Začínáme s 3D tiskem

3D tisk je obsáhlejší a složitější než klasický tisk na papír. Abychom s ním mohli začít, je třeba seznámit se s pojmy souvisejícími s celým procesem a rozdělit si postup do jednotlivých kroků. Vítejte u našeho průvodce 3D tiskem pro začátečníky.

Foto: Ischukigor | Zdroj: Depositphotos.com

Ať už chcete tisknout MDF, nebo SLA tiskárnu, proces 3D tisku je naštěstí velice podobný. My se budeme soustředit především na MDF tiskárny, abychom si vysvětlili některá jejich úskalí. 

Tip

Pokud o 3D tisku zatím nic nevíte, prostudujte si článek Jak funguje 3D tiskárna. Pomůže vám to zorientovat se v jednotlivých technologiích tisku.

V prvé řadě si řekneme, jaké příslušenství k 3D tisku potřebujeme. K 3D tisku potřebujeme minimálně tyto 4 věci:

  • 3D tiskárnu,
  • materiál pro tisk,
  • počítač,
  • program na 3D tisk (slicer).

Volba a Příprava 3D tiskárny

Začneme od začátku, což je otázka pořízení tiskárny. 3D tiskárny lze koupit ve zkompletovaném, nebo rozloženém stavu. Pokud chcete ušetřit, poříďte si nezkompletovanou, ale připravte se na hodiny montáže. Tuto volbu doporučujeme jen technicky zručným jedincům. Úplně nejlevnější cesta je sehnat všechny díly 3D tiskárny zvlášť, ale to by bylo na zcela jiný článek.

Tip

O výběru tiskárny jsme napsali samostatný článek s názvem Jak vybrat 3D tiskárnu. Srovnáváme zde silné i slabé stránky jednotlivých typů tiskáren a uvádíme i všechny parametry podstatné pro volbu tiskárny.

​Bohužel neexistuje jeden jediný, obecný návod na sestavení 3D tiskárny. Konkrétní návod najdete vždy až v balení vámi zvoleného modelu tiskárny. Jakmile tiskárnu sestavíte, dejte pozor, aby byla umístěna do vodorovné a stabilní pozice.

Kalibrace 3D tiskárny

Před prvním tiskem a po každé fyzické manipulaci s tiskárnou se musí spustit kalibrace 3D tiskárny, která otestuje, zda je připravena k použití. Kalibrace 3D tiskárny znamená zejména vynulování os X, Y a Z a nastavení správné polohy trysky těsně nad povrchem (nahřáté) podložky. 

Nastavení 3D tiskárny

Po kalibraci se musíme ujistit, že je tiskárna správně nastavená pro daný tisk. Přijít na správné nastavení nové 3D tiskárny, aby výtisk byl opravdu kvalitní, může trvat (nejen) začátečníkovi dlouho. 

Pokud neoplýváte trpělivostí, investujte do chytřejší tiskárny, která nastavuje parametry automaticky podle vstupního materiálu a dalších hodnot. Stejně se ale připravte na to, že je potřeba často manuálně zasáhnout.​

Přijít na správné nastavení nové 3D tiskárny, aby výtisk byl opravdu kvalitní, může trvat (nejen) začátečníkovi dlouho. | Foto: stockasso | Zdroj: Depositphotos.com

Nejdůležitější nastavení 3D tiskárny

  • Rychlost
    Aneb jak rychle bude hlava jezdit. Běžná rychlost se pohybuje okolo 90-100 mm/s. V případě chyb ve výsledku tisku je vhodné ji snížit na 75 %.
  • Příprava podložky
    Podložka 3D tisku musí být čistá a nemastná. Některé typy filamentů potřebují speciální úpravu povrchu (například nanesení vrstvy lepidla). 
  • Teplota
    Určuje se teplota materiálu a nahřátí tiskové podložky. V případě odlepujícího se výtisku zkuste zvýšit teplotu o 5-10 °C.
  • Výška vrstvy
    Čím je vrstva tenčí, tím je tisk kvalitnější, ale pomalejší. Střední hodnota je mezi 0,15-0,2 mm. 
  • Tloušťka pláště
    Vnější stěny tištěného modelu musí být dostatečně silné, aby se nezhroutily.

Zavedení filamentu do tiskové hlavy

(Starý filament se před výměnou musí zcela odstranit.)

  1. Předehřejte tiskovou podložku i trysku
  2. Umístěte filament na cívku a ustřihněte mu špičku
  3. Zadejte příkaz k zavedení filamentu
  4. Motor filament zavede do hlavy.
Tip

Více o výběru vhodného filamentu se dozvíte v článku Jak vybrat materiál pro 3D tisk.

Filamenty pro 3D tisk lze sehnat v široké škále materiálů, barev a tlouštěk. | Foto: Marina1408 | Zdroj: Depositphotos.com

Jak začít s 3D tiskem

Nyní si uvedeme praktický postup, jak na 3D tisk. Lze jej rozdělit do 3 kroků:

1. Získání šablony pro 3D tisk

3D model, který slouží jako šablona tisku, nejprve musíme mít v digitální podobě na počítači. Jsou 2 možnosti, jak jej získat:

  • Navrhnout jej pomocí softwaru pro tvorbu 3D grafiky
    Je jich mnoho: SketchUp, Blender 3D, FreeCad, Fusion360, 3D Crafter a v neposlední řadě také malování 3D, které je automaticky součástí Windows 10. Tvorba 3D geometrického modelu není ale úplně snadná a vyžaduje praxi. V tom může dopomoct TinkerCad od firmy Autodesk, který je zdarma online přímo v prohlížeči i s návodem.
  • Stáhnout z internetu
    Nejoblíbenější databáze modelů jsou Thingiverse, Instrukce a PinShape, další jsou Cults, TurboSquid, Sketchfab, Free3D nebo MyMiniFactory. Najdete v nich profesionální i amatérské modely, placené i zdarma. Nic vám nebrání si je pak doupravit v jednom výše zmíněném programu. Databáze jsou skvělé i v případě, že hledáte inspiraci, co tisknout na 3D tiskárně.

2. Výběr programu pro 3D tisk

Slicer je typ programu, který na bází 3D modelu vytvoří instrukce, kterým tiskárna rozumí a dokáže podle nich pracovat. Ta tiskne po vrstvách, takže program model “rozkrájí” na jednotlivé vrstvy (=slicing), nastaví rychlost tavení filamentu, nahřátí podložky a další parametry.

Nejčastější formát souboru modelu, se kterým slicery pracují, je “.stl”. Vlastnoručně vytvořený model proto ukládáme v tomto formátu a upřednostňujeme jej při stahování. Především ale záleží, jaké formáty podporuje slicer, se kterým pracujete.

Nejpoužívanější slicery jsou Cura a Slic3r. Výrobci tiskáren dávají na web také zdarma ke stažení vlastní slicery.

3. Zadání tiskové úlohy 3D tiskárně

V dalším kroku musíme instrukce vytvořené slicerem zadat tiskárně. Nahrajeme výstup ze sliceru na SD kartu, vložíme do tiskárny a dáme tisk. Jedná se o nejčastější způsob přenosu dat do tiskárny, ale některé slicery dovolují tisknout přímo přes USB kabel.

Samozřejmě si předtím zkontrolujeme, zda nám stačí množství filamentu a tiskárnu nenecháváme dlouho předehřátou, aby se neucpaly trysky. Ideální je tiskárnu prvních 5 minut sledovat a kontrolovat, zda vše probíhá tak, jak má. Po ukončení tisku je někdy nutné vytisknutý model odlepit špachtlí nebo podobným nástrojem.

chcete s 3D tiskem poradit?

Pokud vás zajímá, jak vybrat vhodnou 3D tiskárnu či náplň do ní, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Optická síť vs. 5G: Co dává větší smysl pro firmy?
před 5 dny, 24.3.2025

Optická síť vs. 5G: Co dává větší smysl pro firmy?

Požadavky firem na internetové připojení se v posledních letech výrazně zvyšují a budou stoupat i nadále s pokračující digitalizací a technologickým pokrokem. K hlavním technologiím pro firemní internet v současné době patří optická síť a 5G. Pro jakou možnost se rozhodnout? Každá má své výhody i limity. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak vybrat procesor do stolního PC
před 30 dny, 27.2.2025

Jak vybrat procesor do stolního PC

Procesor je mozkem každého počítače a jeho správný výběr ovlivní rychlost, plynulost i celkový výkon sestavy. Na trhu existuje široká škála modelů s různým počtem jader, frekvencí a technologiemi, které mohou být klíčové pro různé pracovní úkony. V tomto článku vám poradíme, jak se v nabídce zorientovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat operační paměť RAM do stolního PC
před 1 měsícem, 19.2.2025

Jak vybrat operační paměť RAM do stolního PC

Operační paměť RAM patří mezi klíčové součásti každého počítače, a proto její výběr nelze podcenit. Při rozhodování o konkrétních modulech je nutné zaměřit se na kompatibilitu, kapacitu, frekvenci a latenci. Abyste při výběru zbytečně netápali, připravili jsme následující článek. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat základní desku do stolního PC
před 1 měsícem, 13.2.2025

Jak vybrat základní desku do stolního PC

Výběr správné základní desky ovlivňuje kompatibilitu procesoru, paměti RAM i dalších komponent a určuje tak výkon i možnosti rozšíření v budoucnu. V tomto článku se podíváme na všechny důležité faktory, které vám pomohou vybrat ideální základní desku pro váš počítač. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat zdroj do PC
před 2 měsíci, 30.1.2025

Jak vybrat zdroj do PC

Napájecí zdroj má zásadní vliv nejen na hlučnost, ale i na celkovou životnost počítače. Klíčovými parametry při výběru jsou výkon a účinnost, ale existuje i řada dalších faktorů, které je dobré zohlednit. V tomto článku si projdeme hlavní parametry zdroje a poradíme, jak zvolit ten správný pro váš počítač. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat správný typ počítačové skříně
před 2 měsíci, 16.1.2025

Jak vybrat správný typ počítačové skříně

Počítačová skříň představuje základní element každé počítačové sestavy. Nejde o pouhou „krabici“, do které byste jednotlivé komponenty pouze schovali. Naopak – dobrá skříň musí efektivně odvádět teplo, pracovat co možná nejtišeji a umožnit snadný přístup. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware