Prostorový tisk je natolik všestranný, že je zatěžko vyjmenovat vše, co umí. Existují však oblasti výroby, ve kterých se běžně používá a někdy dokonce vyniká. 3D tisk má samozřejmě svá omezení týkající se materiálu, času, tvaru a účelu produktu, ale omezení čím dál více odpadají tím, jak se tiskárny zdokonalují.
S 3D tiskem se neodvratně pojí i výběr správného materiálu. Ačkoliv si na většinu běžných produktů vystačíte se základními materiály typu PLA a ABS, PETG, Nylon nebo polykarbonát. Je zcela nutné mít jistotu, že víte, jak vybrat správný materiál pro 3D tisk, a získávat s ním zkušenosti pomocí experimentování.
Využití 3D tisku ve firmě
Možná zrovna řešíte, zda se vyplatí pořídit 3D tiskárnu do firmy? Co třeba na levný tisk vlastních originálních reklamních předmětů nebo jiných pomůcek k reprezentaci? Oblíbené je i prototypování (nebo tzv. před-prototypování) výrobků, kterým se uspoří čas i peníze. Na 3D tiskárnách je zajímavé i to, jak mění myšlení v přístupu k výrobě. Relativně malá investice se tak rychle a efektivně vrací, většinou v řádu týdnů, maximálně měsíců.
Co tisknout na 3D tiskárně?
Pokud už máte za sebou začátky s 3D tiskem (seznámili jste se s tím, jak funguje 3D tiskárna, a dostatečně experimentovali s nastavením tisku, povahou materiálů a tvary produktů) můžete se pustit do tisku v jedné či více kategoriích produktů.
Prototypy a modely
Ve výrobních firmách jsou dobrým příkladem využití 3D tisku výroby prototypů. Např. společnost Adidas se rozhodla vyrábět novou obuv na 3D tiskárně, čímž srazila dobu výroby a náklady na úplný zlomek. Jednat se ale může o prototyp čehokoliv. To stejné platí i pro modely architektonických návrhů, apod. Stačí firmám nabídnout svoji spolupráci za tímto účelem.