13 Druhů papírů na tisk a jejich využití

Ofsetové, křídové, bezdřevé, hlazené, či natírané? Potřebujete zvolit ten správný kancelářský papír, ale nevyznáte se v nepřeberném množství jejich druhů? Na parametry výběru papíru do tiskárny a jednotlivé typy papíru se podíváme v našem článku.

Zdroj: Pxhere.com

Podle čeho vybrat papír do tiskárny

Formát

Pro většinu kancelářského tisku nám postačí tiskárna o formátu A4, se kterou zvládneme i tisk na menší formáty - např. tisk na obálky. Pro formát A3 existují pak specifické kancelářské tiskárny a pro ještě větší formáty už je potřeba tzv. velkoformátová tiskárna.

Tip

Pokud se chcete v tiskárnách zorientovat, přečtěte si náš článek jak vybrat tiskárnu do kanceláře. Pro orientaci ve formátech doporučujeme pak článek Formáty papíru a jejich rozměry.

Gramáž

Určuje váhu papíru na jeden metr čtvereční. Běžný kancelářský papír má gramáž 70-80 g/m2. Čím vyšší gramáž, tím větší tloušťka a pevnost papíru. Pro tisk letáků, prezentací, restauračních menu, atd., je ideální gramáž 90-120 g/m2. Opravdu silné papíry jako je například čtvrtka s gramáží alespoň 220 g/m2, kterou známe z hodin výtvarné výchovy, do běžné tiskárny nedáme.

Tip

Maximální povolenou gramáž papíru najdeme vždy v technických parametrech každé tiskárny. Tyto parametry můžeme nalézt na webových stránkách výrobce. Zde jsou např. Podporované formáty a typy papíru pro HP LaserJet Enterprise MFP M630.


Více se dozvíte v článcích Jak vybrat správnou gramáž papíru pro tisk a Jak tisknout na tvrdý papír

Bělost

Udává se v jednotkách CIE. Pro běžný kancelářský tisk smluv, faktur a formulářů se hodí hodnota okolo 161 CIE. Čím nižší CIE, tím tmavší papír je. Na interní komunikaci firmy stačí 146 CIE. Recyklované a méně kvalitní papíry mívají bělost 55-85 CIE.

Průhlednost (opacita)

100% neprůhledný papír nebude propouštět žádné světlo. Čím je papír průhlednější, tím zřetelněji můžeme vidět písmo na jeho druhé straně, když jej podržíme proti světlu. Velmi průsvitný papír s nízkou gramáží nemusí být tedy vhodný např. pro oboustranný tisk. Samozřejmě existují i papíry, které jsou záměrně transparentní.

Povrchová úprava

Dle povrchové úpravy papír dělíme na:

  • papíry s přírodním povrchem - např. bezdřevý, či recyklovaný papír,
  • papíry hlazené - např. bezdřevý ofsetový papír,
  • papíry natírané - např. křídový papír, LWC,
  • papíry embosované neboli s vlisem.

Druhy papírů na tisk

Xeroxový neboli ofsetový papír

Běžný kancelářský papír bývá označován jako xeroxový, někdy též ofsetový podle ofsetového tisku inkoustových tiskáren. Občas se můžeme setkat také s názvem xerografický papír, takže se nenechte zmást exoticky znějícím názvem.

S xeroxovým neboli kancelářským papírem se v práci setkáváme ze všech druhů papírů asi nejčastěji. | Foto: Gabrielle Henderson | Zdroj: Unsplash.com

Má různé formáty i gramáž, nejčastěji to však bývá 70-80 g/m2. Působí přírodně, barvy se do něj však mírně vpijí a nepůsobí tak živě a kvalitně jako v případě křídového papíru nebo LWC (Light Weight Coated papír).

Dělí se na tři druhy podle kvality: 

  • kancelářský papír typu A,
  • kancelářský papír typu B,
  • kancelářský papír typu C.

Nejkvalitnější papír typu A je pochopitelně také nejdražší. Prospěje však životnosti inkoustových tiskáren. Do nich se doporučuje typ A a B, to znamená spíš kvalitnější papír, a některé fotopapíry. Do laserových tiskáren je vhodnější typ B a C. Nejlevnější papír s označením C je typický vyšším obsahem křídy, která se může ve formě prachu ukládat v tiskárně.

Fotopapír

Fotografický papír se zkráceným názvem fotopapír slouží k tisku fotografií. Je potažen tenkou fotocitlivou vrstvou, díky které získávají snímky věrné barvy a adekvátní ostrost. Fotopapír umožňuje domácí nebo kancelářský tisk fotografií v kvalitě srovnatelné s fotografickou laboratoří.

Fotopapír díky tenké fotocitlivé vrstvě nabízí ve srovnání s ostatními papíry věrnější podání barev a větší ostrost. | Foto: Dan Gold | Zdroj: Unsplash.com

Fotopapír se dělí na:

  • matný fotopapír,
  • polomatný fotopapír,
  • lesklý fotopapír,
  • pololesklý fotopapír.

Křídový papír

Hladký bezdřevý papír oboustranně natřený křídovou vrstvou se označuje jako křídový papír. Bývá bělejší, hladší a jemnější a hodí se pro reprezentativnější tisk: vizitky, katalogy, magazíny, plakáty, vstupenky, pozvánky, nástěnné kalendáře, diplomy, restaurační menu, kancelářské desky a další. Barvy na tomto papíru působí živě a pestře. Vyrábí se v gramáži 90-350 g/m2.

Křídový papír bývá bělejší a hladší a barvy na něm působí živě. | Foto: micheile dot com | Zdroj: Unsplash.com

Vrstva křídy může být:

  • Matná - tisková barva se na matné vrstvě leskne a vytváří kontrast.
  • Lesklá - na lesklé vrstvě vynikne jas, kontrast i barvy obrazu.

LWC papír

Levnější variantou natíraných papírů je Light Weight Coated papír neboli LWC. Je to dřevitý papír natřený matnou či lesklou vrstvou, je však celkově matnější než křídový papír. I on vyniká hezkou barevností. Používá se pro tisk levnějších časopisů, televizních programů nebo reklamních letáků.

Recyklovaný papír

Recyklovaný papír je ekonomičtější a ekologičtější variantou xeroxového papíru a vyrábí se z již jednou použitého papíru. Ačkoliv můžeme na jeho povrchu pozorovat barevnou nestálost, nabízí velice podobnou kvalitu jako papír xeroxový. Hodí se na tisk běžných dokumentů, které se založí do šanonů a nebudou sloužit k prezentaci.

Termopapír

S termopapírem se setkáváme především v obchodech, protože umožňuje efektivní tisk účtenek pomocí termotiskárny. Termopapír je potažený fotocitlivou vrstvou, která se při zahřátí zviditelní v podobě konkrétní barvy.

Tento typ papíru patří pouze do termotiskáren a vybíráme jej podle jejího typu. Musí být chráněný před UV zářením a teplem, jinak mu budou blednout barvy. Výjimkou jsou termosublimační tiskárny, do kterých se používá termopapír odolný proti vlhkosti i UV záření. Obecně platí, že čím má termopapír vyšší gramáž, tím je kvalitnější.

Tip

Více se o termotisku dozvíte z našeho článku Jak vybrat termotiskárnu.

Strukturovaný papír 

Papír s povrchovou úpravou ve formě embosované struktury, jako jsou tenké linie, tečky, šestiúhelníky a jakékoliv další. Je vhodný k tisku slavnostních tiskovin: pozvánek, blahopřání, kondolencí, atp. Pro kancelářskou tiskárnu není strukturovaný povrch však příliš vhodný, takže se doporučuje tisknout pouze ojediněle a v malém množství. Pro běžné používání není vhodný také vzhledem ke své ceně.

Transparentní papír

Průhledný papír lze použít jak do laserové, tak inkoustové tiskárny. Mívá různou gramáž od 40 g/m2 až třeba po 115 g/m2 .Hodí se především pro umělecké potřeby, jelikož nejlépe dává možnost vyniknout kreativitě, ale lze jej využít i k tisku speciálních reprezentativních letáků.

Samopropisovací papír

Všichni známe “kopírák” - uhlový papír, který pod tlakem přenáší barvu z jednoho papíru na druhý. Samopropisovací nebo průpisný papír má nižší gramáž 60 g/m2 a jsou ho tři druhy: CF, CFB, CB, které se liší na základě toho, jak přenášejí barvu.

Když chcete například vytisknout smlouvu se dvěma kopiemi, použijete všechny tři druhy za sebou, díky čemuž se dokument protiskne z originálu přes první kopii až na druhou kopii. až na třetí. Pro libovolný počet opakujících se kopií můžete použít samotný druh CFB.

Karton a lepenky

Karton neznamená pouze lepenkové krabice. Karton je tvrdý papír s vysokou gramáží, na nějž se tisknou například pohlednice, pevné obaly katalogů, skládačky nebo leporela. Může být natřený lesklou, nebo matnou vrstvou. Lepenky mají pak gramáž od 400 g/m2.

Tip

Pokud se chystáte výtisk následně zalaminovat, myslete na to, že standardní laminovací stroj zvládne nanejvýš gramáž 300 g/m2. ​​

Karton se běžně používá např. pro tisk pohlednic. | Foto: Markus Spiske | Zdroj: Unsplash.com

Samolepicí a vizitkový papír

Samolepicí papír se skládá ze dvou vrstev, mezi nimiž je lepidlo. Po vytisknutí od sebe vrstvy oddělíme a výsledek můžeme někam nalepit. To se hodí na tisk menšího množství různých polepů, které se tak nemusí zadávat specializované firmě. Vizitkový papír funguje na podobném principu - je rozdělený na 10 deset vizitek, které po tisku sloupnete a můžete použít.

Grafické a speciální papíry

Grafický papír slouží k uměleckému tisku, není to tedy papír pro domácí, ani kancelářské využití. Jedná se o bezdřevý papír s dobrou potiskovatelností. Dále existuje velké množství speciálních papírů - namátkou jsou to hedvábný, třpytivý, metalický nebo perleťový papír.

Tabelační (traktorový) papír

Jako poslední zmíníme tabelační papír používaný do jehličkových tiskáren. Ty jsou dnes zastaralé, kvůli čemuž se s ním už moc nesetkáme. Byl charakteristický lehkou gramáží a vodícím dírkováním po stranách, díky kterému se v tiskárně posouval.

Stále nevíte, jaký papír použít?

Nejste si jisti, jestli jste si pro Vámi zamýšlený účel tisku zvolili správný papír? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak zjistit hardware v PC
před 1 dnem, 2.12.2024

Jak zjistit hardware v PC

Znalost vašeho hardware, jako je základní deska, paměť RAM, grafická karta, či procesor, může být klíčová při upgradu, řešení problémů nebo instalaci nových ovladačů. V tomto článku vám proto ukážeme jednoduché způsoby, jak si informace o vašem hardware snadno zjistit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat pracovní mobilní telefon
před 8 dny, 25.11.2024

Jak vybrat pracovní mobilní telefon

Výběr pracovního mobilního telefonu není jen o značce nebo ceně – jde o nástroj, který ovlivní vaši každodenní produktivitu a efektivitu. V tomto článku se proto podíváme na klíčové parametry, které by měl pracovní telefon splňovat, a poradíme, jak najít ideální zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace
před 13 dny, 20.11.2024

Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace

Výběr vhodného modelu dataprojektoru závisí na celé řadě faktorů od požadované kvality obrazu, přes velikost místnosti až po možnosti připojení. V článku vám poradíme, jak se zorientovat v klíčových parametrech, abyste našli projektor, který splní vaše požadavky. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit
před 21 dny, 12.11.2024

Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit

Majitelé firem, projektoví manažeři, vedoucí i zaměstnanci si kladou otázku, jak lépe řídit úkoly, komunikovat nebo sdílet informace tak, aby neztráceli cenný čas. Pojďme si představit aplikace, které vám pomohou získat nad pracovním dnem větší kontrolu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co je to malware a jak jej odstranit
před 2 měsíci, 16.10.2024

Co je to malware a jak jej odstranit

Internet je dnes plný kybernetických hrozeb a setkání s některým z typů malwaru je tak prakticky nevyhnutelné. Proto je zásadní vědět, jak tyto hrozby rozpoznat, jak se před nimi chránit a jak se malware zbavit, pokud je jím váš již počítač nakažen. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost,clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu
před 2 měsíci, 16.10.2024

Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu

Pořízení screenshotu je velmi snadným způsobem, jak sdílet důležité údaje z obrazovky vašeho počítače. Funkce printscreen přitom ale zahrnuje i pokročilejší možnosti, se kterými je vytváření, úprava i sdílení snímků obrazovky doslova hračkou. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář