Princip jehličkového tisku
Psali jste někdy na psacím stroji? Dá se říct, že jehličkové tiskárny jsou v podstatě takové vyspělejší, složitější a automatizované psací stroje. Psací stroj přenáší znaky na papír úderem přes barvící pásku s inkoustem, díky čemuž se znak otiskne.
Stejně funguje i jehličková tiskárna, jednotlivé znaky se však tisknou pomocí miniaturních kovových jehliček, které naberou tvar znaku a úderem přes pásku jej otisknou na papír. Použití jehliček místo hotových znaků dává mnohem větší volnost, protože je možné měnit font a styl písma a tisknout i primitivní grafické obrazce.
Jehličky, které jsou potřeba pro otisknutí požadovaného znaku, se vysunou směrem dopředu, zatímco ostatní zůstanou vzadu. Jejich pohyb tam a zpět ovládá malý elektromagnet. Jeden průchod tiskové hlavy přes papír vytiskne jeden řádek, přičemž výška řádku je odvozena od velikostí tiskové hlavy.
Počet jehliček udává kvalitu a rychlost
Podle počtu jehliček seřazených v matici na tiskové hlavě (čili podle jejich “hustoty”) se určuje kvalita tisku. Vyrábí se v počtu 2, 7, 9, 18 a 24 jehliček, výjimečně se objevuje i 27 jehliček.
Čím víc jehliček na tiskové hlavě, tím kvalitněji a rychleji tiskárna tiskne. Nejrychlejší modely zvládnou normostranu A4 za 2,5 vteřiny, ty nejpomalejší zhruba za 5 sekund. Kvalita se odvíjí také od kvality pásky a synchronizace pohybu tiskové hlavy, pásky a posunu papíru. Postupem času dochází k mírnému rozostření tisku, kvůli opotřebení mechanických částí tiskárny.