Jak funguje skener

Skenery jsou zařízení určené k nasnímání předlohy a jejímu převedení do digitální kopie. S tou pak naložíme, jak potřebujeme - uložíme do počítače nebo na flash disc, pošleme na mail, vytiskneme kopie, atd. Ačkoliv skener asi každý alespoň jednou použil, princip jeho fungování je pro většinu lidí záhadou.

Dnes se v kancelářích se skenery setkáváme hlavně jako se součástí multifunkční tiskárny. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Skenerů kolem sebe máme velké množství: především ruční a pultové skenery v obchodech, fotoskenery, skenery na filmy nebo multifunkční tiskárny se skenerem v kanceláři (viz. náš článek o typech skenerů a jejich využití). Také jsme dnes zvyklí na skenování QR kódů, skenování fotografií a máme aplikace na skenování mobilem. Podle konstrukce můžeme rozlišit velké množství skenerů, všechny však v jádru využívají stejný princip.

Princip skeneru

Skenování dokumentů využívá fyzikální skutečnosti, že každá barva odráží světlo jinou intenzitou (černá nejméně, bílá nejvíce). Když papír (nebo cokoliv jiného) nasvítíme světlem a odražené světlo zachytíme snímačem, dokážeme vypočítat a určit, z jakých barev se dokument skládá.

Ve stolních skenerech se běžně setkáváme s jednou ze dvou technologických variant, která by měla být vždy uvedena ve specifikaci skeneru.

Technologie CCD

Technologie s názvem CCD (charge-coupled device) je pojmenovaná po snímači, který snímá světlo, pomocí něhož vytváří výsledný obraz. Díky její kvalitě tuto technologii najdeme nejen ve skenerech, ale i v digitálních fotoaparátech a astronomických dalekohledech. Jedná se o nejpoužívanější technologii skeneru.

Technologie CCD se používá i u čidel digitálních fotoaparátů. | Foto: Kenny Eliason | Zdroj: Unsplash.com

Prvním krokem skenování u obou technologií je vždy rovnoměrné osvícení dokumentu po celé jeho ploše. Je to to světlo, které vidíme projíždět skenerem. U technologie CCD se o to stará studená katodová lampa (zářivka) umístěná pod sklem skeneru, na které pokládáme papír.

Tento systém k vytvoření skenu využívá soustavu zrcadel a čoček a snímač CCD. Tento snímač skenerem putuje společně se světlem, dokud neobsáhne celou skenovanou oblast. Světlo z katodické lampy se odráží soustavou zrcadel a doputuje až ke třem řádkům snímače. Každý je citlivý na jednu ze tří komponent viditelného světla: červenou, zelenou a modrou (model RGB).  

Jednotka CCD převádí světlo na základě jeho intenzity na elektrický signál, který se pomocí digitálně-analogového převodníku přepočítá do digitální podoby. Ze všech tří hodnot se pak vypočítává výsledný obraz s kompletním spektrem barev.

Tento senzor snímá dokument po řádcích. Kvalita rozlišení DPI je pak dána počtem snímaných řádků a počtem bodů na rameni snímače.

Technologie CIS

O nasvícení dokumentů se v případě technologie Contact Image Sensor starají LED diody ve třech základních barvách: červené, zelené a modré. Jsou integrované do pohyblivé čtecí hlavy a nachází se těsně vedle snímače CIS. 

Jednotka CIS sestává pouze z jednoho řádku snímače přes celou délku ramene skeneru a postrádá soustavu zrcadel a čoček. V principu funguje stejně jako CCD: odražené světlo převádí na el. signál a ten převádí na digitální hodnotu.

CIS technologie je levnější a má kompaktnější rozměry a delší životnost. Kvalitou se ovšem nedá srovnat s CCD, obzvlášť co se týče jemných barevných přechodů a tmavších oblastí. Také neumožňuje snímání transparentních předloh. Proto ji najdete především v levných skenerech a multifunkčních tiskárnách.

Díky znalosti těchto dvou technologií můžete nyní lépe vybrat i tiskárnu do kanceláře.

nevíte, jaký skener vybrat?

Nejste si jisti, jaký skener bude lépe vyhovovat vašim specifickým požadavkům? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Optická síť vs. 5G: Co dává větší smysl pro firmy?
před 5 dny, 24.3.2025

Optická síť vs. 5G: Co dává větší smysl pro firmy?

Požadavky firem na internetové připojení se v posledních letech výrazně zvyšují a budou stoupat i nadále s pokračující digitalizací a technologickým pokrokem. K hlavním technologiím pro firemní internet v současné době patří optická síť a 5G. Pro jakou možnost se rozhodnout? Každá má své výhody i limity. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak vybrat procesor do stolního PC
před 1 měsícem, 27.2.2025

Jak vybrat procesor do stolního PC

Procesor je mozkem každého počítače a jeho správný výběr ovlivní rychlost, plynulost i celkový výkon sestavy. Na trhu existuje široká škála modelů s různým počtem jader, frekvencí a technologiemi, které mohou být klíčové pro různé pracovní úkony. V tomto článku vám poradíme, jak se v nabídce zorientovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat operační paměť RAM do stolního PC
před 1 měsícem, 19.2.2025

Jak vybrat operační paměť RAM do stolního PC

Operační paměť RAM patří mezi klíčové součásti každého počítače, a proto její výběr nelze podcenit. Při rozhodování o konkrétních modulech je nutné zaměřit se na kompatibilitu, kapacitu, frekvenci a latenci. Abyste při výběru zbytečně netápali, připravili jsme následující článek. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat základní desku do stolního PC
před 1 měsícem, 13.2.2025

Jak vybrat základní desku do stolního PC

Výběr správné základní desky ovlivňuje kompatibilitu procesoru, paměti RAM i dalších komponent a určuje tak výkon i možnosti rozšíření v budoucnu. V tomto článku se podíváme na všechny důležité faktory, které vám pomohou vybrat ideální základní desku pro váš počítač. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat zdroj do PC
před 2 měsíci, 30.1.2025

Jak vybrat zdroj do PC

Napájecí zdroj má zásadní vliv nejen na hlučnost, ale i na celkovou životnost počítače. Klíčovými parametry při výběru jsou výkon a účinnost, ale existuje i řada dalších faktorů, které je dobré zohlednit. V tomto článku si projdeme hlavní parametry zdroje a poradíme, jak zvolit ten správný pro váš počítač. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat správný typ počítačové skříně
před 2 měsíci, 16.1.2025

Jak vybrat správný typ počítačové skříně

Počítačová skříň představuje základní element každé počítačové sestavy. Nejde o pouhou „krabici“, do které byste jednotlivé komponenty pouze schovali. Naopak – dobrá skříň musí efektivně odvádět teplo, pracovat co možná nejtišeji a umožnit snadný přístup. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware