Jak otevřít soubory .rar a .zip

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. Tyto kompresní formáty totiž umožňují snadnější i rychlejší přenos dat, díky čemuž je odesílatelé s oblibou používají. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí.

Foto: PirenX | Zdroj: Depositphotos.com

Co to jsou formáty RAR a ZIP?

RAR a ZIP jsou kompresní formáty, které jsou určeny ke komprimaci souborů a složek. Oba využívají bezeztrátové kompresní algoritmy, které dokáží zmenšit výslednou velikost souboru. Díky tomuto typu komprese se data po rozbalení přesně zrekonstruují, a proto nedochází k žádným ztrátám na jejich kvalitě.

Formáty RAR a ZIP umožňují zkomprimovat i velké množství různých souborů do jediného archivu (nebo chcete-li složky), se kterým pak můžete manipulovat stejně snadno, jako kdyby se jednalo o jediný soubor.

Zabalení souborů do formátu RAR nebo ZIP se proto používá hlavně v případech, kdy buď potřebujete odeslat velké množství různých souborů, které by se za normálních okolností nevešly do přílohy e-mailu, nebo kdy potřebujete rychle nahrát obsah na internet či do cloudu. Kromě toho ale tyto formáty pomohou také s úsporou místa na úložišti nebo snadnějším a rychlejším zálohováním dat.

Mezi formáty RAR a ZIP ale najdeme také odlišnosti. Zatímco RAR nabídne o něco vyšší účinnost komprese, výhodou ZIP je zase rychlost vytváření i otevírání archivů. Kromě toho se ale liší také v kompatibilitě s operačními systémy, což je s ohledem na otevírání těchto souborů zásadní. Pokud totiž budete chtít se zkomprimovanými soubory dále pracovat, nejdříve je budete muset rozbalit.

Pokud budete otevírat soubor .zip, snadno jej rozbalíte i bez programu třetí strany, a to prostřednictvím nástroje integrovaného ve Windows. Při rozbalování souboru .rar se už ale bez specializovaného programu neobejdete.

Programy na otevírání RAR a ZIP

Pokud s kompresními formáty pracujete jen vzácně a výhradně ve formátu ZIP, určitě si vystačíte s výše zmíněným nástrojem integrovaným ve Windows. Pokud ale zkomprimované soubory otevíráte velmi často nebo je i zabalujete, více se vyplatí použít některý z programů třetích stran.

Tyto programy ve srovnání s nástrojem ve Windows totiž zpravidla nabízí vyšší účinnost komprese, možnost otevírání dalších formátů (například ISO nebo FAT) nebo možnost zaheslování vybraného souboru či rovnou zabezpečení celé složky.

Tip

Pro vyšší zabezpečení citlivých dat je dobré kromě souboru nebo složky zašifrovat rovnou celý disk, na kterém jsou citlivá data uložena.

Mezi nejpoužívanější programy na otevírání .rar i .zip souborů pak patří hlavně WinRAR, 7-Zip či WInZIP. WinRAR je z této trojice zřejmě tím nejznámějším a nejoblíbenějším. Jeho výhodou je velmi snadné ovládání, jednoduché i rychlé zabalování i otevírání souborů a možnost využívat jej bezplatně. Lokalizace do češtiny je samozřejmostí. Velmi podobné výhody pak nabízí i bezplatný software 7-Zip. Zásadně se od nich liší WinZip – funkčně je sice dost podobný, avšak za jeho používání si musíte po uplynutí 30denní zkušební doby zaplatit. Jako nejlepší volba se proto jeví 7-Zip nebo WInRAR.

Jak otevřít soubor RAR?

Pro ukázku, jak otevřít soubor .rar, jsme tedy použili program WinRAR. Nejdříve si jej proto stáhněte a nainstalujte do počítače. Poté postupujte takto:

  1. Na soubor .rar, který potřebujete otevřít, klikněte pravým tlačítkem myši a z lišty vyberte možnost WinRAR.
  2. Pokud chcete soubor rozbalit do aktuálního umístění, ve kterém se nachází zabalený soubor .rar, vyberte možnost Extract here. Ihned proběhne proces rozbalení a v umístění se vytvoří nová složka, se kterou už můžete pracovat a otevřít jí běžným způsobem.
  1. Pokud ale chcete rozbalit soubor .rar do jiného cílového umístění, vynechte druhý krok a z lišty namísto Extract here vyberte možnost Extract files … Otevře se dialogové okno, ve kterém můžete nastavit požadované cílové umístění. Vše poté potvrďte kliknutím na OK.
  1. Rozbalený soubor naleznete v cílovém umístění a opět s ním už můžete dále pracovat běžným způsobem.

Jak otevřít soubor ZIP?

V případě otevírání souboru .zip bude postup ještě jednodušší, protože můžete využít nástroj integrovaný ve Windows.

  1. Klikněte na soubor .zip pravým tlačítkem myši a z lišty vyberte Extrahovat vše.
  1. V dialogovém okně buď ponechte původní umístění, nebo si pomocí tlačítka Procházet nastavte nové cílové umístění.
  2. Poté už jen klikněte na Extrahovat.
  1. Ve zvoleném umístění se vytvoří nová složka, se kterou už můžete normálně pracovat.

Rizika při otevírání ZIP a RAR

Zde je ale na místě podotknout, že k otevírání .zip i .rar souborů se váže jedno nezanedbatelné bezpečnostní riziko. V těchto archivních souborech se totiž snadno mohou schovávat viry.

Kombinace archivních souborů a škodlivých kódů v HTML souborech představuje pro útočníky efektivní metodu k šíření malwaru. Tyto útoky jsou totiž bezpečnostními nástroji velmi těžko detekovatelné. Útočníci při tom mohou využívat různé typy sociálního inženýrství – hlavně pak phishing či page hijacking, kdy buď infikovaný soubor dorazí do schránky jako příloha e-mailové zprávy, nebo se útočník snaží napodobit známou a důvěryhodnou webovou stránku a uživatele tak oklamat a přinutit k tomu, aby z této falešné stránky infikovaný archivní soubor sám stáhl a otevřel.

Tip

Pokud se vám v minulosti stalo, že jste otevřeli soubor RAR nebo ZIP neznámého původu a  váš počítač od té doby nepracuje stejně svižně a normálně, jak jste byli zvyklí, přečtěte si více o tom, jak poznat a opravit zavirovaný počítač.

Prevence je v tomto případě ale naštěstí jednoduchá. Nikdy nestahujte ani neotevírejte žádný  soubor, u kterého si nejste jisti jeho původem. Pokud je e-mailová zpráva nebo webová stránka byť jen trochu podezřelá, raději se jí vyhněte.

Jako každý jiný software pak mohou mít i programy jako 7-Zip či WinRAR zranitelná místa, která útočníci odhalí a poté využijí k šíření malwaru (příkladem je nedávná kauza právě kolem WinRARu). Z tohoto důvodu je proto vždy mějte aktualizovány na nejnovější verze.

RAR nebo ZIP nejde otevřít

Pokud se vám přes veškerou snahu nepovede archivní soubor otevřít, zkuste k otevírání využít alternativní program. Zkušenosti uživatelů jsou totiž občas takové, že zabalený soubor, který nešlo otevřít ve WinRARu, otevřel například software 7-Zip.

Pokud přesto nepůjde soubor otevřít, existují ještě specializované nástroje pro opravu poškozených archivních souborů a jejich následnou obnovu a otevření (pro WinRAR soubory je to například program RAR Open File Tool a pro soubory .zip zase třeba program DataNumen Zip Repair). Opět si ale dávejte dobrý pozor na to, co vlastně stahujete. Používejte proto jen ověřené programy z důvěryhodných stránek.

Závěr

Čas od času potká nutnost otevřít .rar nebo .zip soubor každého uživatele internetu, proto je dobré vědět, jak na to. Více než jinde si ale dávejte dobrý pozor na původ otevíraných souborů a otevírejte pouze takové, u kterých jste si jisti, že neobsahují žádný malware.

Kam dál

Jak vybrat procesor do notebooku
před 10 dny, 29.8.2024

Jak vybrat procesor do notebooku

Výběr nového notebooku je vždy spojený s hodnocením a porovnáváním celé řady jeho jednotlivých komponent. Mezi ty nejdůležitější, které při výběru notebooku rozhodně nemůžete zanedbat, patří procesor. V následujícím článku vám proto poradíme, jak vybrat ten nejlepší. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak funguje přepěťová ochrana a záložní zdroje
před 16 dny, 23.8.2024

Jak funguje přepěťová ochrana a záložní zdroje

Pravděpodobnost, že do budovy uhodí blesk a způsobí přepětí, je mizivá. Proč tedy řešit přepěťovou ochranu? Důvod je jednoduchý – nebezpečné přepětí nevzniká jen při bouřce, ale i v důsledku poruchy v rozvodné síti či sepnutí výkonných spotřebičů. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak nastavit automatické vypnutí PC ve Windows
před 19 dny, 20.8.2024

Jak nastavit automatické vypnutí PC ve Windows

Každý z nás se jistě již někdy ocitl v situaci, kdy kvůli rozdělané práci musel nechat počítač běžet i poté, co od zařízení fyzicky odešel. Pokud nechcete, aby počítač po ukončení takové činnosti zůstal zapnutý, můžete mu nastavit automatické vypnutí. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář,clanek-kategorie-Kancelář
Jak vybrat externí disk
před 25 dny, 13.8.2024

Jak vybrat externí disk

Ať už potřebujete zálohovat důležité soubory, rozšířit úložný prostor, nebo jen snadno sdílet větší soubory, externí disk bude pro vás ve všech těchto případech přínosem. Důležité však je zvolit správný typ disku, odpovídající kapacitu a rychlost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak tisknout na průhlednou či samolepicí fólii
před 26 dny, 12.8.2024

Jak tisknout na průhlednou či samolepicí fólii

Tisk na fólii představuje pro velké i malé firmy skvělý způsob, jak snadno vyrábět vlastní nálepky, přelepky, menší reklamní polepy či různá oznámení. Jejich výrobu přitom nemusíte nikde objednávat, zvládnout to můžete i sami vlastními silami. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak převést PDF do Wordu či Excelu
před 1 měsícem, 30.7.2024

Jak převést PDF do Wordu či Excelu

Otevřít dokument v PDF není žádný problém, co ale dělat v případě, že takový dokument potřebujete dále upravovat? V takové chvíli se nabízí využití Wordu či Excelu. Jak na převod a jaká úskalí jsou s tímto postupem spojená? Poradíme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář