Jak zabezpečit firmware

Téměř všechna dnešní elektronika obsahuje tzv. firmware, který řídí základní operace počítače. Napadnout firmware je obtížné, ale o to více hacker z úspěšného útoku těží. Nad počítačem získává téměř úplnou kontrolu. Zatímco dříve se útoky na firmware považovaly za nepravděpodobné, poslední dekáda dokazuje, že jsou až příliš reálné. 

Foto: Torychemistry | Zdroj: Depositphotos.com

V srpnu 2020 došlo v ČR k několika útokům na bankomaty ČSOB a Raiffeisenbank, při kterých zloději dokázali s bankomatem komunikovat tak, aby jim neoprávněně vydal požadovanou hotovost. K úspěchu jim posloužila zastaralá verze firmwaru, užívaná typem bankomatů, který si předem vytipovali. Jde o jeden z mnoha příkladů rozšiřujících se útoků na firmware.

​Co je firmware?

Firmware je označení pro speciální software řídící základní operace výpočetních zařízení. Na rozdíl od běžného softwaru (tzn. operačního systému a jeho aplikací) je neodlučně spjatý s hardwarem, který ovládá a který bez něj nemůže fungovat (odtud název firmware: “firm” znamená pevný, neboli v tomto případě “pevně zabudovaný software”).

Když koupíte nový hard disk do notebooku, můžete se spolehnout, že obsahuje i integrovaný firmware, který se stará o jeho funkčnost. Nachází se nejen v počítačích, ale i mobilních telefonech, tabletech, kalkulačkách, průmyslových strojích, digitálních hodinkách, elektronických systémech aut, semaforech nebo Wi-fi -  v podstatě ve veškeré moderní elektronice. Díky firmwaru se na zařízení spustí, naběhnou a provádějí základní operace.

Je tedy jasné, že se jedná o zcela zásadní a nepostradatelnou součást počítače. A právě to z něj dělá velice atraktivní cíl pro hackery - úspěšná infiltrace firmwaru skýtá velký potenciál - hacker se dostane v podstatě “až do jádra samotného systému”, odkud nad ním získá obrovskou míru kontroly. 

​Stručná charakteristika firmwaru

  • Je uložen na speciální paměti mimo pevný disk a nelze jej tím pádem najít na disku, bezpečně smazat, ani odstranit formátováním disku.
  • Operační systém nemá k této paměti přístup. Nebezpečný malware se tedy vůbec nemusí nacházet v operačním systému a antivirus jej nedokáže najít ani při kompletním scanu.
  • Má přiřazenou nejvyšší prioritu, tzn. jeho operace jsou nadřazené ostatním operacím počítače. ​
  • Je velice obtížné nakažený firmware opravit, aniž by se musela kompletně vyměnit základní desku.

​Útoky na korporace

Pro všechny podniky, státní instituce i banky je stěžejní vědět, že se tyto útoky odehrávají, a obrnit se proti nim. Jedním z nejznámějších případů je útok na dánského lídra v logistice, společnost Maersk. Společnost se v červnu 2017 stala obětí kybernetického útoku, který jej stál zhruba 300 milionů dolarů, globální 10denní výpadek systému a obnovu desetitisíců počítačů. Jednalo se o jeden z největších hackerských útoků v dějinách. Infekce se přitom rozšířila z jediného napadeného počítače z pobočky firmy v Africe!

Pandemie a home office

Současná pandemie donutila mnoho firem přesunout širokou škálu svých aktivit na Internet a jsou zde zranitelnější než kdy dřív. S tím souvisí i skutečnost, že dnes pracuje ohromné množství lidí přes home office, kde jsou snadněji napadnutelní. Výrobci hardwaru proto přichází s integrovanou ochranou firmwaru. S vývojem a analýzou této problematiky má dlouholeté zkušenosti např. společnost HP.

Proč antivirus nic nezmůže

Proč je proti útokům na firmware běžná antivirová ochrana neúčinná?

Důvod je velice prostý: klasický antivirus není určen na ochranu firmwaru, ale na ochranu operačního systému a jeho aplikací. Ochrana firmwaru musí být zabudovaná do samotného hardwaru jako samotný firmware. Ten se nachází hlouběji, pod úrovní operačního systému. Běžný antivirus nedokáže útok odhalit, ani napravit. A to je obrovský problém - jakmile k němu dojde, nemusí o tom vůbec vědět. Antivirus vás neupozorní, a i kdybyste na napadení přišli, je velice pravděpodobné, že s tím nic nezmůžete. Hacker může ovlivňovat dění v počítači, aniž by si toho antivirus kdy všimnul. Zbývá jen odpojit počítač od sítě a koupit nový. Ochrana firmwaru vyžaduje odlišnou technologii a přístup.

HP Sure Start

Řešení nabídla před časem společnost HP - ochranu HP Sure Start. Jedná se o program integrovaný do hardwaru společnosti HP.

Tip

Tato ochrana je například součástí řady Elite - o dvou noteboocích z této řady si můžete přečíst v naší recenzi HP EliteBook 850 G7 a 855 G7.

Program HP Sure Start se spustí jako první hned při startu zařízení a zahájí kontrolu firmwaru (nejčastěji se jedná o firmware typu BIOS) a zajistí, aby se načetla jedině původní a nedotčená verze firmwaru. V případě jakékoliv podezřelé změny ohlásí uživateli i oddělení IT napadení. Ale to přitom nebrání plynulému startu počítače. HP Sure Start totiž obsahuje zálohu firmwaru, kterou spustí místo nakaženého firmware. Touto zálohovanou kopií je pak schopen přepsat nakažený firmware a obnovit jej do původní podoby.

Foto: daniiiD | Zdroj: Depositphotos.com

HP Sure Start se nesnaží identifikovat způsob útoku, ani pachatele. Jeho úlohou je zkontrolovat autentičnost kódu firmwaru. Díky tomuto přístupu nepotřebuje znát nejnovější typy útoků hackerů a dokáže firmware chránit před útoky, které ještě ani neexistují. V případě nálezu poškození oznámí a zajistí plynulý chod počítače. Tato metoda ochrany činí HP Sure Start velice univerzálním. ​

Tip

Přečtěte si i o dalších bezpečnostních technologiích od HP - HP Sure Click, HP Sure Sense a HP Sure View.

Máte svůj Firmware zabezpečný?

Pokud si stále nejste jisti, jak zabezpečit váš počítač nebo tiskárnu, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně zabezpečení tiskáren či výměny zastaralého hardware vybavení.

Kam dál

Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace
před 3 dny, 20.11.2024

Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace

Výběr vhodného modelu dataprojektoru závisí na celé řadě faktorů od požadované kvality obrazu, přes velikost místnosti až po možnosti připojení. V článku vám poradíme, jak se zorientovat v klíčových parametrech, abyste našli projektor, který splní vaše požadavky. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit
před 11 dny, 12.11.2024

Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit

Majitelé firem, projektoví manažeři, vedoucí i zaměstnanci si kladou otázku, jak lépe řídit úkoly, komunikovat nebo sdílet informace tak, aby neztráceli cenný čas. Pojďme si představit aplikace, které vám pomohou získat nad pracovním dnem větší kontrolu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co je to malware a jak jej odstranit
před 1 měsícem, 16.10.2024

Co je to malware a jak jej odstranit

Internet je dnes plný kybernetických hrozeb a setkání s některým z typů malwaru je tak prakticky nevyhnutelné. Proto je zásadní vědět, jak tyto hrozby rozpoznat, jak se před nimi chránit a jak se malware zbavit, pokud je jím váš již počítač nakažen. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost,clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu
před 1 měsícem, 16.10.2024

Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu

Pořízení screenshotu je velmi snadným způsobem, jak sdílet důležité údaje z obrazovky vašeho počítače. Funkce printscreen přitom ale zahrnuje i pokročilejší možnosti, se kterými je vytváření, úprava i sdílení snímků obrazovky doslova hračkou. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co jsou drony a jaké mají komerční využití
před 1 měsícem, 16.10.2024

Co jsou drony a jaké mají komerční využití

Využití dronů v B2B sektoru přináší firmám nové možnosti, a to jak v oblasti efektivity, tak v inovacích. V tomto článku se podrobněji podíváme na to, jak drony mění svět technologií a jaké konkrétní výhody přinášejí firmám i jednotlivcům. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co je to Spyware a jak jej odstranit
před 2 měsíci, 24.9.2024

Co je to Spyware a jak jej odstranit

Spyware je dlouhodobě jednou z největších kybernetických hrozeb v ČR. Jakmile se do vašeho zařízení dostane, je velmi těžce odhalitelný a může napáchat mnoho škod. Nejlepší obranou je proto stejně jako v případě jiných kybernetických rizik prevence. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost