Jak tisknout na textil

Tisk na textil se stal oblíbeným způsobem výroby unikátních kusů oblečení. Ve firemním prostředí pak našel uplatnění zejména v rámci reklamních předmětů. ​Tento druh tisku přitom není zase tak náročným úkolem, jak se na první pohled může zdát. V menších nákladech si reklamní textil zvládnete vyrobit klidně sami u vás ve firmě a nebudete si tak muset potisk nikde objednávat. 

Foto: PantherMediaSeller | Zdroj: Depositphotos.com

Využití tisku na textil ve firmách

Tisk na látku není ve firmách ničím neobyčejným. Např. firemní barvy a loga na pracovním oblečení vytváří profesionální dojem a pomáhají zákazníkům rychle identifikovat zaměstnance firmy, což se hodí např. v obchodech. Oblíbeným využitím reklamních předmětů je pak obdarovávání klientů, kteří mají při jejich používání logo firmy stále na očích.

Velkou výhodou této metody je fakt, že motiv potisku může být jakýkoliv. Vybíráte si jej sami. Firmy proto nejčastěji na textil tisknou svá loga, motta, reklamní slogany nebo třeba data nadcházejících velkých firemních akcí s cílem jejich propagace.

Tisk na trička či jiné oblečení můžete však ve firmě využít i jinak než jen k reklamním účelům. Pokud ve firmě pravidelně organizujete různé teambuildingové akce k utužování dobrých vztahů mezi vašimi zaměstnanci, můžete tisk na textil pojmout i vtipněji a využít jej k okořenění a zpestření těchto aktivit.

Základní metody tisku na textil

Tisknout na textil lze v současné době hned několika způsoby. Každá z těchto metod má ale své výhody i nevýhody, proto si ty základní představíme.

Sítotisk

Sítotisk je nejstarším způsobem potisku textilu. Často se využívá nejen k potisku reklamního textilu, ale také jiných materiálů

Tip

Více podrobností o sítotisku i jiných tiskových metodách najdete v článku o jednotlivých druzích tisku a tiskových technikách.

Před samotným potiskem textilu pomocí sítotisku je nejdříve potřebné připravit šablonu – síto. Právě skrz toto síto je pak barva protlačována na samotný textil. Každá barva se ale nanáší zvlášť. Pokud jsou ve vašem motivu například 3 barvy, jsou proto potřebné 3 přípravy šablony. Proces předtiskové přípravy je proto u sítotisku časově i finančně náročný. Barvy nanesené přímo na textil jsou ale velmi odolné a potisk pak vykazuje velkou rezistenci proti opotřebení i námaze.

V malých nákladech 1 - 5 ks se ale kvůli náročné předtiskové přípravě použít sítotisk nevyplatí. Naopak čím více kusů chcete potisknout, tím vás sítotisk vyjde levněji. Vyplatí se proto až při vysokých tiskových nákladech (desítky až stovky ks). Sítotisk proto není způsobem, kterým byste mohli potisknout textil v menším nákladu ve firmě. Vyplatí se jej ale objednat u specializovaných prodejců v případech, kdy plánujete hromadný potisk textilu ve stovkách kusů.

Sublimační tisk

Sublimační tisk, který patří do skupiny termotisků, se v případě tisku na textil používá na potisk 100% polyesteru a jiných umělých textilií. Výsledný potisk doslova splývá s materiálem tak, jako by byl jeho součástí. Je proto velmi odolný a nevybledne. Domácí termosublimační tiskárny jsou ale určeny pro tisk fotografií. Potisknout textil umí velkoformátové termosublimační tiskárny. Opět se proto jedná spíše o způsob, který si pro potisk textilu můžete objednat u specialistů.

Foto: isampuntarat | Zdroj: Depositphotos.com

Přímý digitální tisk

Digitální tisk na textil má nenáročnou předtiskovou přípravu, proto s ním lze tisknout i malé náklady. Tisknout lze i složité mnohobarevné obrázky. Barva se do textilu vsákne a výsledný potisk proto nelze poznat ani na omak. Jde proto o velmi pohodlný a kvalitní způsob, jak potisknout textil.

Potřebovali byste k němu ale digitální tiskárnu na textil. Ta je sice dost podobná běžným domácím či kancelářským tiskárnám, je ale trochu větší a jedná se o specializované zařízení, do kterého vsunete tričko a pošlete požadovaný motiv. Tiskárna následně tričko potiskne a je hotovo.

Kvůli menším tiskovým nákladům na potisk reklamního textilu se ale takovéto specializované zařízení do firmy pořizovat nevyplatí. Šlo by o zbytečně vysokou investici.

Transferový tisk

Transferový tisk na textil funguje na principu termotransferového tisku. Jde tedy o nepřímou tiskovou metodu, kdy se požadovaný motiv nejprve tiskne na speciální transferový papír či fólii. Motiv z fólie se pak pomocí termolisu nažehlí na textil.

Tento způsob se hodí i pro malé tiskové náklady. Pokud se rozhodnete si potisk někde objednat na počkání, v obchodech jde o nejběžněji používanou metodu. Používá se tam jednobarevná i vícebarevná verze potisku.

Objednávat jej ale nemusíte, je to totiž právě transferový tisk, který vám umožní potisknout textil klidně u vás ve firmě. Díky tomu můžete ušetřit a reklamní textil si vyrobit vlastnoručně. Co k tomu budete potřebovat?

Vybavení pro vlastnoruční tisk na textil

Abyste si mohli textil potisknout sami ve firmě, potřebovat budete:

  • textil, na který chcete tisknout,

  • nažehlovací papír nebo fólii,

  • běžnou laserovou nebo inkoustovou tiskárnu,

  • nůžky,

  • žehličku.

Předtisková příprava a potisk textilu

Pro lepší přehlednost předtiskovou přípravu i samotný potisk textilu rozdělíme do několika kroků.

Výběr vhodného textilu

Pro potisk textilu pomocí nažehlovacího papíru je ideálním materiálem 100% bavlna. Můžete sice použít i jiný materiál, výsledky ale nebudou tak kvalitní. Absolutně ideální je bílé tričko, potisknout ale samozřejmě můžete i barevné oblečení.

Foto: Mediamodifier | Zdroj: Unsplash.com

Pokud jde o nové tričko či jiné oblečení z obchodu, před potiskem jej nejdříve vyperte a vyžehlete. Odstraníte tím zbytky látek z výroby a zajistíte, že se nažehlený obrázek či jiný motiv hned po prvním vyprání nezdeformuje a nesmrskne.

Volba motivu, jeho příprava a tisk na nažehlovací papír

Teď se budete muset rozhodnout, co na textil budete tisknout. Výběr je jen na vaší fantazii. Obrázek si můžete stáhnout z internetu, nebo si můžete vytvořit vlastní jednoduché motivy či loga. K tomu může dobře posloužit například populární aplikace Canva. Použít ale samozřejmě můžete i jakýkoli jiný grafický editor.

Především v případě, že máte v plánu tisknout na textil fotografie, si musíte dát na výběr vhodného obrázku dobrý pozor. Ten musí být pořízený v dostatečně vysokém rozlišení. Nepoužívejte ani malé obrázky, které byste před tiskem roztáhli. Finální výtisk by měl nízkou kvalitu a mohl by být rozmazaný.

Poté, co vyberete vhodnou grafiku nebo obrázek, jej budete muset v grafickém editoru ještě zrcadlově otočit. Je to velmi důležitý krok. Pokud byste to neudělali, na textil byste původní motiv přenesli zrcadlově otočený.

Takto připravený motiv se následně tiskne na nažehlovací papír. Dejte si pozor, abyste použili správný. Nažehlovací papíry se prodávají pro inkoustové i laserové tiskárny zvlášť a je velmi důležité vybrat ten správný druh. Dále pak můžete vybírat ještě z nažehlovacích papírů na světlý nebo tmavý textil. Tiskne se na ně většinou jen z jedné přední strany. Ta druhá je určená k zažehlování a poznáte jí podle mřížky nebo jiného vzoru.

Pokud budete tisknout na inkoustové tiskárně, počítejte s tím, že velmi světlé odstíny oranžové, fialové a zelené barvy tiskárna vytvořit nedokáže. Pracuje totiž v barevném prostoru CMYK. Pokud se na vašem motivu tyto velmi světlé odstíny vyskytují, vytisknou se vám proto tmavěji. Pokud tomu chcete zamezit, k tisku použijte hexachromovou tiskárnu o 6 barevných kazetách.

Váš obrázek si proto nejdříve vyzkoušejte vytisknout na běžný kancelářský papír. Pokud je vše v pořádku, teprve poté se pusťte do tisku na nažehlovací papír. V softwarovém prostředí tiskárny si předtím nezapomeňte vše upravit do odpovídajícího nastavení (zejména nezapomeňte změnit médium, na které budete tisknout).

Nažehlení motivu na textil

Jakmile máte obrázek vytištěný na nažehlovacím papíru, velmi pečlivě jej z něj vystřihněte. Pokud byste to neudělali, na textil by se vám nažehlila i podkladová bílá vrstva papíru, která není pokrytá obrázkem.

Poté si textil rozložte na rovný povrch. Pokud se jedná o tričko, vložte do něj něco pevného (třeba desku), kterou si svrchní vrstvu textilu vypodložíte. Lépe se vám tak bude nažehlovat, a navíc budete mít jistotu, že se vám motiv neprotiskne i na jeho zadní stranu.

Poté vystřižený motiv rozložte na textil tak, jak si to představujete. Pokládá se lícem dolů (motivem na textil). Žehličku předem dostatečně nahřejte (řiďte se instrukcemi konkrétního nažehlovacího papíru). Přitisknutý obrázek tedy budete žehlit až s rozehřátou žehličkou, a to po dobu přibližně 1 minuty. Nepoužívejte při tom funkci napařování. Pokud má váš nažehlovací papír termocitlivou zadní vrstvu, dostatečnou úroveň zažehlení bude signalizovat sám – zadní vrstva změní barvu.

Poté počkejte alespoň 5 minut, než papír pořádně zchladne, jinak byste spolu s ním mohli sloupnout i natištěný motiv. Poté pomalu směrem od rohu papír sloupněte. Pokud se všechna barva přenesla na textil, váš potisk byl úspěšný.

Výhody a nevýhody tisku na textil

Výhody tisku na textil

  • Vlastní tisk na textil je rychlejší, efektivnější a také levnější způsob než si potisk objednat ve specializovaných obchodech. V malých nákladech pár kusů se vám tak opravdu vyplatí, když si jej potisknete sami ve firmě.
  • Největší výhodou je pak samozřejmě to, že potisk může představovat opravdu cokoli. Jakýkoli motiv, obrázek či logo, které bude dobře reprezentovat vaši firmu, na textil přenesete snadno a rychle.
  • Nažehlovací papíry jsou pak dostatečně kvalitní na to, abyste se o finální kvalitu potisku nemuseli bát. Motivy se nebudou loupat ani praskat a velmi dobře odolají běžnému používání. Při správné údržbě vydrží dostatečně dlouho a barvy si zachovají i po několika praních.

Nevýhody tisku na textil

  • Jedinou nevýhodou tisku na textil jsou zvýšené nároky na údržbu. Textil s vlastním potiskem perte nejdříve až po 24 hodinách na teplotu maximálně 40 °C. Pere se vždy naruby, používá se obyčejný prací prášek a nepřidává se aviváž. Textil s potiskem pak nikdy nesušte v sušičce.
  • Žehlit jej pak musíte také naruby. Pokud by došlo k přímému styku potisku s žehličkou, obrázek by se vám na ní nalepil.

Závěr

Potisk textilu je skvělým způsobem, jak si vyrobit firemní reklamní předměty a zvýšit tak povědomí o vaší značce. Při malých nákladech jej není nutné nikde objednávat. S inkoustovou či laserovou tiskárnou a správným nažehlovacím papírem jej zvládnete klidně sami a díky tomu ušetříte.

Kam dál

Jak zapojit a nainstalovat grafickou kartu
před 10 dny, 16.4.2025

Jak zapojit a nainstalovat grafickou kartu

Chystáte se vylepšit výkon svého počítače novou grafickou kartou, ale nejste si jistí, jak ji správně zapojit a nastavit? V tomto článku vás krok za krokem provedeme celým procesem – od fyzického zapojení do základní desky přes instalaci ovladačů až po test teploty při zatížení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
AMD vs NVIDIA - srovnání značek grafických čipů
před 11 dny, 15.4.2025

AMD vs NVIDIA - srovnání značek grafických čipů

Při výběru nové grafické karty padá téměř vždy volba na dvě jména: AMD a NVIDIA. Každá z firem přináší vlastní přístup k výkonu, spotřebě, funkcím i cenové politice. Kdo však nabízí lepší poměr cena/výkon? Kdo drží trumfy v ray tracingu, ovladačích nebo umělé inteligenci? V tomto článku zhodnotíme, kdo má navrch. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat grafickou kartu pro stolní PC
před 24 dny, 2.4.2025

Jak vybrat grafickou kartu pro stolní PC

Grafická karta hraje zásadní roli v řadě profesionálních aplikací při 3D modelování, střihu videa nebo práci s velkými datovými soubory. Správná volba závisí na výkonu, paměti i kompatibilitě s vaším systémem. V tomto článku vám poradíme, jak se vyznat v technických parametrech a najít ideální kartu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší přetaktování procesoru
před 25 dny, 1.4.2025

Co obnáší přetaktování procesoru

Chcete ze svého počítače dostat maximum výkonu? Přetaktování procesoru může být způsob, jak zvýšit jeho rychlost nad standardní limity, ale přináší i určitá rizika. Co všechno obnáší tento proces, jaké jsou jeho výhody a na co si dát pozor? V článku se podíváme na klíčové faktory, které je třeba zvážit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Optická síť vs. 5G: Co dává větší smysl pro firmy?
před 1 měsícem, 24.3.2025

Optická síť vs. 5G: Co dává větší smysl pro firmy?

Požadavky firem na internetové připojení se v posledních letech výrazně zvyšují a budou stoupat i nadále s pokračující digitalizací a technologickým pokrokem. K hlavním technologiím pro firemní internet v současné době patří optická síť a 5G. Pro jakou možnost se rozhodnout? Každá má své výhody i limity. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
AMD vs Intel - srovnání značek procesorů
před 1 měsícem, 21.3.2025

AMD vs Intel - srovnání značek procesorů

Při výběru procesoru pro stolní počítač se nejčastěji rozhodujeme mezi dvěma hlavními výrobci – AMD a Intelem. Každá z těchto značek nabízí širokou škálu modelů s různým výkonem, spotřebou energie a cenou. V tomto článku porovnáme klíčové vlastnosti obou značek a pomůžeme vám s výběrem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware