Tento válec je pravděpodobně nejdůležitější součást a středobod celého procesu. Jedná se o kovový, světlocitlivý válec potažený polovodivou vrstvou, většinou selenu. Selen se ve tmě automaticky chová jako izolant, povrch válce tedy není nabitý.
Právě zde vstupuje do hry laser, po kterém mají tiskárny jméno: aby se selen nabil, musí se válec laserem osvětlit, avšak pouze v těch bodech, které budou tvořit obraz na papíře. Když tisknete například dokument, zůstane většina papíru prázdná, čemuž musí odpovídat i nasvícení válce. Dá se říct, že laser “vypálí” do válce písmena, slova a věty onoho dokumentu, a na tyto kladně nabité body se následně přichytí toner.
3. fáze: Nanesení toneru
Nabitá výseč válce se pootočí o několik desítek stupňů směrem k dávkovači toneru. Toner pro laserové tiskárny je práškový a přichytí se k těm bodům na válci, které jsou nabité po předchozím osvětlení laserem. Toner se na selenový válec rozprostře pomocí tzv. magnetické vývojky, což je opět druh válce, který pomocí magnetismu přenese prášek na nabitý válec.
Když kupujete toner pro barevné tiskárny, jednotlivé barevné kazety bývají označeny písmeny C, M, Y a K. Jsou to první písmena anglických názvů barev, které najdete uvnitř nich: cyan (modrozelená), magenta (purpurová), yellow (žlutá) a key (“klíčová” barva neboli černá). Nejdříve se nanáší základová vrstva zvaná “key” a po ní postupně následují zbylé tři barvy, z nichž každá vyžaduje svou vlastní rotaci válce. V případě černobílé tiskárny se nanáší pouze černá.
4. fáze: Otisknutí toneru na papír a zažehlení
Když se válec otočí o dalších pár desítek stupňů, přijde do kontaktu s papírem a toner se na něj mechanicky přenese. Toner má ale stále formu prášku, a ten se na papíře neudrží. Než papír vyjede z tiskárny, je za vysoké teploty “zažehlen” do papíru. To zajistí opět další válce: přítlačný a zažehlovací. Přítlačný zatlačí obraz do plochy papíru a druhý jej při teplotě 200 °C trvale zafixuje. Díky tomuto se prášek roztaví a zůstane na papíře. Nahřátí válce je důvod, proč laserové tiskárny nejsou schopné tisknout ihned po spuštění a potřebují čas na zahřátí.
5. fáze: Příprava válce pro další tisk
V další fázi otočení válce je nutné nabitý válec vybít a mechanicky očistit, aby byl připravený k dalšímu “laserovému zákroku”. Jakmile je to provedeno, válec je opět připravený na tisk.
Celý výše popsaný proces se odehrává jedním plynulým pohybem.
2 typy laserových tiskáren
Laserové tiskárny se ve skutečnosti dělí na dva typy podle použité technologie:
1. Technologie laserová
Ta je popsaná výše. Jen dodejme, že laserový paprsek postupuje zcela lineárně - nabíjí polovodivý povrch válce jeden bod na řádku po druhém (a to extrémní rychlostí).