Testování, kalibrace a nabíjení
baterie ​v notebooku

Baterie do notebooku jsou těmi nejzranitelnějšími a nejrychleji opotřebovávanými součástkami notebooků. Jejich životnost je podstatně kratší než životnost celého notebooku a v podstatě je lze označit jako spotřební materiál, který je v určité chvíli potřeba vyměnit. Abyste nebyli překvapeni náhlým selháním baterie, je důležité baterie v notebooku pravidelně testovat a udržovat si tak přehled o jejich zdraví a životnosti, kterou můžete správnou péčí prodloužit. 

Foto: mishoo | Zdroj: Depositphotos.com

Životní cyklus baterie pro notebooky

Každá baterie má jen omezený počet nabíjecích cyklů. Životní cyklus u dnes nejčastěji používaných lithium-iontových baterií zahrnuje průměrně 500 nabíjecích cyklů, které vám vystačí průměrně na 1-3 roky používání. Neznamená to však, že by kapacita baterie notebooku zůstávala plně zachována během všech 500 cyklů. Už během této doby se postupně snižuje.

Průměrným životním cyklem Li-Ion baterie je myšleno to, že pokud baterii zcela nabijete a vybijete 500x, její kapacita neklesne pod 80 % z její původní kapacity. Pokud vám tedy nový notebook bez nabíjení vydržel fungovat 10 hodin, po 500 nabíjecích cyklech to už bude pouze 8 hodin.

Jak poznat, že baterie je na konci životního cyklu?

500 nabíjecích cyklů je pro Li-Ion baterie pouze průměrným číslem. Při špatném zacházení s baterií to může být třeba jen 300 cyklů. Pokud budete naopak ke své baterii přistupovat šetrně, můžete z ní vyždímat třeba až 1 000 plnohodnotných nabíjecích cyklů. Jak tedy poznat, zda se náhodou neblíží její konec?

Nejvýraznějším signálem je vždy výrazné zkrácení doby používání notebooku bez připojení do zásuvky. Pokud kdysi vydržel 10 hodin a najednou zvládne jen polovinu, je načase zbystřit a připravit se na to, že baterie za chvíli odejde. Pokud její stav zaženete do extrému, pak notebook postupně ztratí svou hlavní výhodu – mobilitu, a vy budete odkázaní na jeho trvalé připojení k elektrické síti.

Tip

Podobně dává smysl monitorovat i výkon dalších komponent v notebooku. Snad ještě důležitější než sledování životnosti baterie je diagnostika HDD a SSD disků, což se hodí zejména v případě, že si moc nepotrpíte na pravidelnou zálohu dat.

Jak otestovat stav baterie v notebooku?

Test baterie v notebooku je velmi jednoduchým procesem, který zvládne každý. Využít k tomu lze buď zabudovaný nástroj Windows, nebo jednoduché programy třetích stran.

Test baterie pomocí příkazového řádku Windows

  1. Do průzkumníka Windows napište „cmd“ a klepněte Enter. Otevřete tak příkazový řádek. Následně vepište příkaz „powercfg/batteryreport“ a potvrďte Enter.
  1. Po chvilce příkaz naběhne a zobrazí se vám cesta, kde najdete hotový report o stavu baterie.
  1. Najeďte do patřičné složky a report otevřete. Klíčovou informaci o kapacitě baterie naleznete v části Installed batteries v řádku Full Charge Capacity.

​Jak můžete vidět, v našem případě klesla kapacita baterie během používání notebooku po dobu 3 let z původních 48 001 mWh na 35 516 mWh. Kromě těchto užitečných údajů o původní a zbývající odhadované kapacitě baterie se z reportu dále dozvíte také informace o typu baterie, historii jejího využití a počtu nabíjecích cyklů.

Dalším způsobem, jak zjistit stav baterie, je využití některého z programů. Těch je aktuálně k dispozici hned několik. My jsme si pro ukázku vybrali programy BatteryInfoView a BatteryMon.

Test pomocí BatteryInfoView

BatteryInfoView od Nirsoft je velmi jednoduchý a uživatelsky přívětivý nástroj. Nejdříve si jej stáhněte a stažený zip soubor extrahujte. Poté není potřeba nic instalovat, stačí pouze otevřít aplikaci a ihned se vám zobrazí informace o stavu vaší baterie.

Okamžitě se tak dostanete k nejužitečnějším údajům o původní a zbývající kapacitě baterie. Ukazatel zdraví baterie vám zobrazí také procentuální údaj o tom, jak na tom vaše baterie aktuálně je.

S BatteryInfoView můžete navíc využít také funkce pravidelného monitorování baterie a mít tak stále přehled o jejím aktuálním stavu.

  1. V programu vyberte Options a následně Advanced Options.
  1. Nastavte si, v jakých intervalech se mají zaznamenávat informace o baterii a kam se mají ukládat. My jsme nastavili interval 30 vteřin a záznam ukládáme do stažené složky BatteryInfoView. Pojmenovali jsme jej „údaje baterie“. Název dokumentu si můžete samozřejmě zvolit vlastní. Nakonec potvrďte OK.
  1. Po chvilce se vám ve složce, kam se mají záznamy ukládat, objeví nový textový soubor. U nás je to již zmíněný soubor „údaje baterie“.
  1. ​Pokud si záznam otevřete, najdete zde záznam o pravidelných kontrolách baterie podle vámi nastaveného intervalu. Vidíte v něm údaj o stavu, kapacitě baterie a jejím napětí.

Test pomocí BatteryMon

Software BatteryMon můžete snadno stáhnout pomocí odkazu na jeho instalační balíček. Po otevření souboru postupujte podle pokynů instalačního průvodce. Program bude nainstalovaný během chvilky.

Po otevření programu pak stačí zmáčknout tlačítko Start, načež se spustí podrobný monitoring vybíjení baterie v grafické podobě.

Díky grafu můžete v reálném čase sledovat, jak rychle se baterie vybíjí. Informace o původní a aktuální kapacitě baterie najdete v sekci Info.

Program BatteryMon je vhodný i pro dlouhodobé sledování stavu baterie. Její současnou kapacitu a průběh i rychlost vybíjení můžete porovnávat s údaji z minulosti, díky čemu si utvoříte obrázek o tom, jak rychle vaše baterie degraduje.

Další užitečnou funkcí je pak nastavení notifikací. Na e-mail si můžete nechat zasílat upozornění o různých statistikách vztahujících se k baterii, pokud tyto údaje přesáhnou vámi nastavené prahové hodnoty.

V programu stačí kliknout na Edit a následně Configuration. V části Notifications si pak můžete upozornění detailně nastavit podle sebe.

Pro dlouhodobé sledování stavu baterie lze díky svým funkcím BatteryMon jen doporučit.

Kalibrace baterie notebooku

Kromě zkracující se doby výdrže baterie je dalším signálem toho, že je s baterií něco v nepořádku, také velký rozpor mezi skutečnou a udávanou dobou zbývající do vybití baterie. V této chvíli je dobré pokusit se baterii v notebooku zkalibrovat.

Ukazatel systému Windows či nějaký jiný report třetího programu totiž nemusí kvůli změně kapacity baterie zobrazovat zcela přesný stav nabití baterie. Může tak docházet k zobrazení výše popsaného rozporu. Ten ale pomocí kalibrace baterie snadno odstraníte a systém začne opět zobrazovat přesný aktuální stav baterie. Kalibraci baterie notebooku lze velmi jednoduše popsat jako proces řízeného dobití a následného vybití akumulátoru.

Některé notebooky umožňují zkalibrovat baterii přes systém BIOS. Rozhodně ale tento postup nenabízí všechny modely, a navíc pro někoho může být práce s BIOSem zbytečně složitá. Proto si popíšeme jiný a velmi jednoduchý postup pro kalibraci baterie, který mohou využít všichni uživatelé.

  1. Nabijte baterii notebooku na 100 %.
  2. Poté bude potřebné notebook na baterii téměř zcela vybít. Předtím však musíte změnit nastavení nabíjení baterie notebooku. Najeďte na Ovládací panely, vyberte možnost Hardware a zvuk a následně v části Možnosti napájení klikněte na tlačítko Vybrat schéma napájení.
  1. Poté u příslušného schématu, které je momentálně aktivní, klikněte na Změnit nastavení schématu.
  1. Možnosti Vypnout displej a Převést počítač do režimu spánku nastavte na Nikdy, abyste během kompletního vybíjení notebooku na něm nemuseli stále pracovat. Poté změny potvrďte kliknutím na Uložit změny.
  1. Ve stejném okně úpravy nastavení schématu dále ještě klepněte na možnost Změnit pokročilé nastavení napájení. Otevře se vám dialogové okno. V části Baterie – Kritický stav baterie nastavte kritický stav na hodnotu 5 %.
  1. V části Akce při kritickém stavu baterie nastavte baterii akci Režim hibernace. Poté všechny změny potvrďte kliknutím na OK.
  1. ​Po provedení všech úprav můžete na notebooku normálně pracovat nebo jej nechat samovolně vybít. Jakmile se vybije, ponechte jej po několik hodin vypnutý. Po jeho opětovném zapnutí jej připojte ke zdroji elektrické energie a nechte nabít na 100 %. Vraťte nastavení vypnutí displeje a přechodu do režimu spánku z možnosti nikdy na vámi preferovaný interval. Baterie ve vašem notebooku je nyní zkalibrována a ukazatel systému Windows opět ukazuje skutečný stav jejího nabití.

​​Jak prodloužit životnost baterie

Celkovou životnost baterie můžete výrazně prodloužit správným přístupem a nabíjením. Přinášíme proto také několik tipů, jak na to.

Správné nabíjení

Li-Ion baterie nikdy zcela nevybíjejte. Jakmile baterie klesne na 20 %, začněte proto notebook nabíjet. Baterii ale rovněž nenabíjejte na plných 100 %. Ideální je udržovat jí v rozmezí 20-80 %. Dávejte si proto pozor také na nekonečné nabíjení notebooku, kdy je baterie plně nabitá a notebook přesto zůstává připojený do sítě. Baterii to škodí a výrazně snižuje její životnost. To znamená, že byste ani počítač neměli nechávat zbytečně zapnutý, pokud jej zrovna nepoužíváte. V případě, že na vypnutí zapomínáte, nastavte si automatické vypnutí na určitý čas či po určité době. Dává také smysl si pořídit přepěťovou ochranu, která notebook chrání před výkyvy napětí v elektrické síti (např. při bouřce či při spuštění větších spotřebičů).

Správná teplota

Nejčastější důvody přehřívání notebooku jsou velmi banální. Často jde o nesprávné umístění notebooku, kde je zařízení vystaveno přímému slunci, nebo jeho pokládání na postel, gauč či podobné měkké povrchy, které ucpou jeho ventilační otvory. Dejte si na tyto faktory pozor a notebook navíc vybavte chladicí podložkou, teplo bateriím totiž výrazně zkracuje životnost. 

Nezapomeňte přitom ani na pravidelné čištění notebooku. Usazený prach uvnitř zařízení také výrazně zvyšuje teplotu. Brání totiž dostatečnému chlazení výkonných komponent jako je procesor či grafická karta, které se pak více zahřívají.

Zbavte se zbytečné přítěže

Spousta programů, které ani nepoužíváte, vám často může běžet na pozadí. Zamyslete se proto nad tím, zda je v notebooku vůbec potřebujete, a případně je vymažte. Baterie tak nebude muset na jejich chod zbytečně vynakládat energii. To vám prodlouží jeden nabíjecí cyklus, což ve výsledku prodlouží celý životní cyklus baterie. Odinstalování zbytečných programů běžících na pozadí je navíc také jedním z účinných způsobů, jak zrychlit notebook.

To samé pak platí i pro zbytečně připojená zařízení, která zrovna nepoužíváte. Ať už jde o bezdrátové myši, různá externí úložiště, flash disky, sluchátka či tiskárny, pokud je zrovna nepotřebujete, odpojte je.

Dalším trikem, jak ušetřit energii v baterii a prodloužit tak její životnost, je pak také snížení jasu monitoru. Kdykoli vám to světelné podmínky dovolí, snažte se úroveň jasu udržovat co nejníž.

Správné skladování

Pokud víte, že notebook nebudete déle zapínat, snažte se nechat baterii na úrovni kolem 50-60 %. Skladování na příliš nízké či příliš vysoké úrovni nabití může bateriím v noteboocích dost škodit.

Kalibrujte pravidelně

Kalibrace sice ne vždy přímo prodlouží životnost baterie notebooku, nicméně mu pomůže správně zobrazovat úroveň jejího nabití, čímž se zabrání náhodnému úplnému vybití či naopak přenabití baterie. Kalibraci je proto ideální provádět pravidelně alespoň 1x za 3 měsíce.

Tip

Pokud vás článek zaujal, oceníte možná i tipy na prodloužení životnosti notebooku, kde rozebíráme životnost jednotlivých komponent přenosných počítačů.

Závěr

Správnou péčí a nabíjením můžete životnost baterie v notebooku výrazně prodloužit. Abyste věděli, jak na tom baterie ve skutečnosti je, je důležité ji pravidelně testovat a kalibrovat. Tak budete na odcházející baterii včas připravení. Poté se můžete buď pokusit nechat jí repasovat a opravit v odborné firmě, anebo přijde čas na její výměnu. Ten nastává ve chvíli, kdy již není možné bez připojení k elektrické síti notebook plnohodnotně používat, protože se velmi rychle vybíjí. 

Kam dál

Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace
před 1 dnem, 20.11.2024

Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace

Výběr vhodného modelu dataprojektoru závisí na celé řadě faktorů od požadované kvality obrazu, přes velikost místnosti až po možnosti připojení. V článku vám poradíme, jak se zorientovat v klíčových parametrech, abyste našli projektor, který splní vaše požadavky. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit
před 9 dny, 12.11.2024

Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit

Majitelé firem, projektoví manažeři, vedoucí i zaměstnanci si kladou otázku, jak lépe řídit úkoly, komunikovat nebo sdílet informace tak, aby neztráceli cenný čas. Pojďme si představit aplikace, které vám pomohou získat nad pracovním dnem větší kontrolu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co je to malware a jak jej odstranit
před 1 měsícem, 16.10.2024

Co je to malware a jak jej odstranit

Internet je dnes plný kybernetických hrozeb a setkání s některým z typů malwaru je tak prakticky nevyhnutelné. Proto je zásadní vědět, jak tyto hrozby rozpoznat, jak se před nimi chránit a jak se malware zbavit, pokud je jím váš již počítač nakažen. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost,clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu
před 1 měsícem, 16.10.2024

Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu

Pořízení screenshotu je velmi snadným způsobem, jak sdílet důležité údaje z obrazovky vašeho počítače. Funkce printscreen přitom ale zahrnuje i pokročilejší možnosti, se kterými je vytváření, úprava i sdílení snímků obrazovky doslova hračkou. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co jsou drony a jaké mají komerční využití
před 1 měsícem, 16.10.2024

Co jsou drony a jaké mají komerční využití

Využití dronů v B2B sektoru přináší firmám nové možnosti, a to jak v oblasti efektivity, tak v inovacích. V tomto článku se podrobněji podíváme na to, jak drony mění svět technologií a jaké konkrétní výhody přinášejí firmám i jednotlivcům. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co je to Spyware a jak jej odstranit
před 2 měsíci, 24.9.2024

Co je to Spyware a jak jej odstranit

Spyware je dlouhodobě jednou z největších kybernetických hrozeb v ČR. Jakmile se do vašeho zařízení dostane, je velmi těžce odhalitelný a může napáchat mnoho škod. Nejlepší obranou je proto stejně jako v případě jiných kybernetických rizik prevence. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost