totožný skener jako plochý. Rozdíl mezi plochým a průtažným (někdy protahovacím) skenerem je pouze v tom, že v protahovacím jsou nasvícení i snímací jednotka staticky upevněny a papír se pohybuje skrze ně. Jednoduše řečeno - zatímco u plochého skeneru se pohybuje světlo se snímací jednotkou, u protahovacího skeneru se naopak pohybuje papír, který vložíte do podavače a skener si jej sám podá.
To má jeden významný důsledek - zařízení má mnohem kompaktnější rozměry, díky čemuž je přenosné a hodí se tedy do terénu. To zároveň znamená, že zařízení napájí akumulátor, který je nutné dobíjet přes USB kabel.
Nevýhodou průtažných skenerů je kvalita, která je horší než u klasických plochých skenerů. Na skenování dokumentů, grafů a obrázků bez potřeby vysokého rozlišení ale stačí. Ty si pak přes Bluetooth nebo Wi-fi můžete nahrát do počítače (více o připojení tiskárny přes Wi-Fi).
Tyto skenery mají omezený účel. Hodí se pouze na skenování jednotlivých listů papíru, ne však na knihu nebo časopis. Stejně tak se nevyrábí pro formát A3. Bývají však rychlejší.
Výhody průtažného skeneru
Malé rozměry
Přenosný
Rychlejší
Nevýhody průtažného skeneru
Ruční tužkový skener
Ruční skenery jsou malá, lehká a tedy snadno přenosná zařízení, kterými přejíždíte po předloze a tím snímáte její povrch. Dnes nejsou už rozšířené, ale díky velice kompaktním rozměrům si stále nachází specifická uplatnění, kupříkladu v knihovnách. Proto se o ručním skeneru často mluví jako o knižním skeneru.
Velkou výhodou tohoto typu je, že předloha nemusí být plochá. Můžeme naskenovat nejen knihu, ale i jakýkoliv jiný předmět. Stačí jen přejet po jeho povrchu, který může být klidně kulatý (avšak ne příliš hrbolatý). Ruční nebo knižní skener se perfektně hodí, když chceme naskenovat jen malou oblast, například jeden odstavec na stránce nebo čárový kód.
Skenování však není jednoduché. Se zařízením je nutné pohybovat plynule a přesně. A výsledek nebude perfektní i z jiného důvodu - kvalitou se ruční skenery řadí na spodní příčky. Poslední nevýhoda je, že skenovat více stránek je zdlouhavý proces.
Výhody ručního skeneru
Nevýhody ručního skeneru
Skenery se specifickým účelem
Skener negativů aneb filmový skener
Speciální druh skeneru slouží ke skenování diapozitivů a negativů. Hlavní výhodou je opravdu vysoká kvalita, co se týče barevné hloubky i rozlišení (až 8 000 DPI). Prodává se v kompaktní verzi, která je formátově omezená jen na velikost nezbytně nutnou na skenování filmových pásů. Ale ani větší, “plnohodnotná” verze se nehodí na běžné skenování.
Kompaktní skenery určené pro malé formáty se prodávají už cca od 3 000 Kč, ty větší a nejkvalitnější stojí kolem 20 000 Kč.