O to více, když je do automatizace napojené i stínění. To je s osvětlením v symbióze a nestane se, že by světla zůstala svítit při vytažených žaluziích a dobrém osvitu z venku. A naopak, zaměstnance systém nenechá pracovat po tmě, když se slunce až příliš opírá do oken a je potřeba zastínit interiér, aby se nepřehřál.
Právě vnitřní teplota je další věc, na kterou stínění v inteligentní budově reaguje. Předokenní žaluzie znají aktuální hodnoty od senzorů teploty uvnitř a naklápí lamely, aby udržely ideální teplotu. Stínění se řídí i podle pohybu slunce nebo počasí. V případě bouřky se například přesune do bezpečné polohy, aby nedošlo k drahému poškození.
Vzájemně optimalizovat regulaci vnitřní teploty a ovládání žaluzií je pro dnešní pracoviště jedním z nejpalčivějších problémů. Inteligentní automatizace ho hravě vyřeší.
Nižší nároky na zaměstnance
Snížení lidského faktoru jsme se již dotkli. Nepomáhá to však jen energetické efektivitě, ale i vyšší bezpečnosti zaměstnanců. V automatizaci pro ně tlačítka prakticky neexistují. Nemusí se jich dotýkat X různých lidí, což prospívá hygienickým podmínkám. Nižšími nároky na ovládání technologií značně klesá i riziko úrazů a nehod na pracovišti.
Příjemná hudba
Automatické spuštění a vypnutí audia rovněž podléhá přítomnosti v místnosti, nastaveným režimům a podobně. V případě větší firmy si může každé pracoviště volit hudbu dle libosti, přesto je ozvučení stále součástí jednoho systému řízeného centrálně.
Kromě příjemné motivace hudbou na pozadí lze audio využít i jinými způsoby. Šéf chce mimořádně svolat schůzi do zasedací místnosti. Bude obcházet všechna pracoviště a kanceláře a každému to hlásit osobně? Nebo napíše hromadný mail a bude doufat, že jsou všichni u počítače a sledují schránku? Nikoli.
Díky mobilní aplikaci – v níž má mimochodem přehled o všech technologiích budovy – během chvíle přehraje hlášku s výzvou ke schůzce ze všech reproduktorů (ano, třeba i na toaletě). A všichni už ví.
Snazší facility management
Správce automatizované budovy si sice nemůže hodit nohy na stůl a o nic se nestarat. Každopádně pro něj jsou povinnosti kolem technického zázemí budovy mnohem jednodušší. Bez nadsázky, firma o několika budovách může na správu zaměstnávat jediného člověka, nikoli celý tým. Stačí, když mu dá notebook, tablet nebo telefon a přístup do aplikace.
Facility manager pak nemusí běhat po firmě a podle kalendáře provádět kontroly. Nebo nedej bože nahodile. Aplikace mu jakýkoli problém hlásí. Závada na zdroji vytápění? Na mobil přijde notifikace. Je potřeba vyměnit filtry vzduchotechniky? Na mobil přijde notifikace. Uniká voda ve sklepě? Hádejte… Správce automatizovaného pracoviště je produktivnější a ve vlastní práci efektivnější. Navíc se může kdykoli podívat na aktuální spotřebu energie, historické statistiky a podobně.
Flexibilní přístup na pracoviště
Přidělávání klíčů donekonečna není potřeba. Veškerý přístup podmiňují NFC přívěsky a kódové klávesnice. Každý zaměstnanec může mít jiná přístupová práva. Zatímco řadový zaměstnanec se dostane jen na své pracoviště, úklidový tým může mít pod svým kódem či přívěskem přístup do více prostor budovy.