Celý proces čištění by měl vypadat takto:
- Vypneme tiskárnu, vytáhneme ji ze zásuvky a necháme vychladnout.
- Otevřeme část tiskárny s inkoustovou kazetou a opatrně ji vyjmeme a očistíme.
- Očistíme pouzdro, do kterého se kazeta ukládá. Pro hůře dostupná místa zvolíme štětec.
- Vložíme kazetu zpět.
Jak vyčistit tiskovou hlavu
Větší oříšek může představovat zanesená tisková hlava s tryskami, díky kterým tiskárna dopravuje inkoust na papír. Inkoust v nich může během několika týdnů zaschnout a ucpat je. U dnešních tiskáren je naštěstí běžná funkce automatického čištění tiskové hlavy. To znamená, že tiskárna trysky čistí buď průběžně sama od sebe, nebo můžete funkci spustit v menu tiskárny (občas se schovává pod názvem “kontrola trysek”). Klidně ji nechte jet 2-3x po sobě.
Pokud to nepomůže nebo jste funkci nenašli, můžete se pokusit zanesené trysky vyčistit ručně. Kde tiskovou hlavu najít? Jsou tři varianty: buď je součástí inkoustové cartridge a stačí tedy vyjmout cartridge (u této varianty navíc platí, že výměnou cartridge vyměníte i tiskovou hlavu, což je nejsnazší způsob, jak se zbavit problému). Druhá varianta je, že tisková hlava je součástí tiskárny a musí se buď „vycvaknout“ nebo vyšroubovat. Třetí varianta je, že tisková hlava je pevnou součástí tiskárny a vyjmout nejde. V tomto případě nezbývá než tiskárnu předat profesionálnímu servisu.
K dalšímu postupu budete potřebovat speciální roztok na čištění tryskové hlavy tiskárny, který dostanete v obchodech s IT, elektronikou nebo náplněmi do tiskáren. Můžete jej nalít na tác nebo v něm namočit kapesník, na který tiskovou hlavu postavíte stranou s tryskami. Do půl hodiny by se měl zaschnutý inkoust rozpustit. Poté tiskovou hlavu necháte uschnout a vložíte ji zpět do tiskárny.
Po aplikování tohoto procesu je pravděpodobné, že zařízení vytiskne následující 1-3 stránky rozmazaně, ale poté by se vzhled stránky měl vrátit k normálu. Po procesu čištění trysek tiskárny doporučujeme vždy vždy provést i zkušební tisk a test barev tiskárny.