Nejčastější berličkou je alkohol, případně léky, nebo drogy, ale také přejídání, bezhlavé nakupování apod. Dlouhodobý a neřešený stres může být příčinou řady chronických onemocnění a také ztráty libida, z čehož mohou plynout partnerské problémy.
JAK SE STRESEM BOJOVAT
Krátkodobým řešením snížení akutně vnímaného stresu může být dechové cvičení, poslech pomalé a klidné hudby, meditace, vědomé uvolňování svalů, procházka v přírodě či masáž. Pokud ale příčina stavu nezmizí, bude se situace opakovat, a proto je potřeba se dostat ke kořenu problému.
Analýza
Prvním krokem je nutnost si uvědomit, že ve stresu jsme. Někdy je to těžké, protože jsme zcela pohlceni snahou o návrat k normálu. I když se všude kolem nás bude tvrdit, že stres k modernímu životnímu stylu patří, nemusíme si takový přístup nechat vnucovat. Nenechte se honit, zastavte se, zamyslete se a zanalyzujte si, co váš stres způsobuje.
Musíte ale být hlavně upřímní sami k sobě, nevymlouvat se, ale skutečně hledat příčiny problémů, které vám stres vyvolávají. Pokud jste dlouhodobě nespokojení v práci, kde je špatný kolektiv, či tlak, který nezvládáte ustát, řešte to, samo to nezmizí. Taková snaha nepřinese ovoce přes noc, odhodlat se k vážným rozhodnutím může být i bolestné, ale pomůže to. Součástí uvědomění totiž musí být (zejména v pracovním kolektivu) ochota o problému hovořit – se svými kolegy, nadřízenými či HR oddělením. Pokud zjistíte, že zde není ochota tyto problémy řešit, zvažte, zda nezměnit zaměstnání.
Snažte se uvědomit si, kde je vaše hranice - jakou míru zátěže zvládáte a kdy už cítíte, že je toho na vás moc. Následně se snažte svůj život řídit tak, abyste nepřekračovali zátěž, která už je pro vás příliš vysoká. Např. pokud máte před důležitým jednáním, ze kterého jste ve stresu, zkuste vynechat posilovnu a zajít si místo toho na masáž. Místo sledování akčních filmu si dopřejte spíš klidnější večer a jděte dřív spát. Ráno pak nevynechávejte snídani, pijte dost vody a naopak se vyhněte kávě.
Realistické plány
Nevytvářejte si nerealistické cíle, protože jejich nesplnění by vás zase stresovalo. Projděte si svoje cíle a zamyslete se nad tím, jak se ohledně nich cítíte. Pokud se do něčeho nutíte, aniž by vás daná aktivita těšila, či pro vás měla skutečný přínos, možná to není dobrý cíl. Podobně zvažte, nakolik zvládáte všechny zvolené aktivity stíhat. Pokud zjišťujete, že jste množstvím cílů spíše paralyzováni, zkuste seznam zúžit jen na ty nejdůležitější.
Poraďte se s někým, komu věříte, promyslete si to v klidu a nejednejte ve chvíli, kdy nejste dost odpočinutí, nebo kdy je stresová reakce akutní. Můžete se poradit i s nějakým odborníkem, třeba koučem, psychologem, či psychoterapeutem. Řada lidí má návštěvu psychoterapie spojenu s určitým stigmatem. Pokud se necítíte na to někam chodit, můžete zkusit psychoterapii prostřednictvím videohovoru z klidu domova.
Změna životního a pracovního stylu
Naučte se říkat ne a asertivně komunikujte problém vždy, když už je toho na vás příliš. Váš šéf nemusí tušit, že už jste přetížení, pokud mu situaci nevysvětlíte. Naučte se žádat o pomoc. Úkoly se také naučte rozdělovat podle priorit a řešte nejdříve ty nejdůležitější, ať vás nestresuje, že jste na nich ještě nezačali pracovat.
Pokud máte kontrolu nad svým pracovním prostředím, udělejte si ho hezčím. Přidejte si na stůl živé rostliny, či fotky vašich blízkých. Požádejte zaměstnavatele o zlepšení ergonomie vašeho pracoviště - o ergonomickou židli, polohovatelný stůl a ergonomickou myš a klávesnici. Pokud pracujete na starém a zasekaném počítači, poproste o nový pracovní notebook, nebo o servis a zrychlení stávajícího počítače. Jsou to drobnosti, ale pokud je pro vás práce fyzicky či psychicky nekomfortní či bolestivá, bude vás to rozčilovat.
Naučte se po práci odpočívat tak, aby vám to přinášelo uspokojení. Hodně lidem se stresem pomáhá aktivní pohyb, hlavně na čerstvém vzduchu. Vhodné jsou např. dlouhé procházky. Někdo jiný si zase nejlépe odpočine při horké koupeli, při dobré večeři nebo na nějaké kulturní akci. Mějte se rádi a hledejte to, co vám pomůže. Dělejte si radost i maličkostmi – zmrzlinou v oblíbené cukrárně, setkáním s přáteli, nebo dokonale prolenošeným víkendem. Možností je mnoho. Testujte, co vám funguje nejlépe.