Jak funguje skener

Skenery jsou zařízení určené k nasnímání předlohy a jejímu převedení do digitální kopie. S tou pak naložíme, jak potřebujeme - uložíme do počítače nebo na flash disc, pošleme na mail, vytiskneme kopie, atd. Ačkoliv skener asi každý alespoň jednou použil, princip jeho fungování je pro většinu lidí záhadou.

Dnes se v kancelářích se skenery setkáváme hlavně jako se součástí multifunkční tiskárny. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Skenerů kolem sebe máme velké množství: především ruční a pultové skenery v obchodech, fotoskenery, skenery na filmy nebo multifunkční tiskárny se skenerem v kanceláři (viz. náš článek o typech skenerů a jejich využití). Také jsme dnes zvyklí na skenování QR kódů, skenování fotografií a máme aplikace na skenování mobilem. Podle konstrukce můžeme rozlišit velké množství skenerů, všechny však v jádru využívají stejný princip.

Princip skeneru

Skenování dokumentů využívá fyzikální skutečnosti, že každá barva odráží světlo jinou intenzitou (černá nejméně, bílá nejvíce). Když papír (nebo cokoliv jiného) nasvítíme světlem a odražené světlo zachytíme snímačem, dokážeme vypočítat a určit, z jakých barev se dokument skládá.

Ve stolních skenerech se běžně setkáváme s jednou ze dvou technologických variant, která by měla být vždy uvedena ve specifikaci skeneru.

Technologie CCD

Technologie s názvem CCD (charge-coupled device) je pojmenovaná po snímači, který snímá světlo, pomocí něhož vytváří výsledný obraz. Díky její kvalitě tuto technologii najdeme nejen ve skenerech, ale i v digitálních fotoaparátech a astronomických dalekohledech. Jedná se o nejpoužívanější technologii skeneru.

Technologie CCD se používá i u čidel digitálních fotoaparátů. | Foto: Kenny Eliason | Zdroj: Unsplash.com

Prvním krokem skenování u obou technologií je vždy rovnoměrné osvícení dokumentu po celé jeho ploše. Je to to světlo, které vidíme projíždět skenerem. U technologie CCD se o to stará studená katodová lampa (zářivka) umístěná pod sklem skeneru, na které pokládáme papír.

Tento systém k vytvoření skenu využívá soustavu zrcadel a čoček a snímač CCD. Tento snímač skenerem putuje společně se světlem, dokud neobsáhne celou skenovanou oblast. Světlo z katodické lampy se odráží soustavou zrcadel a doputuje až ke třem řádkům snímače. Každý je citlivý na jednu ze tří komponent viditelného světla: červenou, zelenou a modrou (model RGB).  

Jednotka CCD převádí světlo na základě jeho intenzity na elektrický signál, který se pomocí digitálně-analogového převodníku přepočítá do digitální podoby. Ze všech tří hodnot se pak vypočítává výsledný obraz s kompletním spektrem barev.

Tento senzor snímá dokument po řádcích. Kvalita rozlišení DPI je pak dána počtem snímaných řádků a počtem bodů na rameni snímače.

Technologie CIS

O nasvícení dokumentů se v případě technologie Contact Image Sensor starají LED diody ve třech základních barvách: červené, zelené a modré. Jsou integrované do pohyblivé čtecí hlavy a nachází se těsně vedle snímače CIS. 

Jednotka CIS sestává pouze z jednoho řádku snímače přes celou délku ramene skeneru a postrádá soustavu zrcadel a čoček. V principu funguje stejně jako CCD: odražené světlo převádí na el. signál a ten převádí na digitální hodnotu.

CIS technologie je levnější a má kompaktnější rozměry a delší životnost. Kvalitou se ovšem nedá srovnat s CCD, obzvlášť co se týče jemných barevných přechodů a tmavších oblastí. Také neumožňuje snímání transparentních předloh. Proto ji najdete především v levných skenerech a multifunkčních tiskárnách.

Díky znalosti těchto dvou technologií můžete nyní lépe vybrat i tiskárnu do kanceláře.

nevíte, jaký skener vybrat?

Nejste si jisti, jaký skener bude lépe vyhovovat vašim specifickým požadavkům? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace
před 4 dny, 20.11.2024

Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace

Výběr vhodného modelu dataprojektoru závisí na celé řadě faktorů od požadované kvality obrazu, přes velikost místnosti až po možnosti připojení. V článku vám poradíme, jak se zorientovat v klíčových parametrech, abyste našli projektor, který splní vaše požadavky. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit
před 12 dny, 12.11.2024

Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit

Majitelé firem, projektoví manažeři, vedoucí i zaměstnanci si kladou otázku, jak lépe řídit úkoly, komunikovat nebo sdílet informace tak, aby neztráceli cenný čas. Pojďme si představit aplikace, které vám pomohou získat nad pracovním dnem větší kontrolu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co je to malware a jak jej odstranit
před 1 měsícem, 16.10.2024

Co je to malware a jak jej odstranit

Internet je dnes plný kybernetických hrozeb a setkání s některým z typů malwaru je tak prakticky nevyhnutelné. Proto je zásadní vědět, jak tyto hrozby rozpoznat, jak se před nimi chránit a jak se malware zbavit, pokud je jím váš již počítač nakažen. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost,clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu
před 1 měsícem, 16.10.2024

Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu

Pořízení screenshotu je velmi snadným způsobem, jak sdílet důležité údaje z obrazovky vašeho počítače. Funkce printscreen přitom ale zahrnuje i pokročilejší možnosti, se kterými je vytváření, úprava i sdílení snímků obrazovky doslova hračkou. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co jsou drony a jaké mají komerční využití
před 1 měsícem, 16.10.2024

Co jsou drony a jaké mají komerční využití

Využití dronů v B2B sektoru přináší firmám nové možnosti, a to jak v oblasti efektivity, tak v inovacích. V tomto článku se podrobněji podíváme na to, jak drony mění svět technologií a jaké konkrétní výhody přinášejí firmám i jednotlivcům. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co je to Spyware a jak jej odstranit
před 2 měsíci, 24.9.2024

Co je to Spyware a jak jej odstranit

Spyware je dlouhodobě jednou z největších kybernetických hrozeb v ČR. Jakmile se do vašeho zařízení dostane, je velmi těžce odhalitelný a může napáchat mnoho škod. Nejlepší obranou je proto stejně jako v případě jiných kybernetických rizik prevence. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost