Prvním krokem skenování u obou technologií je vždy rovnoměrné osvícení dokumentu po celé jeho ploše. Je to to světlo, které vidíme projíždět skenerem. U technologie CCD se o to stará studená katodová lampa (zářivka) umístěná pod sklem skeneru, na které pokládáme papír.
Tento systém k vytvoření skenu využívá soustavu zrcadel a čoček a snímač CCD. Tento snímač skenerem putuje společně se světlem, dokud neobsáhne celou skenovanou oblast. Světlo z katodické lampy se odráží soustavou zrcadel a doputuje až ke třem řádkům snímače. Každý je citlivý na jednu ze tří komponent viditelného světla: červenou, zelenou a modrou (model RGB).
Jednotka CCD převádí světlo na základě jeho intenzity na elektrický signál, který se pomocí digitálně-analogového převodníku přepočítá do digitální podoby. Ze všech tří hodnot se pak vypočítává výsledný obraz s kompletním spektrem barev.
Tento senzor snímá dokument po řádcích. Kvalita rozlišení DPI je pak dána počtem snímaných řádků a počtem bodů na rameni snímače.
Technologie CIS
O nasvícení dokumentů se v případě technologie Contact Image Sensor starají LED diody ve třech základních barvách: červené, zelené a modré. Jsou integrované do pohyblivé čtecí hlavy a nachází se těsně vedle snímače CIS.
Jednotka CIS sestává pouze z jednoho řádku snímače přes celou délku ramene skeneru a postrádá soustavu zrcadel a čoček. V principu funguje stejně jako CCD: odražené světlo převádí na el. signál a ten převádí na digitální hodnotu.
CIS technologie je levnější a má kompaktnější rozměry a delší životnost. Kvalitou se ovšem nedá srovnat s CCD, obzvlášť co se týče jemných barevných přechodů a tmavších oblastí. Také neumožňuje snímání transparentních předloh. Proto ji najdete především v levných skenerech a multifunkčních tiskárnách.
Díky znalosti těchto dvou technologií můžete nyní lépe vybrat i tiskárnu do kanceláře.
Nejste si jisti, jaký skener bude lépe vyhovovat vašim specifickým požadavkům? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.