Co si připravit před začátkem podnikání
Prvním krokem k zahájení podnikání je bezesporu dobrý nápad. Aby mělo smysl daný nápad realizovat, musí být po vaší službě nebo výrobku poptávka na trhu. Začátek podnikání by tak měl být nerozlučně spojený s průzkumem trhu, který zahrnuje analýzu konkurence a také definování cílové skupiny.
Především v začátcích podnikání je klíčová také dostatečná motivace, která vás bude směřovat k vytyčenému cíli. Chybět by vám neměl ani kvalitně zpracovaný podnikatelský plán spolu s finančním plánem, který je obzvláště důležitý, pokud budete oslovovat investory nebo žádat banku o úvěr. Více o tom, na co byste se měli zaměřit v začátcích podnikání, se dozvíte v Desateru podnikání.
Podnikatelský plán
Pod pojmem podnikatelský plán se rozumí dokument, který vám pomůže uspořádat si myšlenky a objevit silné a slabé stránky vašeho podnikatelského nápadu. Díky podnikatelskému plánu získáte jasnou představu o tom, zda je o vaši službu či produkt na trhu zájem a zjistíte také, jakým způsobem dostat svou službu či produkt k zákazníkům a na co si dát pozor.
Jak už jsme nastínili výše, podnikatelský plán po vás pravděpodobně bude vyžadovat banka při žádosti o půjčku na podnikání a zvýší také pravděpodobnost, že vám investoři poskytnou potřebné finanční prostředky.
Podnikatelský plán byste měli sestavit na začátku podnikání, ale také v případě, že rozšiřujete svoje podnikání nebo musíte reagovat na krizi.
Krátkodobý a dlouhodobý podnikatelský plán
V souvislosti s podnikatelským plánem narazíte na pojmy krátkodobý a dlouhodobý plán. Ideálně byste měli mít zpracované oba dva.
Zatímco dlouhodobý plán zahrnuje klíčové údaje o podnikání a také cíle, krátkodobý podnikatelský plán by měl obsahovat dílčí kroky, kterými chcete dosáhnout vytyčených dlouhodobých cílů. V krátkodobém plánu byste se měli zaměřit zejména na cenotvorbu, marketingové strategie a organizaci práce.
Začínáme: Jakou zvolit právní formu podnikání?
Pokud se rozhodnete podnikat, máte několik možností, jakou formu podnikání zvolit. Většina podnikatelů začíná jako OSVČ vzhledem k velmi jednoduchému způsobu zařízení a finanční nenáročnosti, založení živnosti stojí 1 000 Kč.
V případě, že chcete podnikat při zaměstnání, budete považováni za OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Pokud budete mít jediný příjem ze svého podnikání, bude se jednat o hlavní samostatnou výdělečnou činnost.
Rozhodnout se můžete také pro společnost s ručením omezeným. Výhodou s.r.o. je skutečnost, že ručíte pouze majetkem firmy, zatímco OSVČ ručí celým svým majetkem. Na druhou stranu nevýhodou s.r.o. je složitější administrativa.
Jak založit živnost
Při zakládání živnosti musíte navštívit centrální registrační místo, například živnostenský úřad nebo Czech POINT. O založení živnosti můžete zažádat buďto osobně, nebo elektronicky. Založení živnosti musíte následně nahlásit i okresní správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a finančnímu úřadu. V případě, že živnost vyřizujete přes centrální registrační místo, můžete OSSZ a zdravotní pojišťovně prostřednictvím formuláře nahlásit založení živnosti přímo zde.
Práce z domova vs. coworking
Jako na podnikatele na vás čeká také rozhodnutí, kde budete svou činnost vykonávat. Řada podnikatelů volí práci z domova, která přináší celou řadu výhod. Jedná se zejména o úsporu času, relativně nízké náklady a také možnost vybavit si domácí kancelář podle svých představ.
Podnikání z domova je však spojeno i s jednou nevýhodou, kterou je sociální izolace. Někteří podnikatelé tak využívají coworkingové prostory, kde jsou v kontaktu s ostatními podnikateli.
Jak všechno zvládnout? Outsourcujte práci a odpočívejte
Začátky podnikání mohou být velmi náročné. Živnostenské podnikání totiž nevyžaduje pouze znalost konkrétní oblasti, které se věnujete, ale také dalších oblastí spojených například s oslovováním zákazníků. Na všechny potřebné činnosti však nemusíte být sami, nebojte se práci outsourcovat. Podnikatelé často spolupracují například s odborníky na marketing a reklamu, účetnictví nebo s IT specialisty. Nezapomínejte ani na duševní hygienu, dostatečně odpočívejte a za dobře odvedenou práci se odměňte.
Kde hledat potřebné informace pro podnikatele?
Ať už chcete zjistit, jaká je výše měsíčních záloh na sociálním a zdravotním pojištění nebo vás zajímá, jak správně vytvořit podnikatelský plán, nespočet cenných informací najdete na webových stránkách zaměřených na podporu podnikatelů. Desítky užitečných článků a také řada praktických nástrojů na vás čeká například na stránkách www.pruvodcepodnikanim.cz. Na internetu také najdete nespočet online kurzů a školení, které vám umožní držet krok s vaší konkurencí.