Zde je ale nutné podotknout, že mezi doplňováním cartridge a toneru najdeme jeden zásadní rozdíl. Zatímco doplnit cartridge je snadné, bezpečné a tento postup zvládne každý, plnění toneru je při nesprávném postupu potenciálně nebezpečné. Je proto na vašem rozhodnutí, zda se do toho pustíte sami nebo si raději necháte tonerovou kazetu renovovat odborníky.
Co budete k plnění potřebovat?
Základem pro plnění toneru i cartridge je tvz. refill kit, tedy doplňovací sada. V případě toneru bude obsahovat tonerový prášek a u cartridge zase lahvičky s inkoustem. V sadách se ale často nachází také další pomůcky, které budete během plnění určitě potřebovat.
Mohou to být např. injekční stříkačky pro plnění inkoustu do cartridge, ruční vrtáčky na otevírání kazet a plastové ochranné rukavice. Vždy se proto přesvědčte, co všechno vaše konkrétní doplňovací sada obsahuje a případnými chybějícími pomůckami se nezapomeňte vybavit. V závislosti na tom, zda budete doplňovat toner nebo cartridge, se pak i tyto pomůcky mohou mírně lišit. Ověřte si, že máte primárně následující položky.
Cartridge
- Refill kit s lahvičkami inkoustu
- Injekční stříkačky pro snadné plnění inkoustu
- Ochranné rukavice
- Staré noviny na zakrytí pracovní plochy
Toner
- Refill kit s tonerovým práškem
- Papírový nebo plastový trychtýř pro snadné plnění prášku
- Nový čip do tonerové kazety (bývá součástí doplňovací sady)
- Plochý šroubovák na odstranění uzávěru tonerové kazety
- Ochranné brýle, jednorázové rukavice a respirátor
- Staré noviny na zakrytí pracovní plochy
- Uzavíratelný sáček na zbytky starého toneru
Jak naplnit toner?
Ještě před zakoupením refill kitu je potřeba si ověřit, zda je vaše tonerová kazeta k naplnění vůbec vhodná. V první řadě byste měli vědět, že pro doplnění se mnohem více hodí originální tonery. Kompatibilní tonery totiž nemusí po doplnění vůbec fungovat. Navíc výměna prášku u neoriginálních levných tonerů z Číny přináší určitá zdravotní rizika. Proto je při doplnění lepší vsadit raději na originální toner.
K doplňování nejsou pak dále vhodné zejména ty tonerové kazety, které neobsahují čip. Kvůli tomu totiž nebudou po výměně tonerového prášku správně fungovat. Absence čipu je často k vidění zejména u startovacích kazet (tedy kazet, které jste dostali k tiskárně při jejich koupi).
Ty se často mohou od běžných kazet lišit také svou konstrukcí, protože jejich výrobce počítá s tím, že po jejich spotřebování je vyměníte. Pokud tedy v tiskárně máte startovací kazetu, bude potřeba jí vyměnit za novou a do doplňování se případně pustit až po jejím spotřebování.
Dále se pak konkrétní postup pro doplnění toneru bude lišit také podle výrobce tiskárny. Typickým příkladem je značka Brother, která při výměně prášku vyžaduje i tzv. resetovací kit. Ten je přitom potřeba dokoupit zvlášť. Proto je vždy nutné se při výměně prášku řídit hlavně manuálem, který je součástí každé refill sady.