Jak vybrat notebook na práci

Dnes už je téměř standardem místo stolního počítače kupovat notebook. V lecčems je praktičtější: je přenosný, takže ho můžete používat v práci, doma i na cestách. Jednoduše ho kdekoliv připojíte na Wi-Fi síť a výkonem se v dnešní době přibližuje stolním počítačům. Jak správně vybrat notebook, který vám dobře poslouží na práci, si vysvětlíme v následujícím článku.

Dnes už je téměř standardem místo stolního počítače kupovat notebook. | Zdroj: Pixabay.com

Výběr notebooku dle parametrů

Nabídka notebooků je velmi široká a nejzákladnější modely pro práci lze pořídit kolem 15 tis. Kč, kdežto nejdražší jdou klidně i přes sto tisíc. Pracovní notebooky většinou nemusí splňovat tak náročné požadavky jako například ty herní, ale pořád musí mít být dostatečně výkonné. 

Co čekáme od pracovního notebooku? Především rychlost, spolehlivost a bezpečnost. To znamená důraz na procesor, RAM, rychlý disk, ale kromě toho určitě chceme také pohodlnou klávesnici, webkameru pro videokonference, dlouhou výdrž baterie… parametrů pro výběr je mnoho. Pojďme se tedy na ně postupně podívat.

Obrazovka notebooku

Začneme u obrazovky. Velikost úhlopříčky určuje celkovou velikost notebooku a tím i jeho přenosnost a váhu. Menší notebook je snadněji přenosný a lehčí, ale na úkor plochy obrazovky. O to hůř se na notebooku může pracovat a nevynikne na něm žádný multimediální obsah.

Délka úhlopříčky notebooku:

  • 13" a méně – minimální rozměry a hmotnost, nejlehčí přenosnost pro časté cestování
  • 14" – kompromis mezi velikostí a mobilitou
  • 15" – obtížnější přenášení, často už přítomnost numerické klávesnice
  • 17" a více – k používání na jednom místě, přítomnost numerické klávesnice

Notebooky s 13" nebo menší obrazovkou se na práci příliš nehodí, ale tento nedostatek se dá vyřešit pomocí externího monitoru (což je ovšem další investice). Získáte tak přenosný a lehký notebook na cesty a v kanceláři nebo doma vám práci zpříjemní klasický velký monitor, ergonomická myš a klávesnice. Lidé, kteří často pracují s čísly, se navíc neobejdou bez numerického bloku (pokud nemají externí klávesnici). Velikost úhlopříčky v tom případě tedy nejspíše nebude nižší než 15".

Tip

Konkrétně o výběru externího monitoru si můžete přečíst v článku Jak vybrat pracovní monitor.

Foto: Rahul Chakraborty | Zdroj: Unsplash.com

Rozlišení displeje

V současnosti se i u low-end notebooků můžeme těšit z rozlišení 1920 x 1080 px (Full HD). Pokud chceme detailní displej, neměli bychom ani u nejmenších obrazovek jít pod toto rozlišení. Kromě pixelů se můžeme setkat i s označením PPI (pixels per inch) označující hustotu bodů obrazovky (neplést s rozlišením DPI, které se používá pro rozlišení při tisku).

Notebooky dnes používají tato rozlišení:

  • 1920 × 1080 px (Full HD)
  • 1920 × 1200 px 
  • 2560 × 1440 px (QHD nebo WQHD)
  • 2560 × 1600 px
  • 3840 × 2160 px (UHD)

Je dobré si uvědomit, že rozlišení, kvalita displeje a velikost úhlopříčky ovlivňují výdrž baterie. Čím větší a lepší obrazovka, tím větší je spotřeba energie.

Typ panelů obrazovek notebooků

U naprosté většiny notebooků se setkáte s pojmem LED display (snad kromě OLED). To je ovšem zavádějící, protože LED je pouze typ podsvícení panelu obrazovky. Kvalita obrazu, barevný gamut a kontrast se odvíjí od typu panelu obrazovky.

Typy panelů displejů v noteboocích:

  • TN - levný typ displeje s rychlou odezvou. Barvy nejsou kvalitní a při pohledu z boku se zkreslují, takže panel má úzký pozorovací úhel. Tento typ je již na ústupu.
  • IPS - v drtivé většině případů se jedná o kvalitní displeje s dobrými barvami a širokým pozorovacím úhlem. Dražší než TN.
  • MVA / PVA – je kompromisem mezi TN a IPS monitory. Displej má vysoký kontrast, dobré podání barev a dobrou hloubku černé. 
  • OLED - je výjimkou v tom, že každý pixel je sám zdrojem světla, nepotřebuje tedy podsvícení. Displej má perfektní barvy i kontrast. V dnešní době jde o jeden z nejkvalitnějších displejů vůbec, nejen u notebooků.

Ochrana očí

Obrazovka, u které trávíme hodiny a hodiny, by měla mít alespoň nějakou ochranu zraku. Může to být například vysoká obnovovací frekvence monitoru (redukce “blikání”, které unavuje oči) nebo filtr modrého světla. S tím souvisí i správné zvolení povrchové úpravy displeje. 

Obrazovky mohou mít lesklý, matný nebo antireflexní povrch. U kancelářských notebooku se nejčastěji setkáme s matným povrchem, na kterém je dobře vidět na práci i venku. Můžeme se ale setkat i s lesklým povrchem, pro který je důležité sedět v zastíněném interiéru. Kompromisem je pak antireflexní povrch, který eliminuje část odlesků a zároveň zachovává jasný obraz.

Foto: LinkedinSalesSolutions | Zdroj: Unsplash.com

Jaký vybrat procesor do notebooku

Procesor je výpočetním mozkem počítače, tedy tím, co nazýváme zjednodušeně výkonem. Odvíjí se od něj rychlost, jakou se načítají a běží programy i operační systém. 

Základní parametr procesoru je frekvence, která značí, kolik instrukcí dokáže procesor vykonat za vteřinu. Dnešní procesory se pohybují okolo 2 - 4 GHz, ale najdeme i 4 GHz. Druhý důležitý parametr je počet jader. Úlohy se dělí mezi jádra, která pracují současně. Procesory do notebooků mají nejběžněji 4 jádra, mohou mít ale i 12, což je pak opět znát na spotřebě. 

Pokud vás kromě výkonu zajímá i úspornost procesoru, dívejte se spíše než na počet jader na rozmezí frekvencí u procesoru. Zde přibližně platí, že čím větší rozmezí je, tím více bude operační systém schopen procesor „podtaktovat“. Jednoduše řečeno, když nebude potřeba vysoký výkon, operační systém upřednostní nižší spotřebu.

Výkon procesoru obecně ale nezávisí jen na frekvenci či počtu jader. Pokud se snažíte srovnat výkon jednotlivých modelů, dívejte se na technologii a srovnávejte i modelové řady. Dobrou službu vám udělají např. různé benchmarky jako je CPU Benchmark od PassMark Software, kde můžete srovnat výkon procesorů, které zvažujete.

Procesory AMD nebo Intel?

Při výběru notebooku si vybíráte primárně mezi stroji s procesory AMD a Intel. Konkrétně se jedná o Intel Core a AMD Ryzen. Oba výrobci mají navzájem srovnatelné modelové řady, přičemž z hlediska výkonu je můžeme rozdělit následujícím způsobem:

Intel Core i3 a AMD Ryzen 3 najdete spíše v levnějších noteboocích a očekávat od nich můžete nenáročnou kancelářskou práci. Pokud z nějakého důvodu potřebujete ušetřit, budou pro vás správnou volbou. Při výběru notebooku si ale raději ujasněte, že v budoucnu nebudete muset používat na výkon náročnější programy.

Intel Core i5 a AMD Ryzen 5 patří do tzv. střední třídy a zvládnou většinu běžné kancelářské práce. S touto třídou si nejspíše vystačí naprostá většina lidí v kancelářích. 

Intel Core i7 a AMD Ryzen 7 bývají umisťovány do notebooků vyšší třídy, které oceníte při práci, která klade vyšší nároky na výkon.

Intel Core i9 a AMD Ryzen 9 jsou pak na pomyslném vrcholku výkonu a ocení je zejména grafici, tvůrci videí apod.

Tip

Pokud se chcete o procesorech dozvědět něco víc, přečtěte si ještě našeho průvodce výběrem procesoru do notebooku.

Je lepší zvolit 8, 16 či 32 GB RAM?

RAM neboli operační paměť je nedílná součást každého počítače sloužící k dočasnému uchovávání dat, ať už jsou to data operačního systému, média nebo kancelářských programů. Volba velikosti paměti je jednoduchá: čím více, tím lépe. Je však třeba vzít v potaz i to, že při průměrné kancelářské práci 32 GB pravděpodobně příliš nevyužijete. 

Minimem operační paměti je dnes 4 GB. To stačí na chod operačního systému jako je Windows 10, ale už ne na mnoho jiného. 8 GB RAM zajišťuje, že budete mít dost paměti na užívání několika běžných programů zároveň (např. Excel, prohlížeč a firemní administrativní program). 

Může se ale stát, že při větším vytížení narazíte na horní strop 8 GB a počítač začne zápasit s načítáním dat a prováděním funkcí. To platí zejména v případě, že jste zvyklí mít současně puštěno větší množství programů a záložek v prohlížeči.

16 GB RAM pro notebook je proto v dnešní době rozumná volba. A ideální je mít v notebooku ještě jeden slot na případné dokoupení další RAM. V případě, že budete mít notebook dlouho, může se vám hodit rozšíření paměti v souladu s nároky budoucích programů.

SSD disky v noteboocích

Při pořizování nového počítače se dnes výrazně doporučuje upřednostnit typ SSD nad HDD disky. SSD jsou nesrovnatelně rychlejší a jejich cena dnes není už tak závratná jako v minulosti. 

Zatímco disk HDD lze připodobnit k DVD, které se velice rychle točí a čtečka z něj načítá data, SSD disk se vůbec točit nemusí. Jeho rychlost není mechanicky omezena. Funguje na bázi flashové paměti, která je okamžitě přístupná, ať už se nachází kdekoliv na disku. Je také odolný proti otřesům.

Za ideální lze považovat investici do SSD disku s vysokým objemem a HDD vůbec nepořizovat. Zatímco 128 GB bude i s ohledem na nároky operačního systému asi málo, standardních 256 GB by vám mělo stačit. Také je tu možnost pořízení externího SSD disku v momentě, když vám dojde prostor na interním. 

Nicméně s tím, jak firmy začínají více využívat cloudová uložiště a služby, význam opravdu velkých disků u pracovních notebooků bude do budoucna nejspíše klesat.

Rozhraní pro zapojení SSD disků

Existují také různé typy rozhraní (potažmo sběrnic), přes které se SSD disky zapojují do počítače. V zásadě platí, že se můžete setkat s rozhraním M.2 (pomalejší) nebo M.2 NVMe (rychlejší). Běžný uživatel ale příliš nepozná rozdíl v rychlosti nabíhání systému, a tak se tato informace může hodit pouze v případě, že byste chtěli disk vyměnit.

Integrovanou či dedikovanou grafiku do notebooku?

Většina notebooků má integrovanou nebo tzv. dedikovanou grafickou kartu. Integrovaná grafická karta je zpravidla součástí procesoru a využívá operační paměť. Dedikovaná karta je proti tomu samostatnou kartou, která má svou vlastní paměť. 

Zatímco s integrovanou kartou si vystačíte na většinu kancelářských činností včetně surfování po Internetu a spouštění videí či hudby, na střih videa, složitější úpravu fotek a grafické programy už budete potřebovat dedikovanou kartu. Všechny čipy na trhu přitom dodává buď firma AMD, nebo nVidia. Pokud uvidíte u notebooku u grafické karty uvedeného jako výrobce Intel, bude se jednat právě o integrovanou kartu.

Tip

Pokud vás zajímá specificky volba notebooku pro grafiky, architekty či stavaře, přečtěte si náš článek Jak vybrat notebook pro AutoCAD, kde se zaměřujeme na parametry spojené s náročnými grafickými programy.

Pokud byste náhodou chtěli využívat pracovní notebook i na hraní her, s integrovanou kartou si těch náročnějších moc neužijete. A pokud již v notebooku máte výkonnou grafickou kartu, bývá notebook těžší a má také významnou spotřebu. Konkrétně pro grafické práce se pak používají např. specializované grafické karty řady nVidia QUADRO či nVidia RTX.

Počítejte přitom i s tím, že grafické karty u notebooku nelze vyměnit a využití externí grafické karty je i s ohledem na cenu spíše raritou. Při volbě notebooku si tak volíte i grafický výkon, který nelze následně snadno navýšit. Pokud tedy zvolíte nedostatečné řešení pro vaše potřeby, můžete zařízení přetěžovat, což povede kromě neuspokojivého výkonu i k přehřívání notebooku.

Další důležité faktory a vlastnosti

Baterie

Jestli máte v plánu s notebookem cestovat, měla by baterie vydržet obstojný počet hodin. To u kancelářské práce nebývá problém, pokud však koupíte náročnou grafickou kartu nebo budete mít extra vysoké rozlišení, doba výdrže se může citelně snížit.

Konektivita

Které konektory potřebujete? USB a HDMI jsou na každém notebooku. Možná oceníte i DisplayPort k přenosu obrazu na externí monitor ve vysokém rozlišením nebo čtečku paměťových karet. Standardem je také bezdrátové připojení Wi-fi a Bluetooth. 

Foto: Jaime Marrero | Zdroj: Unsplash.com

Většina současných tenkých notebooků naopak nemá standardní konektor RJ-45. Pokud jste tedy byli zvyklí se připojovat k routeru kabelem, budete muset s tenkým notebookem využívat Wi-fi (to se ale hodí i při spojení s jinými zařízeními - např. s tiskárnou). Podobně HDMI nahradil starý VGA, takže pokud máte starý monitor či projektor, budete si muset sehnat redukci.

Biometrické funkce

Využijete čtečku otisků prstů nebo rozpoznávání obličeje pro snadné a bezpečné odemykání notebooku?

Ergonomie a podsvícení klávesnice

Není nad to, moci si v prodejně ozkoušet psaní na klávesnici daného notebooku. V tomto bývají nejmarkantnější rozdíly u levných notebooků. Myslete na to, že klávesnici budete používat denně.

Numerická klávesnice

Nutnost přítomnosti numerického bloku klávesnice pro některá povolání jsme již zmínili. Možná ji ale oceníte i přesto, že přímo nepracujete s čísly. Každý totiž přece někdy píše čísla a numerická klávesnice je na to o mnoho pohodlnější.

Zabezpečení

V dnešní době je obzvlášť důležité zabezpečení počítačů připojených k síti. Hackerské útoky na firmy a korporace jsou čím dál častější, kvůli čemuž musí být výborně zabezpečená celá interní síť podniku (více o zabezpečení počítačů). 

Výrobci počítačů se proto dnes snaží problému předcházet – za pomoci hlubokého učení odhalují viry ještě dříve, než jsou zařazeny do virové databáze. Reagují také na nezkušenost a nedbalost uživatelů a izolují potenciálně škodlivý obsah e-mailů ještě před jejich otevřením a chrání před útokem i firmware počítače. Chrání ale i obrazovky před cizími pohledy na veřejných místech a tím zajišťují pocit soukromí.

Pro koho dávají smysl dotykové notebooky?

Více prostoru věnujeme otázce, zda by obrazovka měla být dotyková. Práce na notebooku s dotykovou obrazovkou je často příjemnější a pohodlnější. Obecně se dá říct, že dotyková obrazovka neslouží k psaní dokumentů nebo práci v Excelu, nýbrž se hodí pro manažerské pozice, tvůrčí práci a na komfortní prohlížení webu a multimédií. Oceníte ji např. při prezentaci klientovi.

2 typy displeje notebooků s dotykovou obrazovkou:

Rezistivní - reaguje na dotyk jakéhokoliv předmětu, je ale nutné vyvinout dostatečnou sílu. Jeho výhodou je možnost použití psacího pera.

Kapacitní - všichni jej známe ze smartphonů. Snadno reaguje na dotyk bříška prstu, ale není tak přesný jako rezistivní typ.

Na co se hodí notebooky 2 v 1?

Notebook 2 v 1 je spojení notebooku s tabletem. Buďto jej používáte jako klasický notebook, nebo odpojíte obrazovku, která funguje jako samostatný tablet. Máte tak k dispozici buď klávesnici s obrazovkou, nebo samostatný, dotykově fungující tablet. 

Foto: Dell | Zdroj: Unsplash.com

Notebook 2 v 1 se hodí pro povolání zmíněná u dotykového notebooku, tzn. hlavně manažerské pozice, tvůrčí povolání a komfortní prohlížení multimédií a webu. Notebook 2 v 1 k tomu však přináší ještě obzvlášť pohodlnou práci v terénu, protože lze odpojit klávesnici od tabletu. Cestovat s odpojeným tabletem je velice jednoduché a po příchodu zpět do kanceláře se jen připojí zpět ke klávesnici.

Další vymožeností do terénu, kterou spousta profesí oceňuje, je pak přenosná tiskárna k notebooku. V článku se dozvíte, z jakých typů lze vybírat a jaké jsou jejich potenciální silné a slabé stránky.

V čem se liší drahý a levný notebook?

Může se stát, že narazíte na dva notebooky, jenž se vám budou zdát srovnatelné parametry, ale cenově mezi nimi bude nezanedbatelný rozdíl.

Které faktory způsobují rozdíl mezi levnými a drahými notebooky:

  • lepší dílenské zpracování,
  • spolehlivost,
  • kvalitnější klávesnice a celkově lepší ergonomie,
  • vyšší odolnost a pravděpodobně i delší životnost,
  • lepší konstrukční řešení (např. odvod tepla, snadnější přístup k jednotlivým komponentům při opravě).

Pokud od notebooku očekáváte spolehlivost a pohodlí při práci, nedává smysl pořizovat levný stroj.

Hraje značka notebooku roli?

Značka u notebooků hraje roli, ne však takovou, že by si člověk připlácel za značku, jak se říká. Jde spíše o technické provedení notebooku, řekněme jeho vnitřní architekturu, kvalitu komponentů a konstrukce. Za velmi spolehlivé se považují zejména notebooky HP, Dell či Apple. Dobrý poměr kvality a ceny nabízí pak Lenovo.

Foto: Riekus | Zdroj: Unsplash.com

Nejpopulárnější řady pracovních notebooků jednotlivých značek:

HP ProBook  (základní notebooky na práci)
HP Pavillion  (nižší třída pracovních notebooků)
HP Envy  (nižší třída pracovních notebooků)
HP EliteBook (výkonné pracovní notebooky)
HP Zbook (notebooky pro grafiky) 

Acer Swift
Acer Aspire (nižší třída pracovních notebooků)
Acer Travelmate (výkonné pracovní notebooky)

ASUS VivoBook
ASUS ZenBook

Lenovo ThinkBook
Lenovo Yoga

DELL Vostro (základní notebooky na práci)
DELL Inspiron  (nižší třída pracovních notebooků)
DELL Latitude  (nižší třída pracovních notebooků)
Dell Precison (výkonné pracovní notebooky pro náročné prostředí/grafiky)

UMAX VisionBook

Apple MacBook Air

Notebooky do 10 000 Kč

Řekneme to stručně: notebooky do 10 000 Kč se nehodí na práci. Na Internet se s takovým notebookem podíváte a text ve Wordu napíšete. Nedá se ale očekávat vysoký výkon a dobrá produktivita práce s takovým strojem. 

Téměř jistě se dá říct, že notebook bude jednoduše poškoditelný, nespolehlivý, pomalý a s nekvalitní obrazovkou (ale naštěstí aspoň s obstojným rozlišením 1920 x 1080 px). Některé notebooky mohou mít aspoň čtečku SD karet nebo webkameru.

Základní orientační parametry notebooku do 10 000 Kč:

  • 2jádrový procesor 2,1 GHz
  • 4 GB RAM DDR4
  • 256 HDD nebo 128-256 GB SSD disk

Notebooky do 15 000 Kč

15 000 Kč je cena, za kterou lze koupit základní notebook pro základní účely: práce v MS Office, brouzdání po webu, shlížení filmů. V této cenové relaci se notebook stále neobejde bez kompromisů: buď bude mít málo paměti, nekvalitní obrazovku, nižší výkon, špatnou konstrukci, ale mnohem pravděpodobněji půjde spíš o kombinaci těchto nedostatků. Komponenty do těchto strojů jsou vybírané především na základě levné ceny, nemusí tedy být spolehlivé.

V této cenové kategorii se nachází mnoho notebooků se 4 GB operační paměti, kterým je lepší se vyhnout. Často je v nich také HDD disk, který jsme silně doporučovali v dnešní době již nepořizovat. Pro účely notebooku postačuje integrovaná grafická karta. Mohou mít podsvícenou klávesnici nebo čtečku paměťových karet.

Základní orientační parametry notebooku do 15 000 Kč:

  • 4jádrový základní procesor jako je Intel Celeron nebo AMD Athlon, nanejvýš Intel i3 (2,1 GHz)
  • 4 - 8 GB RAM DDR4
  • 512 GB HDD nebo 256 GB SSD disk, v lepších případech i 512 GB SSD

Notebooky do 20 000 Kč

Zřejmě nejoblíbenější cenová kategorie notebooků, ve které jsou už dostupné různé varianty: pracovní, herní, studentský… Zde už není třeba dělat takové kompromisy, ačkoliv všechno mít také nemůžete. Notebooky do 20 000 už také disponují kvalitnější obrazovkou.

Základní orientační parametry notebooku do 20 000 Kč:

  • 8 GB RAM DDR5
  • 512 GB SSD disk
  • 4 - 6jádrový procesor Intel i5 nebo Ryzen 5 (minimálně 2,6 GHz a Turbo Boost)

K tomu mohou nabízet HD kameru, podsvícenou klávesnici, čtečku otisků prstů, vysokofrekvenční displej nebo další důležitý bonus.

Notebooky do 30000 a dražší

Zde se už pohybujeme ve sféře výkonných strojů, ať už kancelářských, herních, využitelných profesionály, atd.

Základní orientační parametry notebooku do 30 000 Kč a víc:

  • 512 GB nebo 1 TB SSD disk
  • 6 - 8jádrový procesor Intel i7 nebo Ryzen 7 nebo vyšší (minimálně 3,6 GHz a Turbo Boost okolo 5 GHz)
  • 16 GB RAM DDR6

HD kamera, podsvícená klávesnice, čtečka paměťových karet a další vymoženosti jsou zde standardem. K tomu musíte připočíst také výkonnou grafickou kartu, odolnou a kvalitní konstrukci, design, kvalitní obrazovku, vyšší spolehlivost, atp. - všechny věci, které jsme si jmenovali v odstavci, čím se liší levné a drahé notebooky.

Tip

Kolem hranice 30 000 Kč se pohybuje i vysoce výkonná profesionální řada EliteBooků od HP. V recenzi na stroje HP EliteBook 850 G7 a 855 G7 se dozvíte víc o této řadě i o těchto dvou konkrétních modelech.

Potřebujete s výběrem poradit?

Nacházíte se zrovna uprostřed procesu výběru pracovního notebooku a rádi byste se ohledně výběru konkrétního modelu poradili? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit

Kam dál

Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace
před 3 dny, 20.11.2024

Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace

Výběr vhodného modelu dataprojektoru závisí na celé řadě faktorů od požadované kvality obrazu, přes velikost místnosti až po možnosti připojení. V článku vám poradíme, jak se zorientovat v klíčových parametrech, abyste našli projektor, který splní vaše požadavky. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit
před 11 dny, 12.11.2024

Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit

Majitelé firem, projektoví manažeři, vedoucí i zaměstnanci si kladou otázku, jak lépe řídit úkoly, komunikovat nebo sdílet informace tak, aby neztráceli cenný čas. Pojďme si představit aplikace, které vám pomohou získat nad pracovním dnem větší kontrolu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co je to malware a jak jej odstranit
před 1 měsícem, 16.10.2024

Co je to malware a jak jej odstranit

Internet je dnes plný kybernetických hrozeb a setkání s některým z typů malwaru je tak prakticky nevyhnutelné. Proto je zásadní vědět, jak tyto hrozby rozpoznat, jak se před nimi chránit a jak se malware zbavit, pokud je jím váš již počítač nakažen. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost,clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu
před 1 měsícem, 16.10.2024

Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu

Pořízení screenshotu je velmi snadným způsobem, jak sdílet důležité údaje z obrazovky vašeho počítače. Funkce printscreen přitom ale zahrnuje i pokročilejší možnosti, se kterými je vytváření, úprava i sdílení snímků obrazovky doslova hračkou. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co jsou drony a jaké mají komerční využití
před 1 měsícem, 16.10.2024

Co jsou drony a jaké mají komerční využití

Využití dronů v B2B sektoru přináší firmám nové možnosti, a to jak v oblasti efektivity, tak v inovacích. V tomto článku se podrobněji podíváme na to, jak drony mění svět technologií a jaké konkrétní výhody přinášejí firmám i jednotlivcům. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co je to Spyware a jak jej odstranit
před 2 měsíci, 24.9.2024

Co je to Spyware a jak jej odstranit

Spyware je dlouhodobě jednou z největších kybernetických hrozeb v ČR. Jakmile se do vašeho zařízení dostane, je velmi těžce odhalitelný a může napáchat mnoho škod. Nejlepší obranou je proto stejně jako v případě jiných kybernetických rizik prevence. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost