Jak vybrat záložní zdroj UPS

Záložní zdroj UPS je nezbytnou součástí výbavy každé menší či větší firmy. V případě výpadku elektrického proudu totiž dokáže napájet připojená zařízení po několik dalších minut, což vám poskytne dostatek času k tomu, abyste uložili rozdělanou práci a ochránili tak svá data.

Foto: alexlmx | Zdroj: Depositphotos.com

Co je UPS?

UPS zdroj (Uninterruptible Power Supply) je zařízení, jehož účelem je napájet připojená zařízení a dodávat jim energii ve chvíli, kdy je dodávka elektrické energie na pracoviště nebo do domácnosti přerušena. Při výpadku elektřiny vám poskytne drahocenný čas napájení navíc, který využijete pro uložení aktuálně rozdělané práce a následné bezpečné vypnutí všech citlivých zařízení.

Kromě toho ale UPS může zastoupit zásuvku a poskytnout záložní napájení i při větších výkyvech napětí. Veškeré připojené citlivé elektronice tak zajistí stabilní napájení a odpovídající přepěťovou ochranu.

Typy UPS podle provedení

Na začátku výběru UPS je důležité ujasnit si, jaký typ záložního zdroje bude tím pravým pro vás. Podle provedení rozlišujeme 2 – klasický volně stojící záložní zdroj energie, a rackový zdroj.

Volně stojící UPS

Volně stojící záložní zdroje elektrické energie bývají většinou ve věžovém provedení a na první pohled připomínají počítačovou skříň. Kromě toho ale mohou vypadat také jako obyčejná série zásuvek. Jejich výhodou je skladnost a praktičnost, a proto není třeba nějak významně řešit jejich umístění – prostě je postavíte do blízkosti PC nebo jiného zařízení, které budou napájet. Těchto zařízení ale většinou pojmou menší počet, proto jsou primárně určeny do domácností nebo menších firemních prostor. Využití tedy najdou při práci na home office nebo v menších kancelářích a firmách.

Foto: kjekol | Zdroj: Depositphotos.com

Rackové UPS

Do větších firem, kde je potřeba vytvořit záložní zdroj elektřiny pro více počítačů a jiných zařízení současně, jsou určeny rackové UPS. V chodu udrží mnoho různých zařízení. Jsou také ideální do těch firem, které mají vlastní servery – můžete je totiž vložit do stojanu hned vedle nich a velmi elegantně tak vyřešit záložní napájení serverů.

Pomocí jejich umístění a počtu zabraných pozic v rackové skříni se udává jejich velikost. Při UPS do racku totiž na rozdíl od klasických UPS hrají rozměry klíčovou úlohu. Tuto velikost vyjadřují tzv. rack units a k dispozici jsou 3 varianty:

  • UPS do racku 1U – v racku zaberou 1 pozici, většinou však mají také menší počet zásuvek a pojmou tak menší počet zařízení.
  • UPS do racku 2U – nabídnou více prostoru pro akumulátory a zásuvky a většinou mají také vyšší výkon.
  • UPS do racku 3U – UPS pro nejnáročnější využití - např. pro záložní napájení velkých serverů.

Pro jaké provedení se tedy rozhodnout? Pokud potřebujete záložní zdroj napájení pouze pro pár počítačů a jejich příslušenství, pravděpodobně si vystačíte s klasickým UPS. Pokud ale vlastníte firemní servery nebo je plánujete vytvořit, ideální volbou budou rackové UPS. Díky tomu propojíte veškeré síťové prvky se záložním zdrojem velmi snadno a pohodlně.

Nejdůležitější parametry UPS

Kromě základního provedení UPS dále existuje další řada důležitých parametrů, kterým je při výběru záložního zdroje potřebné věnovat pozornost. Na ty se teď podíváme detailněji.

Typ záložního zdroje

UPS zdroje se dělí na 3 základní typy – offlineline-interactive a online. Liší se funkcemi, a tudíž i využitím.

  • Offline UPS – nejjednodušší a nejlevnější řešení, které se skvěle hodí na home office nebo do menších kanceláří. Sepne při výpadku elektřiny, může ale být náchylné na přepětí či naopak pokles napětí, a proto poskytne pouze velmi omezenou dobu záložního napájení kolem 1 minuty. Pro uložení rozdělané práce na jednom počítači a jeho bezpečné vypnutí je to nicméně více než dostačující doba. Mezi jeho největší výhody pak patří dlouhá životnost a vysoká spolehlivost.
  • Line-interactive UPS – funguje podobně jako offline UPS, jde ale o zdokonalenou variantu, která umí lépe pracovat s napětím a lépe reagovat na jeho případné výkyvy. Jeho baterie se proto vybíjí pomaleji a tento záložní zdroj vám tak pro uložení rozdělané práce poskytne více času. Využití najde v menších firmách nebo u náročnějších uživatelů.
  • Online UPS – velmi výkonné, ale také nejdražší řešení. Akumulátory záložního zdroje jsou v nepřetržitém provozu, neustále se dobíjí a v případě výpadku mají při startu nulové zpoždění. Na výkyvy napětí reagují přesně, proto vám na uložení dat poskytnou nejvíce času. Využití najdou zejména ve velkých firmách s vysokými nároky.

Výkon

Velmi podstatným parametrem při výběru UPS je výkon zdroje. Ten byste měli volit s ohledem na příkon všech připojených zařízení – tedy množství energie, kterou potřebujete k tomu, abyste je udrželi v chodu. Výsledný výkon UPS, který poté zvolíte, by pak měl tento údaj přesahovat ideálně o 1/3, abyste si vytvořili určitou rezervu.

Výkon zdroje zjistíte ze 2 parametrů. Prvním je skutečný/činný výkon, který připojené zařízení čerpá. Udává se ve wattech (W). Druhým je zdánlivý výkon, který je násobkem napětí a proudu napájeného zařízení. Udává se ve volt-ampérech (VA).

Při výběru záložního zdroje s dostatečným výkonem se můžete orientovat podle následující pomůcky:

  • Výkon 500 - 1 000 W – postačí na home office nebo do malé kanceláře.
  • Výkon 1 000 - 1 500 W – využijete ve větší kanceláři, kde potřebujete udržet v chodu více zařízení a získat dostatek času k zálohování dat.
  • Výkon nad 1 500 W – byste měli zvážit ve velkých firmách.
  • Výkon 3 000 W a více – ​záložní zdroje určené pro ty největší a nejnáročnější firmy.

Jak zjistit, jaký výkon UPS zvolit?

Pokud si chcete přesně vypočítat, jaký výkon UPS bude pro vás správnou volbou, lepší je orientovat se zdánlivým výkonem zdroje (VA). Jak tedy vybrat takový, který bude pro vás dostatečně výkonný?

  1. Nejdříve se zamyslete a vezměte v úvahu všechna zařízení, která chcete k UPS zdroji připojit.
  2. Zjistěte si, jaké napětí a proud tato zařízení využívají.
  3. U každého ze zařízení hodnotu napětí (V) vynásobte hodnotou proudu (A). Dostanete se k údaji o zdánlivém výkonu těchto zařízení.
  4. Zdánlivé výkony všech zařízení sečtěte.
  5. Konečné číslo vynásobte minimálně koeficientem 1,2, ideálně 1,3 (abyste vytvořili určitou výkonnostní rezervu). Konečné číslo po vynásobení je minimální hodnota zdánlivého výkonu VA, kterou by váš UPS zdroj měl mít.

Záložní doba

Záložní dobou se rozumí doba, po kterou bude UPS zdroj schopen udržet vaše zařízení v chodu při výpadku proudu. Odvíjí se hlavně od kapacity akumulátoru a pohybovat se může v rozmezí od jedné minuty až po desítky minut. Je tedy potřeba tento parametr pečlivě sledovat a zvážit, kolik času budete v případě výpadku potřebovat pro zálohu vašich dat. Většinou pak platí úměra, že čím dražší UPS si pořídíte, tím delší záložní dobu vám nabídne.

Tip

Pokud už u vás někdy ke ztrátě dat došlo, možná vás bude zajímat, že existují metody, jak  se dají smazané soubory obnovit.

Pracovníci na home office či malé kanceláře by si měli bohatě vystačit se záložní dobou 1-3 minuty. Do velkých firem se pak vyplatí delší záložní doba, klidně kolem 10 minut. Pokud je z nějakého důvodu ve vaší firmě vyžadován nepřetržitý provoz i při výpadku proudu, pak jsou pro vás jasnou volbou online UPS, jejichž záložní doba se může pohybovat kolem 1 hodiny a více.

Notebooky mají na rozdíl od stolních počítačů při výpadku proudu nepopiratelnou výhodu vlastní baterie. | Foto: Leon Bublitz | Zdroj: Unsplash.com

U zdrojů bývá také uváděn dvojí údaj – záložní doba při 50% zátěži a záložní doba při 100% zátěži. Při výběru doporučujeme orientovat se raději druhým parametrem, abyste v případě nouze měli opravdu dostatek času.

Počet výstupních zásuvek

Tento parametr určuje, kolik různých zařízení můžete do UPS zdroje připojit. Obvykle pak platí, že čím dražší zdroj je, tím vyšší počet zásuvek nabízí.

U levných modelů najdete zpravidla 2 až 3, střední třída nabídne kolem 6 zásuvek, ty nejdražší UPS pak mohou mít až 10 zásuvek. Jejich počet logicky volte podle toho, kolik zařízení chcete do UPS připojit.

U některých modelů UPS se pak možná setkáte i s modernějšími funkcemi – například připojením přes USB nebo třeba ochranou datové či mobilní sítě. Ty volte podle toho, zda je můžete využít či nikoli. Pokud chcete do UPS připojit pouze počítače, úplně si vystačíte s klasickými zásuvkami.

Typ komunikace

U záložních zdrojů je užitečné sledovat jejich kondici – jaká je kapacita baterií, jaké je aktuální zatížení zdroje a podobně. K tomuto účelu slouží komunikační porty zdrojů. U levnějších modelů to bývá USB připojení, u těch dražších pak LAN konektor, který umožňuje přímé připojení do datové sítě. V tomto případě je často součástí základní výbavy zdroje (případně zdroj nabízí možnost dokoupení rozšiřujícího modulu). Tímto způsobem pak můžete přehledně z jediné aplikace sledovat kondici všech vašich zdrojů.

Užitečné funkce

UPS zdroje mohou mít další užitečné funkce navíc. Zvažte proto, zda se vám některý z nich vyplatí. Ty nejčastější jsou:

  • Signalizace – může být zvuková i světelná, upozorňuje na případnou poruchu zdroje.
  • Vyměnitelné baterie – UPS s odstranitelným panelem, který pro výměnu baterií nevyžaduje přítomnost odborníka.
  • Externí baterie – k některým UPS můžete připojovat i externí baterie, což ještě více prodlouží jejich záložní dobu.
  • Shutdown – v případě výpadku a následného úplného vyčerpání baterií zdroje se tato funkce postará o včasné korektní vypnutí připojeného PC.
  • Úsporný mód – zásuvky u některých zdrojů mohou mít označení ECO, což znamená, že vám šetří energii.
  • Automatický test baterií – kontrola baterií a detekce těch, které potřebují výměnu.
  • Čistý sinusový výstup při bateriovém provozu – zajistí maximálně stabilní napájení pro velmi citlivou elektroniku.

Jaká je životnost baterie v UPS?

Baterie v UPS jsou stejně jako všechny ostatní baterie v podstatě spotřebním zbožím, a proto mají pouze omezenou životnost. Její délka se odvíjí zejména od provozní teploty a způsobu dobíjení, nicméně za standardní dobu životnosti lze označit 3 roky.

Prodloužit jí můžete hlavně tím, že zamezíte trvalému přebíjení baterií v UPS. Jednou za čas je proto dobré nechat zdroj úplně vybít a poté znovu nabít. Platí také, že UPS by mělo být v dostatečné vzdálenosti od všech zdrojů sálavého či jiného tepla (primárně tedy topení). V opačném případě by provozní teplota UPS stoupla, což by se negativně projevilo v podobě zkrácené životnosti baterií.

Kolik stojí UPS?

Základní modely UPS typu offline či line-interactive můžete pořídit už od cca 1500 - 2000 Kč. Výkon na této úrovni je samozřejmě základní, pohybuje se přibližně v rozmezí 300 - 500 W. Primárně tedy jde o záložní zdroje počítače na home office či v malé kanceláři.

Postupně s cenou pak roste i výkon UPS zdrojů. První modely s výkonem přes 1 000 W můžete pořídit v cenovém rozmezí cca 6000 - 7000 Kč. Pokud hledáte zdroj typu online, první modely začínají na úrovni cca 10 000 Kč.

Dál už pak platí rovnice, čím vyšší cena, tím vyšší výkon, a hlavně vyšší počet moderních funkcí. Ty nejvýkonnější 3 000W online či line-interactive zdroje vás mohou vyjít až na 50 000 - 60 000 Kč.

Do konečných nákladů na UPS je pak třeba připočíst samozřejmě ještě náklady na spotřebovanou energii, kterou si odebere samotný zdroj ke svému provozu, a případnou výměnu jeho baterií v budoucnosti. Nicméně určitě je to cena, kterou se na ochranu vašich dat a zařízení vyplatí vynaložit.

Tip

Pokud jste zatím spotřebu výpočetní techniky příliš neřešili, ale rádi byste věděli, jak na tom jste, přečtěte si i článek Jak spočítat a snížit spotřebu počítače.

Závěr

Firemní data jsou příliš cenná na to, abyste si mohli dovolit o ně přijít. Bez UPS by náhodný výpadek proudu mohl znamenat ztrátu klidně několikahodinové práce většího počtu zaměstnanců. Určitě je proto lepší vsadit na prevenci a záložní zdroj UPS si do firmy pořídit. Klíčovými faktory při jeho výběru jsou výkon, který budete pro všechna napájená zařízení potřebovat, a záložní doba, která musí být pro zálohu dat ve vašich firemních podmínkách dostačující.

Kam dál

Jak vybrat datové úložiště NAS
před 3 dny, 19.12.2024

Jak vybrat datové úložiště NAS

Datové úložiště NAS je pohodlným způsobem, jak ukládat a sdílet data v menších a středních firmách. Jaké jsou rozdíly mezi modely a na co se při výběru zaměřit? V našem článku vám poradíme, jak si vybrat NAS, který bude spolehlivě sloužit dlouhá léta.​ Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat záložní zdroj UPS
před 6 dny, 16.12.2024

Jak vybrat záložní zdroj UPS

Záložní zdroj UPS je nezbytnou součástí výbavy každé menší či větší firmy. V případě výpadku elektrického proudu totiž dokáže napájet připojená zařízení po několik dalších minut, což vám poskytne dostatek času k tomu, abyste uložili všechnu rozdělanou práci. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zjistit hardware v PC
před 20 dny, 2.12.2024

Jak zjistit hardware v PC

Znalost vašeho hardware, jako je základní deska, paměť RAM, grafická karta, či procesor, může být klíčová při upgradu, řešení problémů nebo instalaci nových ovladačů. V tomto článku vám proto ukážeme jednoduché způsoby, jak si informace o vašem hardware snadno zjistit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat pracovní mobilní telefon
před 27 dny, 25.11.2024

Jak vybrat pracovní mobilní telefon

Výběr pracovního mobilního telefonu není jen o značce nebo ceně – jde o nástroj, který ovlivní vaši každodenní produktivitu a efektivitu. V tomto článku se proto podíváme na klíčové parametry, které by měl pracovní telefon splňovat, a poradíme, jak najít ideální zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace
před 1 měsícem, 20.11.2024

Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace

Výběr vhodného modelu dataprojektoru závisí na celé řadě faktorů od požadované kvality obrazu, přes velikost místnosti až po možnosti připojení. V článku vám poradíme, jak se zorientovat v klíčových parametrech, abyste našli projektor, který splní vaše požadavky. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit
před 1 měsícem, 12.11.2024

Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit

Majitelé firem, projektoví manažeři, vedoucí i zaměstnanci si kladou otázku, jak lépe řídit úkoly, komunikovat nebo sdílet informace tak, aby neztráceli cenný čas. Pojďme si představit aplikace, které vám pomohou získat nad pracovním dnem větší kontrolu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář