U zdrojů bývá také uváděn dvojí údaj – záložní doba při 50% zátěži a záložní doba při 100% zátěži. Při výběru doporučujeme orientovat se raději druhým parametrem, abyste v případě nouze měli opravdu dostatek času.
Počet výstupních zásuvek
Tento parametr určuje, kolik různých zařízení můžete do UPS zdroje připojit. Obvykle pak platí, že čím dražší zdroj je, tím vyšší počet zásuvek nabízí.
U levných modelů najdete zpravidla 2 až 3, střední třída nabídne kolem 6 zásuvek, ty nejdražší UPS pak mohou mít až 10 zásuvek. Jejich počet logicky volte podle toho, kolik zařízení chcete do UPS připojit.
U některých modelů UPS se pak možná setkáte i s modernějšími funkcemi – například připojením přes USB nebo třeba ochranou datové či mobilní sítě. Ty volte podle toho, zda je můžete využít či nikoli. Pokud chcete do UPS připojit pouze počítače, úplně si vystačíte s klasickými zásuvkami.
Typ komunikace
U záložních zdrojů je užitečné sledovat jejich kondici – jaká je kapacita baterií, jaké je aktuální zatížení zdroje a podobně. K tomuto účelu slouží komunikační porty zdrojů. U levnějších modelů to bývá USB připojení, u těch dražších pak LAN konektor, který umožňuje přímé připojení do datové sítě. V tomto případě je často součástí základní výbavy zdroje (případně zdroj nabízí možnost dokoupení rozšiřujícího modulu). Tímto způsobem pak můžete přehledně z jediné aplikace sledovat kondici všech vašich zdrojů.
Užitečné funkce
UPS zdroje mohou mít další užitečné funkce navíc. Zvažte proto, zda se vám některý z nich vyplatí. Ty nejčastější jsou:
- Signalizace – může být zvuková i světelná, upozorňuje na případnou poruchu zdroje.
- Vyměnitelné baterie – UPS s odstranitelným panelem, který pro výměnu baterií nevyžaduje přítomnost odborníka.
- Externí baterie – k některým UPS můžete připojovat i externí baterie, což ještě více prodlouží jejich záložní dobu.
- Shutdown – v případě výpadku a následného úplného vyčerpání baterií zdroje se tato funkce postará o včasné korektní vypnutí připojeného PC.
- Úsporný mód – zásuvky u některých zdrojů mohou mít označení ECO, což znamená, že vám šetří energii.
- Automatický test baterií – kontrola baterií a detekce těch, které potřebují výměnu.
- Čistý sinusový výstup při bateriovém provozu – zajistí maximálně stabilní napájení pro velmi citlivou elektroniku.
Jaká je životnost baterie v UPS?
Baterie v UPS jsou stejně jako všechny ostatní baterie v podstatě spotřebním zbožím, a proto mají pouze omezenou životnost. Její délka se odvíjí zejména od provozní teploty a způsobu dobíjení, nicméně za standardní dobu životnosti lze označit 3 roky.
Prodloužit jí můžete hlavně tím, že zamezíte trvalému přebíjení baterií v UPS. Jednou za čas je proto dobré nechat zdroj úplně vybít a poté znovu nabít. Platí také, že UPS by mělo být v dostatečné vzdálenosti od všech zdrojů sálavého či jiného tepla (primárně tedy topení). V opačném případě by provozní teplota UPS stoupla, což by se negativně projevilo v podobě zkrácené životnosti baterií.
Kolik stojí UPS?
Základní modely UPS typu offline či line-interactive můžete pořídit už od cca 1500 - 2000 Kč. Výkon na této úrovni je samozřejmě základní, pohybuje se přibližně v rozmezí 300 - 500 W. Primárně tedy jde o záložní zdroje počítače na home office či v malé kanceláři.
Postupně s cenou pak roste i výkon UPS zdrojů. První modely s výkonem přes 1 000 W můžete pořídit v cenovém rozmezí cca 6000 - 7000 Kč. Pokud hledáte zdroj typu online, první modely začínají na úrovni cca 10 000 Kč.
Dál už pak platí rovnice, čím vyšší cena, tím vyšší výkon, a hlavně vyšší počet moderních funkcí. Ty nejvýkonnější 3 000W online či line-interactive zdroje vás mohou vyjít až na 50 000 - 60 000 Kč.
Do konečných nákladů na UPS je pak třeba připočíst samozřejmě ještě náklady na spotřebovanou energii, kterou si odebere samotný zdroj ke svému provozu, a případnou výměnu jeho baterií v budoucnosti. Nicméně určitě je to cena, kterou se na ochranu vašich dat a zařízení vyplatí vynaložit.